Slovenija

FOTO: Podor pod gradom Borl: poškodb na gradu zaradi plazu ni

Cirkulane, 13. 06. 2012 08.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pod gradom Borl se je na cesto usulo kamenje in večje skale. Podor je zasul glavno cestno povezavo med Ptujem in Zavrčem. Strokovni pregled je pokazal, da novih poškodb zaradi plazu na gradu ni, bodo pa morali pridobiti strokovna izhodišča ustreznih služb za sanacijo brežine.

Pod gradom Borl, ki je v občini Cirkulane, se je na cesto usulo kamenje in večje skale. Zaradi podora, ki se je zgodil včeraj dopoldne, je zasuta glavna cestna povezava med Ptujem in Zavrčem in naprej proti Varaždinu.

Ker bi plaz lahko ogrozil tudi grad, so v Društvu za oživitev gradu Borl pozvali, da "vse odgovorne institucije in vsi, ki lahko pomagajo pri sanaciji nesreče, nemudoma ustrezno reagirajo in s tem dajo možnost, da se ohrani kulturna dediščina in spomenik državnega pomena''.

Zaradi plazu je zaprta cesta Ptuj–Zavrč pri gradu Borl, sporočajo s prometnoinformacijskega centra. Obvoz za osebna vozila je po lokalnih cestah, za tovorna vozila obvoza ni. Tako vsem voznikom tovornih vozil na centru priporočajo uporabo mejnega prehoda Središče ob Dravi. Na Direkciji za ceste so nam povedali, da geologi že opravljajo oglede, ali je pobočje zdaj stabilno ali bi se lahko še kaj podrlo, o podrobnostih, kaj in kako s sanacijo, tako še ne morejo govoriti.

Kot so sporočili z direktorata za kulturno dediščino, jih je omenjeno društvo včeraj po 18. uri po elektronski pošti obvestilo o plazu. "Takoj smo kontaktirali vodjo območne enote Maribor in odgovorno konservatorko Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in se dogovorili za nujen strokovni ogled, ki je bil opravljen danes," so zapisali.

Po pregledu stanja gradu so ugotovili, da novih poškodb zaradi plazu na gradu ni, bodo pa morali pridobiti strokovna izhodišča ustreznih služb za sanacijo brežine. "Kontaktirali smo tudi vodjo Sektorja za odpravo naravnih nesreč, njihova ekipa bo terenski ogled opravila jutri. Na podlagi pridobljenih informacij se bomo odločili za izvedbo nadaljnjih nujnih ukrepov," so še dodali.

Grad Borl je v lasti države

Grad Borl nad Dravo v Halozah je ena starejših tovrstnih stavb na Štajerskem. Zaradi svoje strateške lege ob ogrsko-hrvaški meji je od nekdaj igral pomembno vlogo. Prvotno je bil obmejna ogrska postojanka in je verjetno stal že v prvi tretjini 12. stoletja ali celo prej. Madžarsko ime gradu je Borlyn (kar označuje rečni prehod), znan pa je tudi pod nemškim imenom Ankenstein, je zapisano na spletni strani Društva za oživitev gradu Borl. Prvič ga omenjajo leta 1199. Miti ga povezujejo celo z iskanjem svetega grala in Parsifalom.

Leta 1255 ga je ogrski kralj in takratni štajerski vojvoda Bela IV. podelil Frideriku Ptujskemu v fevd. V lasti gospodov Ptujskih je ostal do njihovega izumrtja leta 1438, nato pa je grad zamenjal več lastnikov. Bil je v lasti družine Zekel, nato Sauerjev, potem so ga prodali Stanislavu Poniatowskemu, ta ga je prodal Jožefi pl. Leslie.  Borl je  leta 1843 je odstopila svojemu nečaku Ferdinandu Wurmbrand Stuppahu. Leta 1901 je lastništvo prešlo v roke baronice Adalberte Kübeck, med vojnama sta ga posedovala delniška družba Barlin iz Maribora in družina Weiss iz Zagreba.

Med 2. svetovno vojno so nemški okupatorji grad spremenili v zbirno taborišče za slovenske rodoljube, od koder so jih pošiljali v izgnanstvo in v taborišča. Po vojni je grad prešel v splošno ljudsko premoženje in je bil nekaj časa zavetišče za  vojne sirote. Pozneje so v njem odprli hotel in restavracijo, ki pa so ju po letu 1980 zaprli. V zadnjih letih je skrb zanj prevzela država in ga gradbeno sanirala. Grad je zdaj prazen, na njem se odvijajo občasne prireditve, je še zapisano na spletni strani društva.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (51)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
14. 06. 2012 08.37
+7
Pokličite japonce,pa vam to zrihtajo v dveh dneh,ker pri nas bodo samo načrt sanacije delal dve leti
BMWmunja
13. 06. 2012 20.57
+3
Kolesarja s sosednjega članka, ki je podrl pešca in si je ta zlomil roko, je gotovo prepoznalo kar nekaj ljudi. A ne biti naivni da bo kdo klical na 113. S policijo nikoli ni dobro imeti opravka. Odprite komentarje pa boste hitro dobili podatek, kdo je na kolesu. A nekaj mi vseeno ni jasno: Odkod novinarjem starost kolesarja okoli 80 let??? Če bi taki padel s kolesa se najbrž pobral več ne bi.... ODPRITE KOMENTARJE IN NE BREMZAJTE V BREG!
Primoz Njegac
13. 06. 2012 19.14
+4
Zavod za varstvo kulturne dediščine ja, to so pohlepni imbecili (obstaja par izjem - svaka čast, ampak so v manjšini), ki smo jim dali preveliko moč. Če se odločijo prav ali narobe je vseeno, ker ni nikogar, ki bi jih nadziral. Zato delajo kar hočejo. In ne malokdaj se zgodi da zaradi njih propada vse kar je od spomenikov še ostalo. Hvala spomeničarji, z Jelko Skalicky na čelu!!!
mužik
13. 06. 2012 17.47
+6
eni res pišete brezvezne stvari !! ne poznate ne gradu ne situacije ki je bila prej še v času Juge ! nič ni kriva NE Gorišnica NE Cirkulane ! krivec za situacijo kakšna je sedaj je bila že v prejšnjem režimu! kaj se je dogajalo na gradu že leta 1967 je bila milina ,bazen daleč naokoli, kam pred gradom ,turistov da se ti meša, grad porihtan od znotraj v nulo, koncerti ,veselice skratka vse je cvetelo kot še nikoli ! vsi so gledali samo na dobiček vlagali pa nič,zato je prišlo vse do propada in stanja takšnega kot je . vse je začelo propadati in dokončno bo propadlo če se ne bo nišče zganil .svoja mlada leta sem preživel z gradom Borl ki mi bo ostal v lepem spominu pa naj bo usoda gradu kakšna pač bo.
User487079
13. 06. 2012 19.00
+8
res je nic kriva katera obcina, bi se pa morala drzava pobrigat za vse sedaj ! vse kar so mogli so pred leti pokradli al pa odnesli na ptujski grad ! Videla slike kako lepo je bilo tam ko je se bil bazen tam gori,kaj je pa zdaj,kace se gojijo-prelepa slovenija kajne :-(((
mužik
13. 06. 2012 20.15
+4
da ne bo pomote bazen leta 1967 je bil še betonski pol pa so naredili kovinskega in manjšega . Ker takrat ni bilo denarja za vstopnino za kopanje smo se znajdli in prosili vzdrževalca bazena da smo imeli kopanje zastonj stem da smo mu pomagali po zaprtju kopanja čistiti in pospravljati kopališče. To so bili časi ko je turizem na BORLU cvetel !
BMWmunja
13. 06. 2012 20.49
+6
Bazen je bil, ko sem se jaz tam nazadnje kopal l. 1973, še betonski. Okolica lepa, z obilo sence, pozneje čez tri ali štiri leta pa sem tja včasih peljal moje tedanje dekle na ples. Enkrat sem jo peljal na pustni ples in sem si v mariborskem gledališču sposodil obleko v stilu Stania in Olia in še umeten trebuh, ker sem bil maskiran v Olia. Ach, od vseh tistih spominov mi sedaj družbo dela samo še trebuh. Vendar tokrat ta pravi....
Intersmigy
13. 06. 2012 17.24
+12
Država ni vredna piskra tople vode! Že kar nekaj pacientov ( večina tujcev ) se je na vse mogoče načine trudilo da bi lahko kupili grad Borl ter ga obnovili v korist vsem! ampak spomeniško varstvo je odločno reklo NE! Ok potem pa gospodje v kravatah pridite v Haloze primite za lopate pa da vas vidimo!
alfredo
14. 06. 2012 00.32
+5
nene vedo gospodje v kravatah kje so Haloze
User432610
13. 06. 2012 16.49
-2
Menim , da tukaj nekdo neupravičeno kritizira občino Gorišnica,ker so bili v njej zaposleni tudi svetniki iz Cirkulan .Prej lahko rečem , da je Gorišnica ostala manj razvita , zato ,ker je več vlagala v Cirkulane ! Mladi seveda danes tolmačijo po svoje , starejši pa dobro vemo,kaj je res in kaj ni ! Delovanje v gradu je bilo odlično do odhoda g.Korenjaka , potem so se pa izmenjevali razni bolj ali manj prizadevni skrbniki turistične dejavnosti na gradu ,dokler ni šlo vse v maloro. Gostinstvo je kar nekaj časa zelo dobro in vestno vodil g. Tonček Žumbar iz Pohorja pri Cirkulanah ,ki pa se je upokojil . Nadaljevanje je pa domačinom več ali manj jasno. Za slabo stanje pa ni kriva občina Gorišnica ,saj je storila več,kot bi ji bilo treba glede na to, da je lastnik gradu postala država !
User918217
13. 06. 2012 17.09
+3
z vsem spoštovanjem, če gremo gledat fotografije Cirkulan takrat in danes je velika razlika, prav tako, če gremo gledat fotografije Gorišnice iz časov skupne občine nam že same po sebi vse povejo...vse kar je Gorišnica postavila v obdobju skupne občine na svojih tleh je še danes očem vidno(vežica, nova dvorana, itd..)...medtem, ko v tistih časih v Cirkulanah ni bilo pločnikov, javne razsvetljave, cest, novega vrtca, štadiona z pokrito tribuno in novo športno dvorano...torej?...in ne rečem, da nismo imeli tudi mi med svetniki krive ljudi, dejstvo pa je, da je imela večino glasov oz. večino svetnikov prav gorišnica ali, če hočete njen okoliš...kar je bilo je bilo in se je brezveze v to še bolj poglabljati, ker je vse to le zgodovina,..
mužik
13. 06. 2012 20.05
+1
pusti ti zdaj kaj je po občinah sedaj ko je vsaka za sebe !! kaj vse se je naredilo je že prav da so naredili lastnik gradu ni bila nobena občina , to da je skala nestabilna smo že vedeli v bivši Jugi pa se nobeden ni zganu in kaj naredo ! po samoosvojitvi pa bi občina ta ali ona skrahirala če bi se podali v adaptacijo skale in gradu.
User773122
14. 06. 2012 05.36
+1
MlinkaM
13. 06. 2012 15.43
+3
"CIRKULANE, Policija potrebuje pomoč reševalcev z reševalnimi psi pri pregledu plazu pod gradom Borl. Pri podrobnem pregledu plazu so policisti odkrili domnevno krvave madeže." kaj pa pravite na to ?
saintjozef
13. 06. 2012 16.14
+3
Ja, tud sem pomislil na to, da ni koga zasulo. Upam, da ni.
User911225
13. 06. 2012 16.16
saintjozef
13. 06. 2012 13.13
+10
"Odluščilo" se je to, kar je bilo slabo. Grad je v nevarnosti toliko kot prej. Stoji na kompaktnem terenu in ravno gradnja ceste in promet po njej sta povzročila z zimami seveda, da se je odtrgal del, ki ni bil povezan z osnovo, na kateri grad stoji. Čez tisoč let se bomo pa spet o tem pogovarjali.
User422605
14. 06. 2012 16.17
+2
Cesta ki pelje mimo ni nič bolj prometna kot je bila nekoč, kvečjemu manj.Cesta sigurno ni kriva, da se je to zgodilo.
User432610
13. 06. 2012 12.48
+7
Grad je do ustanovitve nove občine Cirkulane prej prenavljala občina Gorišnica, ko so se tam vedno odvijale razne prireditve , tudi poroke .Vse to smo lahko gledali na SIP TV . Obnovili so ostrešje ,kar se lepo vidi na teh slikah (nova opeka).Kdaj je pa občina Cirkulane izgubila nadzor nad gradom ,pa ni nikjer točno navedeno ali pa dvoumno..Nekoč v mladih letih smo radi zahajali vsako soboto na ples z živo glasbo.(Tone Kmetec) in drugi . Največ gostov je bilo iz nekdanjih republik pa tudi iz Nemčije Avstrije in drugih .Grad je najbolje deloval pod vodstvom že davno pokojnega g.Korenjaka ,ki je bil "deklica za vse" , ne tako,kot današnji direktorji,ki se bojijo prijet tudi takih del,kot jih je opravljal pokojni . Vsedel je za volan tovornjaka ,ter na njem vozil vse kar so na gradu rabili za goste. Upajmo, da grad zdrži !
User918217
13. 06. 2012 13.28
+7
.občina gorišnica...leta v katerih so Cirkulane bile prikrajšane za marsikaj, da se ne spuščamo v podrobnosti...vse kar so(ste) prenovili je bila streha, za katere prenovo ne dvomim, da je takrat prišel denar iz državne oz. evropske blagajne in je bil namenjen zgolj za prenovo strehe!- in ja še dandanes slišiš krajane preko Drave kako se ponašajo z njim pa se v vsakem primeru nimajo s čim!.. Kaj še lahko našteješ dobrega storjenega iz strani takratne občine za celotno Belansko območje?- prenovljen dom krajanov oz. večnamensko dvorano?- za takrat ogromnih 68 miljonov tolarjev- za klimo, ducat "štekdoz", ter strop, ki po nekaj letih razpada, par blazin in ja dve štalinke, ki smo jim rekli slačilnice!- ceste, ki so jih v veliki meri iz finančnega vidika gradili krajani sami z prispevki iz lastnega žepa potem je pa prišel g. Kokot in prerezal trak!- BRAVO! Kradli so nam, grebli k sebi, gradili, ko so nas izgubili pa ni denarja za vzdrževanje vsega tega kar pač stoji ... no v glavnem nebi dalje... Če nebi blo Cirkulančanov potem najbrž "vi" nebi sploh slišali za kulturo oz. kulturno prireditev, ne vem, če sploh premorete vsaj kakšen pevski zbor medtem, ko samo našo kulturno društvo šteje 8 sekcij, da ne omenjam še vseh ostalih delujočih društev na vsega skupaj cca. 2000 duš...no dandanes smo lahko ponosni na svoj grb, svojo občino, ki se v naglem vzponu urbano razvija..
User487079
13. 06. 2012 18.55
+1
lila2140
14. 06. 2012 05.41
-3
Davor Hrzenjak, s pravopisom in slovnico si pa, kljub vsej kulturi, skregan.
User918217
14. 06. 2012 11.46
+2
jaz vsaj za svojimi besedami upam stati z svojim lastnim imenom in priimkom! ;) in, če misliš, da se bom za polance trudo z pravopisom si se tudi zmoto...
User422605
14. 06. 2012 16.17
-1
Davor premlad si za take komentarje. Z pravopisom pa se trudiš samo zase.
User918217
14. 06. 2012 22.48
hmmm.. no z vsem tem kar sem naštel (lepo po domače) sen gor raso!.. Ne morem biti premlad! (in ja res se mi ne da za vsako veliko začetnico tiščati shifta ali vklapljati/izklapljati ti. tipke caps lock...
User918217
14. 06. 2012 22.51
ali kakor bi vi v bivši jugi rekli: "piši kao što govoriš") Se opravičujem, če sem kogarkoli z svojo repliko na pomankljiv članek užalil to ni bil moj namen!.. In nisem vpletal Gorišnice... Gospa/gospod katerega ime, ostaja očem neznano jo je povzdignil v blaženo!..Hvala to bi bilo vse!
moelmol
13. 06. 2012 12.09
+5
pa tak zdej ko je grad v nevarnosti si ga pridejo ogledat da bi pa kdo skrbel zanga al pa ga obnovil boh ne daj
User918217
13. 06. 2012 11.23
+7
‎"V zadnjih letih je SKRB zanj prevzela država in ga gradbeno sanirala. Grad je sedaj prazen, na njem se odvijajo občasne prireditve..." !???? ...še novinarji niso to kar so bili.. :)
User918217
13. 06. 2012 11.49
+8
"..Pozneje so v njem odprli hotel in restavracijo, ki pa so ju po letu 1980 zaprli. Danes je prazni in zapuščeni grad v lasti države Slovenije, na njem pa se odvijajo občasne prireditve. V Društvu za oživitev gradu Borl si želimo, da bi ta dragoceni kulturni spomenik čim prej rešili pred propadanjem in mu dali vsebino, s katero bi se pomembno vključeval tudi v življenje naše lokalne skupnosti." (tako piše med drugim na strani društva) Grad je v razsutju- zapečaten!- Luknja na luknji in ena izropana vitežka dvorana z klavirjem je vse kar premore ta del kulturne dediščine! Na njega država ne da niti počenega groša! Prav tako več ne izdaja dovoljenja za prireditve razen, če si društvo prireditev zavaruje v lastni režiji kar pa si dragi moji dandanes amaterska društva nikakor ne morejo privoščiti. To je dejansko stanje gradu ob reki Dravi, katerega ambient je zares unikaten, ki je še vsaj prejšna leta na kratko oživel s katero od pesmi domačih pjebov!
User818088
13. 06. 2012 14.24
+5
Država na njega ne da nič, ker ga prodaja za 2,8 milijonov EUR
User487079
13. 06. 2012 18.55
+1
User437822
13. 06. 2012 11.11
-12
..........nič ni večno........razn mojga u hlačah HAHAHAHAHAHa
User773122
14. 06. 2012 05.39
+1
še totega uporabljaš samo za vcaje edi!..
Mojca14
13. 06. 2012 10.44
+10
Počasi se bo cela Slovenija sesula, če ne bo nihče vlagal v njo!!! ;) Upam, da se grad ne sesuje!!!
User603097
13. 06. 2012 10.38
+1
Poslanci spet si bo treba nekaj zmislit,da od raje dobite kak € več pri davkih... Sebi tak težko kaj vzamete! BANDA
blue33
13. 06. 2012 10.17
+16
Naj graščak renovira
krnekaj.
13. 06. 2012 10.16
+12
Se strinjam z Libra77. V naši državi porabljamo denar za same ''pametne'' stvari. Za to malo kulturne dediščine kar je imamo pa ni denarja. Žalostno.
User402241
13. 06. 2012 10.45
+4
User628815
13. 06. 2012 12.26
+1
Seveda ni denarja, kaj pa rabi betonski kmet in proletarc kulturo. Potem pa gre na sindikalni v Avstrijo in joče, kaj vse da imajo oni, mi pa ne.
modrix
13. 06. 2012 09.57
+6
tale grad ga je najeb.... enkat se bo sam spelal vse skup
User402241
13. 06. 2012 09.43
+69
Grad Borl je v lastni države in ker z njim ne morejo mešetariti je v takšnem stanju. Osebno bi ga prenovil, dolgoročno naločil denar in povabil Hrvate in mimovozeče turiste, da pridejo jest v prenovljen grad ter restavracijo s kuhinjo iz preteklih stoletij. Vse skupaj bi izgledalo natančno tako kot v 18 ali 19 stoletju od obleke do hrane. A ker to ni TEŠ, Lekarna ali stadion bo ostalo do takrat, dokler se naša zgodovina ne bo vsipala na kak avtomobil, ne daj na avtobus z otroci. Vemo, da bi ob taki nesreči nastalo toliko stroškov za državo, da bi z enakim denarjem naredili popolno obnovo in zagon mojega predloga.
User628815
13. 06. 2012 12.29
+0
TEŠ, TEŠ... velik projekt... velik denar.... mmmmm.... in pohlevne ovčke, jim vržeš belo-rdečo kost in so mirne in pohlevne do naslednje pomladi...
User568663
13. 06. 2012 09.17
+26
plaz v vsako vas :)) tako je pri nas, ko se vleče ceste po vsakem bregu. vzdrževanje je pa na vsakih 50 let, da o gradnji ne izgubljamo besed
User270694
13. 06. 2012 09.03
-35
pa naj se grad podre. nič ni večno. zaradi gradu zganjat takšno 'paniko'. pač pride čas, ko se morajo tudi stare stavbe podreti. naj raje rešijo problem s cesto in z ljudmi, ki potrebujejo takšno in drugačno pomoč. kulturna dediščina ja... potem je pa tako kot v italiji, ko se stare stavbe rušijo kot hiše iz kart.
User568663
13. 06. 2012 09.31
+25
grad je tam že 800 let... ta usek za cesto pa je verjetno po komunističnem na horuk inženiringu naredil kakšen tovariš. še bi alpske države tako gradile ceste bi bile že vse grape posute
pijanec22
13. 06. 2012 16.30
+2
tam ni nobenega useka, ampak naravni prehod. Že stoletja.