Zunanji minister Miro Cerar se bo v State Departmentu sestal z ameriškim državnim sekretarjem Mikom Pompeom, pred tem pa predvidoma s svetovalcem za nacionalno varnost ZDA Johnom Boltonom. Gre za prvi tak obisk zunanjega ministra v ZDA po letu 2010, ko se je tam mudil Samuel Žbogar.
Cerar osem let "suše" pojasnjuje s premajhno aktivnostjo na ravni zunanjega ministrstva in celotne zunanje politike, pa tudi z izbruhom krize. "Ko smo padli v hudo finančno, ekonomsko, socialno in nenazadnje tudi politično krizo, smo morali pozornost usmeriti v to, da se izkopljemo iz krize," je dejal.
Zagotovil je, da si bo na položaju ministra prizadeval za intenzivnejše odnose z ZDA, saj si želi, da bodo ZDA močan investitor v Sloveniji. Pompeu namerava zagotoviti, da je Slovenija verodostojna članica Nata in bo naredila več za obrambo, ker to mora storiti zaradi lastne varnosti, ne le partnerstva v Natu.
Cerar pričakuje tudi pogovor o Iranu, kjer ima Slovenija zelo jasno stališče. "Tako kot EU si želimo ohraniti jedrski sporazum z Iranom, seveda pod pogojem, da bo Iran spoštoval vse zaveze," je dejal.
Pričakuje tudi, da bo Pompea zanimala slovenska ocena razmer na Zahodnem Balkanu in v tem okviru namerava omeniti tudi arbitražo. "Kot pogosto pravim, je to, da naša sosednja država ne spoštuje vladavine prava, izredno slab signal za celotno regijo Zahodnega Balkana. Nenazadnje tudi za EU, kajti mnogi sogovorniki od Makedonije, Bolgarije, Albanije in Srbije neposredno povedo – govorim o najvišjih politikih – kako lahko EU pričakuje, da bomo mi v procesu približevanja spoštovali pravno državo, če pa članica EU – mišljena je seveda Hrvaška –neposredno krši oziroma ne izvaja arbitražne odločbe."
Bolj kot na Melanio Trump lahko računamo na Amy Klobuchar
Slovenija v ZDA ni popolna neznanka. Športni navdušenci poznajo Luko Dončića, Američani prvo damo iz Slovenije Melanio Trump, o osvojitvi Bele hiše na volitvah leta 2020 pa sedaj resno razmišlja še ena "Slovenka" Amy Klobuchar.
Odgovora na vprašanje, za koga bomo potem navijali leta 2020, Cerar ni dal. Vendar pa je Klobucharjevo označil za zelo sposobno senatorko in menil, da bi imela v primeru odločitve za kandidaturo zagotovo veliko podporo med ameriškimi Slovenci, cenjena pa je tudi v Sloveniji. Amy Klobuchar bo po ministrovih besedah v kongresu ustanovila skupino prijateljstva s Slovenijo, ki ji bo tudi sopredsedovala.
Cerarja so spraševali tudi o Melanii Trump. Dejal je, da njegova pričakovanja okrog tega, da bo imela Slovenija s prvo damo bolj odprta vrata do Bele hiše, niso bila velika. "Treba je razumeti, da ona ne predseduje ZDA. Še vedno pa upam, da bo v tem natrpanem urniku le našla nekaj več časa tudi za Slovenijo," je dejal in dodal, da so bili njegovi dosedanji stiki z njo prijazni in naklonjeni. Slovenija je na prvo damo ponosna, se pa zaveda, da je njena vloga bolj simbolna, protokolarna, je dodal. "Morda jo bo okrepila v tej smeri, da bo svojega soproga le pripeljala v Slovenijo. To bi si vsi želeli. Na akcijski politični ravni pa je senatorka Amy Klobuchar ena od tistih oseb, ki nam lahko veliko pomagajo pri uveljavljanju političnih interesov v svetu."
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.