Prespano noč po vsaj navideznem poenotenju vodstva upokojenske stranke, koalicija in opozicija - ob robu izbiranja novega ustavnega sodnika pri predsedniku Pahoru - situacijo ocenjujeta vsak po svoje.
"Ni bilo tako ostro, kot se je na začetku kazalo. Jaz ne vidim nobenih velikih razpok znotraj koalicije," pravi vodja poslancev SDS, Danijel Krivec. Vodja poslancev opozicijske LMŠ Brane Golubovič pa: "Janez Janša kot kuhar je začel v mrzli vodi kuhati vse tri koalicijske partnerje. In danes je voda že zavrela in so skuhani."
Pri čemer se interne kritike na račun sodelovanja najbolj leve stranke v aktualni desni koaliciji nadaljujejo. "Ta vlada, ki jo vodi SDS, in samo SDS, daje prednost idološkim vprašanjem. Da poskuša pravzaprav rekonstuirati državo navznoter in navzven. In to seveda ne more mimo resnega premisleka o tem, kako naprej," pravi nekdanji evropski poslanec Ivo Vajgl. Nekdanji vplivni član stranke spodbuja pomisleke iz kroga ljudi okoli aktualnega zdravstvenega ministra in več nezadovoljnih lokalnih odborov.
"Za Desus je bilo sodelovanje v desni vladi vedno težavno. Vedno so se na teresnu začeli poojavljati pomisleki. In ob odpiranju recimo idoloških tem, se pojavlja nezadovoljstvo," pove Tomaž Gantar.
Nezadovoljstvo se po drugi strani neuradno pojavlja tudi glede Gantarjevega ministrovanja. Konflikt z Janšo in SDS pravzaprav traja že od imenovanja in razrešitve Ivana Eržena z mesta šefa NIJZ. O morebitnih ministrskih menjavah oziroma rošadah resorjev pa v kabinetu predsednika vlade skrivnostno molčijo. Za razliko od denimo Zdravka Počivalška, ki ga je Janša ob očitkih o netransparentnih nabavah mask in ventilatorjev takoj vzel v bran in tako dobil zvestega političnega partnerja. "Poslanska skupina je enotna. Tisto, kar bomo morebiti imeli za povedati, bomo povedali," pove Počivalšek.
Prav gospodarski minister pri tem v rokah drži pomemben vzvod za bodočo politično usodo kmetijske ministrice. Na njegovem ministrstvu namreč še vedno pripravljajo končno poročilo razsipnega projekta SRIPT, v katerem je, kot je ugotovila KPK, Pivčeva trikrat kršila zakon in jo oglobila. Pivčeva na to pravi: "Kar se tiče mojega položaja, se ne počutim prav nič ogroženo. Jaz sem ves čas v stiku z ljudmi iz terena in razen posameznikov nimam nobenega indica, da bi kakorkoli ne-zaupali meni kot predsednici stranke."
Tu pa je še enigma hitrega vzpona in strankarskega kadrovanja Andreja Prebila, nekdanjega direktorja v slabi banki in šefa turistično-gostinske zbornice, od katere je Pivčeva za ekspertize v projektu SRIPT prejela dobrih 34.000 evrov bruto.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.