"Če medijska razkritja držijo, potem gre za eno izmed največjih zlorab uradnih institucij v politično strankarske namene v zgodovini države z namenom vplivanja na izid volitev. Verjamem, da v demokratični in pravni državi, kot je Slovenija, ni in ne sme biti prostora za takšne srhljive zlorabe. Kakršno koli podrejanje institucij za doseganje političnih ciljev ter obračunavanje s političnimi nasprotniki, mediji in civilno družbo je nedopustno, moralno zavržno in morebitno kaznivo dejanje. Takšni politiki in posameznikom moramo kot družba odločno reči ne," je v odzivu zapisal premier Robert Golob.
Kot smo poročali, naj bi nekdanji direktor Urada za preprečevanje pranja denarja Damjan Žugelj stal za več dirigiranimi obsežnimi akcijami zbiranja podatkov o političnih nasprotnikih in nekaterih vodilnih ljudeh v slovenskih in tujih medijih. Bankam je v manj kot treh tednih poslal 238 zahtev za vpogled v 195 transakcijskih računov 107 ljudi in podjetij, transakcije so preverjali tudi za 15 let nazaj.
Vrstili so se številni odzivi. "Namigovanja so tako absurdna, da v normalnem demokratičnem okolju ne bi imela nikjer nikakršnega odmeva," se je na razkritja odzval Janez Janša. Vodja poslancev Gibanja Svoboda Borut Sajovic je dejal, da se mu zdi "grozljivo, kako nizko se lahko spusti del slovenske politike". V Levici pa pravijo, da je rezultat povsem pričakovan, saj da so že ob popravkih zakona, ki jih je predlagala prejšnja oblast, opozarjali, da urad s spremembami dobiva prevelika pooblastila. Da je verodostojnost Urada za preprečevanje pranja denarja na preizkušnji, menijo tudi v opozicijski Novi Sloveniji.
KOMENTARJI (704)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.