tomaž gantar

Bo 12. teden zdravniške stavke prinesel dogovor med vlado in Fidesom?

31. 03. 2024 20.13

Rok za mediacijo med Fidesom in vlado se izteče v četrtek. Medtem mineva že mesec dni od umika soglasij za nadurno delo, aprilski urniki so pripravljeni, v zdravstvenih zavodih večjih zapletov pri organizaciji dela v primerjavi z marcem ne pričakujejo. Zdravniki bodo še naprej večinoma razporejeni v turnuse. Izpadi nenujnih pregledov in posegov pa se med bolnišnicami razlikujejo, prav tako finančne posledice stavke.

'Napetosti med zaposlenimi in pritožb pacientov je zaradi stavke vse več'

21. 03. 2024 15.19

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je po sestanku z vodstvi bolnišnic povedala, da si direktorji prizadevajo, da bi delo ob umaknjenih soglasjih nekaterih zdravnikov za nadurno delo potekalo v običajnih okvirih. Direktorji so ji poročali, da so imeli pri sestavljanju aprilskih urnikov nekaj manj težav kot pri urnikih za marec.

V SB Izola odpada večji delež operativnega programa, celo do 20 odstotkov

10. 03. 2024 19.51

Medtem ko se vlada, ki je za svojo glavno prioriteto postavila zdravstveno reformo, ukvarja predvsem sama s seboj, smo na pragu že devetega tedna najdaljše zdravniške stavke v zgodovini države. In kako se ta kaže na terenu? V zdravstvenih domovih po Sloveniji imajo manj težav kot v bolnišnicah, kjer beležijo bistveno več umikov soglasij za nadurno delo in s tem tudi več težav pri organizaciji dela. Ponekod tako odpade od deset do 20 odstotkov ambulantnih pregledov in približno petina operacij, kar seveda daljša čakalne dobe in vpliva na finančno stanje bolnišnic, načenja pa že tudi odnose med zaposlenimi.

Dve hudi napaki: ali varnostni vzvodi v zdravstvu delujejo?

22. 02. 2024 19.20

Po javnem razkritju dveh hudih napak v zdravstvu, ki ju odgovorni niso prijavili na pristojno ministrstvo, čeprav bi to morali storiti v 48 urah, je vse več vprašanj. Koliko tovrstnih napak se še zgodi, ki pa nikoli ne pridejo v javnost? Preglednega registra zdravniških napak in učinkovitega sistema, ki bi urejal področje kakovosti in varnosti, Slovenija namreč nima. Na ministrstvu sicer zbirajo število t. i. varnostnih incidentov, zakonodajo na tem področju pa šele pripravljajo. "Tako slabo, kot je v zdravstvu danes, ni bilo še nikoli," pa ocenjuje predsednik Komisije za medicinsko etiko Božidar Voljč.

'Državljanom se ni treba bati za stanje po 1. marcu'

22. 02. 2024 12.58

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar je po srečanju z vodstvi zdravstvenih ustanov v izjavi za medije poudaril, da se državljanom ni treba bati za stanje po 1. marcu, ko se bodo začeli uveljavljati preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo. V primeru nadaljnjih zaostritev pa bo potrebna racionalizacija, je napovedal.

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?

01. 02. 2024 17.16

Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Čarobni svet večdesettonskih inštrumentov

24. 12. 2023 07.00

Orgle veljajo za kraljico inštrumentov, tako jih je opisal že Mozart in so najbolj zapletena naprava, kar si jih je v predindustrijski dobi izmislil človek. V Sloveniji jih imamo kar 1094, največje so v Cankarjevem domu, največje cerkvene pa v koprski stolnici. Čeprav so največje orgle največji inštrument na svetu, lahko odlično zvenijo tudi v duetu z najmanjšimi inštrumenti. Kako zapleteno jih je igrati, kako dolgotrajna je njihova izdelava in kako nanje zveni Sveta noč? 24UR Fokus.

Huda nesreča pri Postojni: delavci naj o prihodu vlaka ne bi bili obveščeni

21. 12. 2023 09.51

Pri Postojni se je zgodila huda železniška nesreča, v kateri sta umrli dve osebi. Vlak je trčil v delavce Slovenskih železnic. Kot je pojasnil direktor infrastrukture pri Slovenskih železnicah Matjaž Kranjc, sta še dva zaposlena utrpela težje poškodbe, preostalih pet delavcev ni bilo poškodovanih. Vzrok nesreče sicer še preiskujejo, vendar pa naj po prvih informacijah delavci o prihodu vlaka ne bi bili obveščeni. Promet na progi je bil sproščen nekaj po 17. uri, so sporočili iz SŽ.

Novi strokovni direktor izolske bolnišnice je Tomaž Gantar

12. 09. 2023 19.58

V Splošni bolnišnici Izola se je konstituiral nov svet zavoda s predsednico Mileno Kramar Zupan. Za strokovnega direktorja je imenoval edinega prijavljenega kandidata. To je Tomaž Gantar, ki je bil med letoma 1999 in 2004 že direktor bolnišnice, zatem župan Pirana in dvakrat minister za zdravje, ves čas pa opravlja tudi delo urologa.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?

29. 06. 2023 06.00

Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

Kako dolgo bodo za presojo kakovosti v bolnišnicah skrbele zasebne družbe?

20. 04. 2023 19.29

Več kot 20 javnih zdravstvenih ustanov je certificiranih po AACI standardu, ki ga pri nas ponuja istoimensko podjetje – AACI – do nedavnega v lasti nekdanjega ministra in zdaj člana Golobovega Strateškega sveta za zdravstvo Dorjana Marušiča. Ta je bil sprva predviden kot tesen sodelavec ministra Danijela Bešiča Loredana, a so se odnosi na tej relaciji ohladili. Minister namreč poskuse svojih predhodnikov, ki so standard kakovosti že večkrat poskusili uzakoniti, tudi v prid Marušiča, ostro zavrača in napoveduje ustanovitev neodvisnega organa.

Afera Bošnjak: očitno ne gre za osamljen primer

13. 03. 2023 20.04

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na afero o sumu korupcije v UKC Ljubljana in o posledičnem odstopu nevrokirurga Romana Bošnjaka. Dejal je, da gre za nedopustno ravnanje, in obljubil, da bodo na ministrstvu zadevi prišli do dna. Med drugim bodo preverili, ali gre za osamljen primer ali sistemski način dela, ki se izvaja tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. "V tem trenutku, kar vam lahko rečem, je, da prihaja vsebina, ki jo je treba preveriti. Gre pa ne za istega kirurga, gre za različne zdravnike v različnih institucijah," je povedal.

Kdo so potencialne prve dame in kdo bi lahko postal prvi prvi mož?

21. 10. 2022 10.00

S tem, ko izvolimo predsednika ali predsednico republike, postane tudi njegova partnerica oziroma partner hote ali nehote del javnega in političnega življenja. Doslej smo imeli štiri predsednike in le tri prve dame. Kakšna je njihova vloga? In kaj se s to funkcijo zgodi, če bomo za predsednico izbrali žensko ali samsko osebo?

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Bešič Loredan: Posodobitev čakalnih seznamov bo treba narediti peš

12. 05. 2022 19.42

Pred desetletjem se je Danijel Bešič Loredan izpostavil kot borec proti nepravilnostim v zdravstvu, na shod za ohranitev javnega zdravstva je skupaj z Erikom Brecljem privabil več kot štiri tisoč ljudi. Bil je tihi kandidat za ministra v vladi Alenke Bratušek, pa se mu je funkcija izmuznila, ko je na dan prišla informacija, da je tudi sam deloval kot dvoživka, do katerih je bil sicer zelo kritičen. Pred štirimi leti je zbral več kot 10.500 podpisov za odstop takratne ministrice Milojke Kolar Celarc. Že takrat je dejal, da je pripravljen sprejeti odgovornost za reševanje težav v zdravstvu, na katere opozarja. Zdaj bo, kot kaže, za to dobil priložnost.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Vladni ukrepi med epidemijo: 'Ta vlada je dokazano odgovorna za vse zgrešene ukrepe in presežne smrti'

24. 02. 2022 17.16

Parlamentarna preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe, je sprejela vmesno poročilo. Kot naznanitev sumov več kaznivih dejanj ga bodo predali preiskovalnim organom in vlado pozvali k takojšnjemu odstopu, je povedal predsednik komisije Robert Pavšič iz LMŠ.

Pavšič: Janša objektivno in subjektivno odgovoren za vse poraze v epidemiji

26. 01. 2022 09.50

Pred Preiskovalno komisijo, ki ugotavlja politično odgovornost pri vladnih ukrepih med epidemijo, sta bila vprašanj deležna nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar in Klemen Nicoletti. Slednji nanje ni želel odgovarjati. Predsednik preiskovalne komisije Robert Pavšič je dejal, da se je v zadnjih slišanjih pokazalo, da ugotovitve komisije terjajo razmislek o več sumih storitve kaznivih dejanj.

Odvetnik Nicolettija pričakuje, da bo zoper slednjega uveden kazenski postopek

25. 01. 2022 07.15

Preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od nastopa aktualne vlade do marca lani, je tokrat zaslišala nekdanjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja in enega od lastnikov podjetja Majbert Pharma Klemna Nicolettija. Zaslišanja sta se udeležila tako Gantar kot tudi Nicoletti. Gantar je dejal, da bi vlada lahko v prvih valovih epidemije covida-19 v nekaterih primerih ravnala bolje, Nicoletti pa na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ na vprašanja ni želel odgovarjati.

Lide na politično sceno vstopa z zavezami za normalizacijo države

12. 01. 2022 18.22

Na politični parket prihaja nova stranka Lide (Liberalni demokrati). Igor Zorčič je bil na današnjem ustanovnem kongresu izvoljen za prvega od več možnih predsednikov stranke. Lide v programu stavi na osebno svobodo, odprto družbo, svobodno gospodarsko pobudo, družbeno pravičnost in kulturo dialoga. Zavzemajo se za krepitev srednjega razreda in zaščito najbolj ranljivih. Ob tem so tudi oblikovali 13 ključnih zavez za normalnizacijo Slovenije.

Janša pred komisijo zaradi koronskih ukrepov, komisija ni dobila nobenega odgovora

11. 11. 2021 12.17

Predsednik vlade Janez Janša je pred komisijo pojasnjeval, kako so se v času epidemije sprejemali ukrepi. Na konkretna vprašanja nismo dobili odgovorov, je predsednik komisije Robert Pavšič ocenil rezultat današnjega zaslišanja, za katero si je Janša, čeprav je zanj vedel več kot mesec vnaprej, vzel zgolj uro časa. Kot je po seji sklenil Pavšič, je najbolj skrb vzbujajoče to, da je politik, takrat tudi v funkciji ministra za zdravje, prevzel popolno odgovornost nad ukrepi za obvladovanje epidemije.

Poziv Poklukarju, naj odredi ponovno verifikacijo testov Majbert Pharma

22. 10. 2021 12.17

Poslanec SD Dejan Židan je ministra za zdravje Janeza Poklukarja pozval, naj sestavi kompetentno skupino mikrobiologov, ki bodo preverili verifikacijo hitrih antigenskih testov podjetja Majbert Pharm, ki jo je opravil NLZOH. Ob tem pristojni inšpekciji poziva, naj raziščeta ravnanje NLZOH v primeru odpovedi zaposlitve mikrobiologinji Metki Paragi.

NLZOH: Ni res, da so rezultati verifikacije hitrih testov politično motivirani

21. 10. 2021 16.17

Po tem, ko je virologinja Metka Paragi obtožila Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), da je neupravičeno potrdil ustreznost HAG testov podjetja Majbert Pharm, tam še naprej vztrajajo, da so verifikacijo opravili v skladu s strokovnimi pravili in mednarodnimi standardi. Po njihovih navedbah je zelo zgovorno tudi dejstvo, da jim nihče od 44 mikrobiologov, kolikor jih je v Sloveniji, v času verifikacije ali po njej ni naslovil nobene pripombe glede ustreznosti verifikacije. O tem, zakaj Paragijeva ni več zaposlena pri njih pa: "Odpuščena je bila zaradi drugih razlogov, kot jih navaja sama."

'Kar je bil Fafangel za epidemiologijo, sem bila jaz za mikrobiologijo. Zdaj pa sem na zavodu'

21. 10. 2021 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je gostovala odpuščena mikrobiologinja dr.Metka Paragi. Ta je po 30 letih dela sedaj na zavodu za zaposlovanje. Povedala je, zakaj po njenem mnenju hitri testi Majbert Pharm niso ustrezni ter tudi, kako je bila kompetentna stroka v času epidemije odrinjena.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Kozlovičeva odstopila, najverjetneje jo bo nadomestil kateri od aktualnih ministrov

27. 05. 2021 08.46

Vlada je sprejela razveljavitev postopka izbire dveh delegiranih tožilcev, zaradi česar je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot je zapisala, je sklep vlade strokovno neutemeljen. Zatrdila je, da je ministrstvo postopek izpeljalo zakonito in v skladu z nacionalno zakonodajo in Uredbo Sveta EU ter da se je sama vedno zavzemala za pravno državo. Počivalšek dejal, da bo SMC v najkrajšem času predlagala naslednika Kozlovičeve. Kdo pa bi lahko zdaj postal novi pravosodni minister?

Kdo je odgovoren za nenabavo dodatnih odmerkov Pfizerjevega cepiva?

16. 04. 2021 20.35

Na odboru DZ za zdravstvo so na nujni seji razpravljali o okoliščinah nabav cepiv proti covidu-19 oziroma zakaj se Slovenija konec lanskega leta ni odločila za naročilo dodatnih, opcijskih odmerkov cepiv Pfizerja in BioNTecha ter Moderne. Predvsem pa o tem, kdo je odgovoren za to, da se teh dodatnih odmerkov takrat ni naročilo.

Gantar izstopil iz DeSUS, članstvo prenehalo tudi Podgoršku

25. 03. 2021 16.28

Iz stranke DeSUS je izstopil nekdanji podpredsednik stranke in nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar. Odločitev je sporočil na današnjem izvršnem odboru stranke. Kot je pojasnil, je čakal na predlog, kako naj bi potekala konsolidacija stranke, glede na slišano pa se je odločil, da je enostavno dovolj.

Univerza v Zagrebu potrdila: diploma Simonoviča verodostojna

22. 03. 2021 15.18

Ekonomska univerza v Zagrebu je potrdila, da je diploma poslanca Branka Simonoviča verodostojna. Ta je sicer že konec preteklega tedna pokazal potrdilo o diplomi, po tem ko so v javnosti zaokrožile informacije, ki so jo postavljale pod vprašaj. Simonovič se je zavzel za čim prejšnji volilni kongres stranke, ter tako pridejo do vodstva s polnimi pooblastili in začnejo animirati potencial, ki ga imajo po njegovih ocenah med članstvom.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?

22. 03. 2021 11.16

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.