Zunanji minister Karl Erjavec je v odziv na očitke poslanca NSi Mateja Tonina o sovpadanju obnove njegovega vikenda v hrvaški Istri in nabave Patrij dal v vpogled dokumente o nakupu stanovanja v Karigadorju blizu Umaga.

Dokumenti, ki jih je pokazal novinarjem - med drugim predpogodba o nakupu, kreditna pogodba ter potrdilo o vpisu v zemljiško knjigo leta 2009 -, po Erjavčevih besedah dokazujejo, da je nakup potekal transparentno in ne preko "črnih fondov", kar mu očita Tonin v zvezi z interpelacijo. Erjavec je še poudaril, da v času nakupa nepremičnine še ni bil minister, saj je član vlade postal šele leta 2004, torej več kot leto dni po nakupu nepremičnine.
Malo več kot 49 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Karigadorju, zgrajeno leta 2002, za katerega je glede na podatke v dokumentih njegova soproga Ljuboslava odštela 61.335 evrov, je po besedah ministra edina nepremičnina njegove družine v tujini. Ker je bilo stanovanje ob nakupu praktično novo, obnova oziroma prenova doslej ni bila potrebna, je dejal Erjavec.
Povedal je še, da v času nakupa stanovanja tujci, še posebej slovenski državljani, niso smeli biti lastniki nepremičnin na Hrvaškem, zato so ob posredovanju hrvaškega odvetnika sestavili predpogodbo o nakupu. Ko je ta omejitev januarja 2009 prenehala veljati, so stanovanje marca 2009 vpisali v zemljiško knjigo.
Erjavec je ob tem zavrnil očitek, da bi bila predpogodba o nakupu stanovanju lahko zloraba sistema. "Ravnali smo v skladu s hrvaškimi predpisi, najeli smo odvetnika," je poudaril in dodal, da je o zadevi odločalo hrvaško sodišče.
Na vprašanje, ali namerava te dokumente pokazati tudi Toninu, je odvrnil, da ga poslanec NSi ni prosil, naj mu jih pokaže. Dodal je, da zdaj čaka sejo DZ, da vidi, kakšne dokaze proti njemu bo Tonin še predstavil, nato pa se bo o poslančevem ravnanju posvetoval z odvetnikom, ker trpi tudi ugled njegove družine.
Erjavec je v izjavi za medije še izrazil obžalovanje, da prihaja do tovrstnega obračunavanja, saj je instrument interpelacije namenjen delu ministra. Zlasti huda je po njegovem mnenju Toninova obtožba, da je minister talec hrvaških obveščevalnih služb in da je namerno sprožil arbitražno afero. Pričakoval bi, da bi bil Tonin previdnejši in bi se osebno obrnil nanj za pojasnila, ne pa da z njim obračunava preko medijev.
Tonin: Erjavec ni odgovoril na ključno vprašanje
Erjavec še vedno ni odgovoril na ključno vprašanje, "zakaj deluje v korist Hrvatov", je v odzivu na ministrovo novinarsko konferenco dejal Tonin. Ob tem se mu zdi zanimivo, da Erjavec vedno brani na način, "da zasmehuje in nas podučuje".

Tonin je v izjavi za medije v DZ danes opisal njegova razmišljanja o morebitnem ozadju izjav zunanjega ministra v zadnjem času. Prav "vrsta nepremišljenih, neodgovornih, nedržavotvornih izjav" je namreč eden od razlogov za interpelacijo zoper Erjavca, pod katero se je minuli teden podpisalo 26 poslank in poslancev.
Vodja poslanske skupine NSi je spomnil, da je Slovenija, ko je odblokirala Hrvaško v njenih pristopnih pogajanjih za EU, izgubila svojo prednost. Od takrat je bila arbitraža edino orodje Slovenije za pravično določitev meje, vendar pa ta način Hrvatom nikoli ni ustrezal. Zato je bilo od vsega začetka jasno, da bodo Hrvati skušali arbitražo zaustaviti, še preden postane model reševanja mejnih sporov na Balkanu, je pojasnil Tonin.
Tonin je ob tem spomnil na nekatere po njegovi oceni sporne izjave ministra Erjavca, ki naj bi nakazovale, da Sloveniji v postopku arbitraže dobro kaže - denimo na izjavo o dostopu Slovenije do odprtega morja, ki jo je podal za velenjsko regionalno televizijo.
Prav tako je opomnil na razkritje pogovorov nekdanjega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca s slovensko agentko Simono Drenik z zunanjega ministrstva ter na Erjavčevo odsotnost v tem obdobju. Obenem pa je Tonin kritičen do nedavnih izjav zunanjega ministra, da bo v arbitraži "Karl zmagal".
Vprašati se je treba, kako bi slovenska javnost razumela takšno izjavo, če bi jo dal hrvaški zunanji minister, je opozoril Tonin. Najverjetneje bi jo razumela tako, da s to arbitražo nekaj ni v redu, da je kontaminirana in da ne poteka na pravičen način. Toninu se zato zdi "nenavadno, da tako izkušen minister, kot naj bi Karl Erjavec bil, podaja izjave, ki pritrjujejo hrvaškim argumentom".
Na tej podlagi si je Tonin, kot je pojasnil, tudi začel zastavljati dodatna vprašanja o razlogih za to, da "minister deluje v korist Hrvaške", denimo o njegovem vikendu v hrvaški Istri. Tudi v tem primeru je po njegovih besedah treba preiskati vsa ozadja, "če bi bil lahko to morda moment izsiljevanja druge države".
Vsa veleposlaništva in vsi drugi objekti, v katerih se zadržujejo visoki funkcionarji neke države, so po besedah Tonina namreč "potencialna tarča hrvaške obveščevalne službe". In to velja tudi za ministrov vikend, je pojasnil.
Če je minister pripravljen te stvari razkrivati in pojasnjevati, potem je bil po Toninovih besedah vendarle narejen korak naprej. Kljub vsemu pa ocenjuje, da vsak odgovoren in skrben lastnik v 13 letih v objekt verjetno tudi kaj vloži in kaj obnovi. Erjavec je namreč danes dejal, da za zdaj ni bilo potrebe po obnovi vikenda, ki ga je družina kupila leta 2003.
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.