V bolnišnico v romunski prestolnici Bukarešta so danes sprejeli moškega, za katerega sumijo, da se je okužil z virusom ebole. 51-letni Romun je 25. julija pripotoval iz Nigerije, v bolnišnici pa je zaradi hude dehidracije, krvave diareje in visoke telesne temperature, kar so po navedbah zdravnikov lahko simptomi ebole, malarije ali tifusa.
Moški je pomoč najprej poiskal v bolnišnici v kraju Ploiseti, od tam pa so ga premestili na infekcijsko kliniko v prestolnici. Njegove vzorce so poslali v Frankfurt, kjer je edini laboratorij, specializiran za ebolo v Evropi. Rezultate preiskav je pričakovati v treh dneh, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Za člane njegove družine so pristojne oblasti odredile karanteno.
Cepivo najverjetneje v začetku leta 2015
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je razkrila, da bi se prihodnji mesec lahko začelo klinično preskušanje preventivnega cepiva za ebolo, ki ga je izdelalo britansko farmacevtsko podjetje GlaxoSmithKline. Cepivo bi po navedbah WHO za uporabo lahko bilo na voljo do prihodnjega leta.
"Ciljamo na september kot začetek kličnega preskušanja, najprej v ZDA in zagotovo v afriških državah, glede na to, da so primeri (okužb z ebolo) tam," je v soboto za francoski radio dejal vodja oddelka WHO za cepiva in imunizacijo, Jean-Marie Okwo Bele.
Okwo Bele je sicer optimističen, da bo cepivo v prodaji in tako širše dostopno. "Menimo, da bi že do konca leta lahko imeli rezultate, če bomo (s preskusi) začeli septembra," je dejal in dodal, da bo celoten postopek zaradi izrednih razmer potekal pospešeno, "zato da bi cepivo bilo na voljo do leta 2015".
'Ko sem začel kolcati, me je postalo strah. Mislil sem, da bom umrl'
Saa Sabas je zdravstveni delavec iz Gvineje. Med zdravljenjem obolelih z ebolo se je tudi sam okužil. Kljub temu, da je smrtnost med 60 in 90 odstotki, je smrtonosno bolezen prebolel in ozdravel. Svojo izkušnjo je povedal medijem širom po svetu. "Vročina je trajala dva dni, tretji dan pa sem dobil drisko, ki je trajala kar štiri dni. Sedmi dan sem dobil grižo. Bil sem povsem izčrpan. Začel sem kolcati, kolcanje pa je trajalo kar nekaj dni. Začelo me je skrbeti. Grlo me je tako zelo bolelo, da nisem mogel požirati," pripoveduje Sabas. "Med zdravljenjem bolnih sem videl, da je ogromno ljudi umrlo v fazi, ko se začne kolcanje. Grozno me je bilo strah, da je po meni."
Virus ebole se hitro širi, prav tako se bolezen zelo hitro razvija. Le v nekaj dneh se pojavijo notranje krvavitve, nato pa še zunanje. Kot pravi Sabas, so ga zdravili s tabletami in infuzijo, saj je bil izčrpan. "Počasi sem začel jesti in ojačal tako, da se je moje zdravstveno stanje začelo izboljševati." Kot pravi, je v fazi okužbe ključno, da poskrbijo, da bolnik ne dehidrira, da ne pride v stik s sekundarnimi infekcijami, skratka vse, da se mu spet začne vzpostavljati imunski sistem, da bo telo samo zmožno premagati okužbo.
Sabas je bil hudo bolan 13 dni. Ko je bolezen premagal, je lahko zapustil bolnišnico, zdravniki pa so mu izdali potrdilo, da ni več kužen, saj so se ga vsi izogibali, ker so se bali, da bi se okužili. Pravi, da je bolezen moč premagati, potrebna je le dovolj hitra in kvalitetna oskrba. Seveda pa je virus bolj nevaren za ranljivejše skupine ljudi, kot so majhni otroci, starejši ter kronični bolniki, še opozarja Sabas.
Ebola vzela že skoraj 1000 življenj
Zaradi zadnjega izbruha ebole je po zadnjih podatkih WHO v zahodni Afriki doslej umrlo že skoraj 1000 ljudi, zaradi česar je Svetovna zdravstvena organizacija v petek razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja.
Kaj je ebola?
Virus ebola se med ljudmi prenaša preko stika s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami in izločki, bolnika ali okuženih živali, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Za naravne gostitelje virusa ebole se smatrajo rastlinojedi netopirji, ki prenašajo okužbo na divje živali, predvsem primate. Okužba se na človeka prenese preko stika z mrtvimi ali bolnimi divjimi živalmi (šimpanzi, gorile, opice ...). Med ljudmi se okužba prenaša z neposrednim stikom skozi poškodovano kožo ali sluznico s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami bolnikov ali z neposrednim stikom s predmeti, ki so okuženi s temi izločki. Človek postane kužen, ko se pojavijo prvi bolezenski znaki in njihova kri in izločki vsebujejo virus. Dokler je človek brez simptomov, ni kužen.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.