Kot je na posvetu o izvrševanju ustavne pravice do svobode izražanja uvodoma dejala ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, sta svoboda zbiranja in izražanja temeljni svoboščini, zapisani v ustavi, hkrati pa tudi pomembni predpostavki demokratične družbe. Policija se mora pri tem vzdržati nerazumnih omejitev teh svoboščin, hkrati pa mora aktivno varovati njuno izvrševanje, so jo povzeli na MNZ.
"Očitno smo več kot 30 let, odkar imamo slovensko Policijo, živeli v nekakšni navidezni resničnosti, da se kaj takega v samostojni Sloveniji, v srcu demokratične Evrope in Evropske unije ne more zgoditi. Da smo zrela demokracija, v kateri je ustava kot najvišji akt njen nedotakljivi branik, ki vsakomur zagotavlja človekove pravice in temeljne svoboščine, država pa jih brez izjeme varuje in ščiti. A se je zgodilo," je še dejala na celodnevnem posvetu v Kongresnem centru Brdo pri Kranju.
Kot je nadaljevala, "smo z zgroženostjo in nejevero opazovali, kako zlahka in grobo so bile na protestih v Ljubljani poteptane ustavne pravice", ter povzela sklepe poročila. Kasneje je poudarila, da je bil namen strokovnega nadzora, da MNZ pomaga Policiji, da si nastavi ogledalo, da Policija kot urejen in odgovoren državni organ pogleda, kaj je šlo narobe in kaj je treba spremeniti, da do tega nikoli več ne pride. "Namen tega nadzora je bil torej prevzemanje institucionalne, organizacijske odgovornosti, pa tudi ugotavljanje posameznikove subjektivne odgovornosti," je tudi poudarila.
Kot je še sklenila, je njihova skupna želja, da bi živeli v družbi, ki vsem zagotavlja svobodo gibanja, pravico do osebne varnosti, do svobode mnenja in enakosti pred zakonom. Iskreno verjame, da slovenska Policija to željo zna in zmore uresničevati.
Kot so še sporočili z ministrstva, na posvetu poleg ministrice sodelujejo direktor Agencije Evropske unije za temeljne pravice Michael O'Flaherty, ustavni sodnik in podpredsednik Ustavnega sodišča Republike Slovenije doc. dr. Rok Čeferin, vrhovni sodnik prof. dr. Primož Gorkič, vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge Slavko Koroš, državni sekretar dr. Branko Lobnikar, vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije mag. Boštjan Lindav, državni sekretar Ministrstva za pravosodje dr. Igor Šoltes, predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije mag. Damijan Florjančič in generalni državni tožilec Drago Šketa.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.