V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so tudi uradno potrdili, da odstopajo od zbiranja podpisov za izvedbo dveh zakonodajnih referendumov in da so o tem danes že obvestili kabinet predsednika vlade Mira Cerarja in predsednika DZ Milana Brgleza. V DZ uradnega obvestila o tem še niso prejeli.
Nedavno ustanovljen Sindikat delavcev migrantov Slovenije, ki se je razvil iz Civilne iniciative Apače, se je za odstop od načrtovanih referendumskih aktivnosti odločil za to, da vladi in vsem državljanom pokažejo, da so "razumni državljani", ki želijo "le enakopravno oz. pravično obravnavo pred zakonom" in menijo, da za to ni potrebno to pogojevati z zbiranjem podpisov za referendume, je v sporočilu za javnost zapisal predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije Dušan Cvetko.
"To je naš doprinos, da verjamemo predsedniku vlade in njegovim obljubam, izrečenim na sestanku," je še navedel Cvetko.
Predstavnike sindikata je namreč po tistem, ko so kot obliko državljanske nepokorščine v DZ vložili dve pobudi za začetek referendumskih aktivnosti, pred tednom dni sprejel predsednik vlade Cerar in prisluhnil njihovim opozorilom glede problematike obdavčevanja delavcev, ki odhajajo na delo v tujino.
Predsednik sindikata Cvetko je po sestanku pogovore ocenil kot konstruktivne in izrazil upanje, da bodo po desetih letih zadevo uspeli rešiti. Na sestanku so se dogovorili, da bosta strani v treh tednih pripravili gradivo, nato pa se bodo ponovno sestali in skušali najti rešitev.
V današnjem sporočilu za javnost pa je Cvetko še zapisal, da se je "predsednik vlade Miro Cerar osebno obvezal, da bo bdel nad pogajanji in pri pripravi predloga za dokončno zakonsko vzdržno rešitev", zato se je vodstvo sindikata na nujni seji v nedeljo odločilo, da v tem trenutku odstopa od referendumskih aktivnosti, čeprav ne dvomi v to, da bi sindikatu uspelo v roku zbrati zadostno število podpisov.
Cvetko je ob tem navedel, da so o nameri sindikata danes že obvestili kabinet predsednika vlade Cerarja in predsednika DZ Brgleza.
V DZ pa so zapojasnili, da uradnega obvestila o odstopu od zbiranja podpisov še niso prejeli. Ko pa ga bodo, bo predsednik DZ Milan Brglez obvestil ministrstvo za notranje zadeve, da rok za zbiranje podpisov preneha teči in da se zbiranje podpisov ustavi. Zakona pa bo poslal predsedniku republike v razglasitev.
V zvezi z referendumskimi aktivnostmi je sicer 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma o noveli zakona o medijih začel teči 11. marca. Isti dan je sindikat vložil v DZ podpise pod pobudo za začetek referendumskih postopkov o zakonu o mednarodni zaščiti, za katerega pa rok za zbiranje podpisov še ni začel teči.
V sporočilu članom je Cvetko med drugim navedel, da v razpravi na nedeljskem sestanku odbora sindikata ni prevladala bojazen, da ne morejo zbrati dvakrat 40.000 podpisov, saj verjamejo, da so jih z dobro usmerjeno akcijo sposobni zbrati do predvidenega roka. "Zato odločitev o odstopu ne pomeni, da se umikamo, samo odstopamo od te akcije," je pojasnil in pozval članstvo, ki se je na objavo deloma tudi zelo burno odzvalo, naj pokažejo, da so razumni, a tudi "vse bolj organizirani in pripravljeni".
Medtem so bili odzivi pravne stroke na te referendumske pobude različni. Nekateri menijo, da gre za zlorabo referenduma, drugi nasprotno trdijo, da imajo državljani možnost odločati o čemer koli. Na finančnem ministrstvu zanikajo, da so delavci migranti v neenakopravnem položaju v primerjavi s tistimi, ki delajo v Sloveniji.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.