V ponedeljek so na mejnem prehodu med Srbijo in Hrvaško prijeli Franca Kosa, za katerim je BiH leta 2008 razpisala mednarodno tiralico. Julija 1995 naj bi sodeloval pri poboju zajetih Bošnjakov v Srebrenici skupaj s še devetimi soborci, pripadniki 10. diverzantskega odreda Republike srbske, v katerem so bili le plačanci, izurjeni za diverzantske naloge. Pobil naj bi okoli 1200 Bošnjakov, za vsakega ubitega človeka pa naj bi mu plačali 10 nekdanjih nemških mark (okoli 5 evrov). O tem je pred manj kot 14 dnevi za RTV federacije BiH pričal tudi Kosov soborec Zijad Žigić, ki je potrdil, da so prejeli omenjeni znesek, hkrati pa je povedal, da je Kosa pred dobrimi šestimi meseci obvestil, da ga bodo pristojne bosanske oblasti poskušale prijeti na njegovem domu v Bijeljini in je zato takrat zbežal v Srbijo.
Od takrat naj bi prebival v Srbiji, med vračanjem pa so ga na podlagi razpisane mednarodne tiralice v ponedeljek prijeli hrvaški organi. BiH je že zahtevala njegovo izročitev, njegov odvetnik Duško Tomić pa je že včeraj potrdil, da ga je Kos, ko so ga prijele hrvaške oblasti, poklical in ga prosil, da bi ga zagovarjal. Tomić je dodal, da bo svojemu varovancu, ki je obtožen tudi v Sloveniji in na Hrvaškem, predlagal, naj prosi za izročitev bosanskim organom. Pojasnil je še, da je v zadnjem času sicer Kos živel v Bijeljini v Republiki srbski pod imenom Branimir Mirić.
O Kosovi vpletenosti v zločine v Srebrenici je bilo govora tudi že pred haaškim sodiščem. Kot zaščitena priča je med drugim o tem govoril sicer Hrvat Dražen Erdemović, ki je prav tako sodeloval v pobojih in bil Kosov soborec. Erdemovič je pričal v več procesih na omenjenem sodišču, med drugim tudi proti nekdanjemu srbskemu voditelju Slobodanu Miloševiću, pri čemer je sam priznal, da je v Srebrenici pobil okoli sto Bošnjakov. Ker je sodeloval s sodiščem, je bil Erdemović obsojen na petletno zaporno kazen, sedaj pa pod zaščito sodišča prebiva na neznani lokaciji pod drugim imenom. Člani omenjenega odreda so bili sicer tako Srbi kot tudi Bošnjaki, ki jim je bil, kot kaže, najpomembnejši le denar.
Pred odhodm v BiH veljal za mirnega človeka
Pop TV je že pred dvema letoma poročal o Kosu, ko je bila proti njemu razpisana mednarodna tiralica. Takrat so njegovi sosedje iz občine Rogaška Slatina, kjer je prebival pred odhodom v vojno v BiH, povedali, da gre za sicer precej umirjenega in ambicioznega človeka. Od leta 1992 ga v Sloveniji ni videl nihče. Ko se je na Hrvaškem in v BiH razplamtela vojna, naj bi se sprva prijavil za služenje v hrvaški vojski, kjer ga niso sprejeli, zato se je odpravil naprej v BiH. Sicer je bil Kos rojen 12. julija 1966 v Celju.
Slovenija ne more vplivati na sojenje v drugi državi
Na slovenskem zunanjem ministrstvu so glede prijetja Kosa na Hrvaškem povedali, da načeloma v primerih, ko je za slovenskim državljanom, za katerim je neka druga država razpisala tiralico, o zahtevah za izročitev matični državi ne govorijo. "Postopek potem vedno poteka pred organom tiste države, ki je izdala tiralico. Slovenski državljan lahko po pravnomočni obsodbi (če med državama obstaja ustrezen sporazum) zaprosi za prestajanje kazni v svoji domovini," so zapisali v odgovoru za 24ur.com. Pri tem dodajajo, da dvojna državljanstva take primere še dodatno zapletajo. Osumljeni oziroma priprti državljan lahko v takih primerih zaprosi za ustrezno konzularno pomoč, kot sta iskanje odvetnika ali stik s svojci, nikakor pa Slovenija ne more v ničemer vplivati na sodni postopek druge države.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.