O domnevnem nezadovoljstvu in napetostih v DeSUS je slišati že nekaj tednov. Članstvo je bilo na nogah že ob nedavni Ukomovi diplomatski pošti Svetu Evrope, ki je govorila o domnevno komunističnih slovenskih medijih. "Vsebinsko niso bili najbolj zadovoljni s tem, kar je bilo poslano. Je pa res, da bi take zadeve, v kolikor se bodo v prihodnje pojavljale, morale biti dogovorjene," na to pravi vodja poslancev stranke DeSUS Franc Jurša.
Pa znova niso bile, se je pokazalo ob spremnem dopisu zunanjega ministra Anžeta Logarja, ki je koalicijske partnerice presenetil. Zato ne preseneča, da v stranki upokojencev ob medlem odzivu vodstva na politično soliranje SDS pa tudi koalicijske žaljivke protestnikov in toksične tvite premera počasi vre.
Kar sedem od desetih pokrajinskih odborov tako zahteva sklic sveta stranke DeSUS, kjer bi morali temeljito razčistiti položaj stranke in njenega vodstva, ki le nekaj mesecev od kongresa deluje daleč od usklajene ekipe. "V stranki DeSUS je vedno živahno," na to pravi Jurša in umirja, da gre zgolj za sedem nezadovoljnih odborov. A dodaja, da stranka vseeno pričakuje, da bodo depeše in dopisi, ki se pošiljjao v Bruselj, v bodoče dogovorjene.
Zamenjava generalne sekretarke?
Vodstvo DeSUS je sicer v petek razpravljalo o pričakovanjih strankine mreže za nadaljnji zagon stranke, v tej luči pa so se pogovarjali tudi o zamenjavi generalne sekretarke Nine Stankovič, je danes potrdil Jurša. Ta je še vedno generalna sekretarka, po besedah Jurše pa razmišljajo o tem, da bi začela opravljati del nalog s področja odnosov z javnostjo, nekatere organizacijske zadeve, ki zadevajo organizacijo na terenu, pa bi dodelili nekomu drugemu, ki bi bil po njegovih navedbah malo bolj operativen. Na vprašanje, ali jo nameravajo torej zamenjati, pa je Jurša odgovoril, da bodo o tej zadevi odločali.
Stankovičeva je bila sicer v preteklosti predstavnica za odnose z javnostmi v DeSUS ter nazadnje na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki ga vodi Pivčeva. Ob napovedi Pivčeve, da bo na januarskem kongresu izzvala dolgoletnega predsednika stranke Karla Erjavca, pa je bila Stankovičeva v njeni ožji ekipi. Ko si je Pivčeva s podporo organov stranke konec januarja postavila svojo ekipo, so za predsednika sveta stranke potrdili njenega velikega podpornika Tomaža Gantarja, za generalno sekretarko stranke pa Stankovičevo. Zato so napetosti le nekaj mesecev po kongresu marsikoga presenetile.
Ob robu petkovega srečanja vodstva stranke je Pivčeva komentirala nekatere informacije o opozorilih članstva glede komunikacije v stranki in očitkih glede delovanja v koaliciji. Kot je dejala, je to demokratičen proces v stranki in pričakovati je bilo, da bo ob vstopu v desno-sredinsko koalicijo nekaj pogledov, ki vidijo težavo v ideološkem razhajanju. Zagotovila je, da v stranki ni nemirov, o kakršnih je govora v nekaterih medijih.
Koalicija v bran Počivalšku, iz opozicije predlogi o projektni vladi
Četverica koalicijskih strank je na današnjem političnem vrhu sklenila stopiti v bran ministru Počivalšku, ki ga bremnijo očitki o netransparentni nabavi zaščitnih sredstev. "Odločitev koalicije je, da enotno podpremo ministra Počivalška ob tej interpelaciji," je povedala Janja Sluga, vodja SMC-jevih poslancev.
V opoziciji so ob tem začutili ranljivost vladajočih, zato še stopnjujejo pritisk na aktualno oblast. "Vse, kar znajo, je zvaliti krivdo na prejšnjo vlado. V kateri sta bili pa spet dve isti stranki, ki sta tudi v tej vladi. Tako, da ta koalicija se za moje pojme lahko tudi poslovi," pravi nekdanji premier Marjan Šarec. Dodaja, da se je trenutna koalicija sestavila s pomočjo nekaterih, ki so se prodali za položaje in da se lahko ta koalicija tudi poslovi.
Predsednik SD Dejan Židan pa celo: "V tem trenutku bi bilo najlažje, da bi do predčasnih volitev imeli tehnično ali projektno vlado. Torej vlado, ki ne bi delovala na ideoloških osnovah." SDS mu odgovarja, da je so to priložnost že imeli. Židan še meni, da je čas, da za isto mizo sedejo koalicija, opozicija, gospodarstvo in sindikati ter ocenijo, katere ukrepe bi bilo še dobro sprejeti. Koalicijo pa je Židan pozval, naj iz procedure umakne zahtevo za preiskovalno komisijo o nakupu zaščitne opreme.
V Levici medtem terjajo kar odstop celotne vlade. Po besedah koordinatorja Levice Luke Mesca je vlada v le nekaj mesecih "uspela zakuhati izredne razmere". Vendar pa izredne razmere po besedah koordinatorja Levice niso zaradi novega koronavirusa, ampak zaradi utemeljene skrbi med državljani, da vlada koronavirus izkorišča, da bi "ugrabila oblast in nas popeljala po poti Madžarske".
Koalicijska četverica je sicer na današnjem vrhu sklenila, da bo kljub prvim razpokam vztrajala.
KOMENTARJI (662)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.