Slovenija

Čas političnih pošasti

Ljubljana, 08. 06. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
26

Nemški politolog Herbert Kitschelt je v svoji študiji, nastali pred točno sedemindvajsetimi leti, napovedal, da se bo v prihodnosti v strankarskih sistemih novih demokracij (demokracij Srednje in Vzhodne Evrope med katere spada tudi Slovenija) vzpostavila jasna povezanost med ideološko identiteto in organizacijskimi oblikami političnih strank.

Kitschelt je napovedal, da se bodo stranke s kolektivističnimi, avtoritarnimi in protikonkurenčnimi vsebinami razvile v klientelistične masovne organizacije, libertarne in tržno usmerjene stranke pa nasprotno v ohlapna združenja političnih profesionalcev. Strankarski sistemi, v katerih bodo prevladovale avtoritarno-populistične stranke, naj bi prerasli v klientelistično mrežo, ki naj bi ekonomsko tranzicijo (iz smeri od planskega k tržnemu gospodarstvu) preusmerila na pot od trga v smeri oblikovanja vplivnih klanov.

Ameriška politologinja Margit Tavits je v nekoliko novejši študiji objavljeni leta 2013, prišla do ugotovitve, da na organizacijsko strukturo strank v postkomunističnih demokracijah vpliva profil predsednika stranke. Tavitsova pri tem loči med neprofesionalnimi in profesionalnimi predsedniki strank. V strankah z močno organizacijo prevladujejo profesionalni pragmatični predsedniki, ki so ambiciozni, vendar niso osredotočeni samo nase, ne oklepajo se ideologije in imajo menedžerske kompetence in izkušnje na področju vodenja. Po drugi strani v strankah s šibko organizacijsko strukturo prevladujejo neprofesionalni predsedniki in voditelji, ki so strogo zavezani ideologiji stranke.

V Sloveniji ne obstaja študija, ki bi se resno ukvarjala s profili političnih vodij in njihovimi vplivom na organizacijsko strukturo strank. Ne obstajajo torej podatki, na podlagi katerih bi lahko trdili, da v Sloveniji stranke delujejo kot vplivni klani klientelističnih mrež ali vplivnih posameznikov. Kljub temu je evidentno, da je strankarski sistem Slovenije v zadnjem času doživel nekatere spremembe. Razpadla je dolgo časa najmočnejša stranka LDS, na številnih predčasnih volitvah volitvah pa so iz parlamenta izpadle tudi v preteklosti vplivne stranke (na primer SLS). Prav tako so se pojavile nove stranke, ki so strogo personalizirane, saj so nastale tik pred volitvami, poosebljajo pa jih njihovi predsedniki (Pozitivna Slovenija – Lista Zorana Jankovića; Državljanska lista Gregorja Viratna; Stranka Mira Cararja; Verjamem Igorja Šoltesa; Stranka Alenke Bratušek; Stranka Lista Marjana Šarca). Ideološka identiteta novih strank je nejasna, njihove volilne kampanje pa v glavnem temeljijo na blagovni estetiki in novih orodjih politične komunikacije. Protagonisti volitev v kampanjah so sami ključna tema, politika in stališča do pomembnih vprašanj pa ostajajo sekundarnega pomena.

V Sloveniji ne obstaja študija, ki bi se resno ukvarjala s profili političnih vodij in njihovimi vplivom na organizacijsko strukturo strank.
V Sloveniji ne obstaja študija, ki bi se resno ukvarjala s profili političnih vodij in njihovimi vplivom na organizacijsko strukturo strank. FOTO: Damjan Žibert

Z gledišča pozicijske in časovne dimenzije strukture političnega tekmovanja in tipologije načinov, po katerih poteka strankarska tekma v Sloveniji, velja izpostaviti naslednje. Pozicijska dimenzija strukture strankarskega tekmovanja na Slovenskem je že od časov osamosvojitve sama po sebi velika enigma. V Sloveniji ni povezanosti med političnim vedenjem in sociodemografskimi značilnostmi volivcev. Pri časovni dimenziji strukture strankarskega tekmovanja imamo dvojno situacijo, ki je nekoliko bolj kompleksna. Prvič, obstaja povezanost med preteklim in sedanjim vedenjem nekaterih organizacijsko dobro organiziranih strank (predvsem SDS in SD), za katere volivci danes očitno glasujejo po inerciji oziroma skladno s svojimi starimi navadami. In drugič, v časovni dimenziji strukture je zaznati nestabilnost, ki je še posebej v obdobju od leta 2011 pripeljana do paroksizma.

V Slovenskem političnem prostoru je v zadnjem času prišlo do zamenjave razmerij med strankami in volivci in do pojava novih strank. Pojavile so se stranke, ki ne odražajo spremenjenih strukturnih razcepov v družbi, ampak predstavljajo odgovor na obdobje, zaznamovano z globalno gospodarsko krizo in moralno krizo v zahodni civilizaciji. Gre za oblikovanje politične formule, ki zagotavlja legitimnost delu politične elite. Identiteta teh strank ne odraža družbene realnosti, ampak temelji na ideološkem dojemanju politične realnosti. Politična formula, ki bi jo v Sloveniji v različnih obdobjih simbolično lahko poimenovali ”odgovor na gospodarsko krizo,” ”moralno odgovorna politika” ali ”novi obrazi v politiki,” je zamenjala dosedanje politične formule, v okviru katerih je politična elita dobri dve desetletji reproducirala ekonomske, politične in ideološke pogoje, potrebne za ohranjanje svojih izbrancev (politikov) na politični sceni.

V Slovenskem političnem prostoru je v zadnjem času prišlo do zamenjave razmerij med strankami in volivci in do pojava novih strank.
V Slovenskem političnem prostoru je v zadnjem času prišlo do zamenjave razmerij med strankami in volivci in do pojava novih strank. FOTO: POP TV

Dejstvo je, da je v Sloveniji politični razred postal bolj homogen. Življenjski slog buržoazije in socialnih demokratov se danes praktično ne razlikuje, saj vsi živijo zelo podobno ne glede na strankarski predznak. Prišlo je tudi do povečane horizontalne mobilnosti in večje povezanosti med sferama politike in ekonomije oziroma med politično-administrativnimi in kvazipolitičnimi poklici. Nekdanji predsednik vlade je postal predsednik države, isti ljudje v vlogi ministrov v (ideološko) različnih vladah prehajajo iz enega resorja v drugi (šampion je predsednik DeSUS-a Karl Erjavec), nekdanji ministri in vodje državnih in paradržavnih agencij pa postajajo rektorji javnih univerz, dekani fakultet, direktorji v podjetjih ali pa se po izteku mandata preprosto vračajo v varno službo v javnem sektorju.

Vprašanje, ki se postavlja samo od sebe je zakaj se nam to dogaja oziroma kako je to mogoče? Pri tem je treba poudariti, da politična formula ni nekaj, kar bi bilo kot zunanji dejavnik naloženo politični skupnosti. Gre za skup vrednot, ki se poskušajo uveljaviti kot obče sprejete in morajo biti inherentne sami družbi. Politična formula mora biti skladna s pogledom na svet, ki ga ima narod v določeni časovni točki. Gre za nekaj, kar ni materialno, je prej vezivno tkivo naroda oziroma moralna vez med posamezniki, ki sodelujejo pri skupnem projektu. Tega se še kako dobro zavedajo elite, ki vedo, da dominacija osrednjih družbenih razcepov omogoča in transformira vse bodoče razcepe.

Na to je opozarjal tudi Kitschelt ko je pravilno ugotavljal, da je za nove demokracije značilna hierarhičnost med razcepi, pri čemer so na vrhu te hierarhije najgloblji razcepi, ki zagotavljajo, da se strukturni zgodovinski procesi rekonstruirajo in določajo prihodnost. Praktično se to kaže tako, da se novi politični akterji (stranke in politiki) volivcem predstavljajo kot dediči preteklih vrednot in preteklih državnikov, pri čemer jim pomagajo sorodstvene vezi, državni prazniki, spomeniki, imena trgov in ulic letališč, športnih dvoran itd. Tudi če gre za nove politične akterje, ti svojo identiteto utemeljujejo na entitetah iz preteklosti.

Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment
Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment FOTO: osebni arhiv

  Dejstvo je, da nove stranke v Slovenskem strankarskem sistemu nagovarjajo stare volivce, ki niso čez noč spremenili svojih prepričanj in vrednot. Gre preprosto za okoliščine, v katerih je družba dosegla določeno stopnjo kulture, ki zagotavlja, da oblast v državi temelji na zaupanju ali občutku, ki ga v določenem trenutku državljani splošno sprejemajo. Odvisno od konkretnega primera se ti občutki lahko manifestirajo kot volja ljudstva, zavest o tem, da se oblikuje narod oziroma nacija, ki je po nečem posebna (zadostuje že dikcija ”moj narod”), kot tradicionalna zavezanost dinastiji ali zaupanje v neko osebnost, ki jo dejansko ali vsaj na videz odlikujejo izjemne lastnosti (osamosvojitelj, uspešen gospodarstvenik, Evropejec ipd.).

Kaj torej lahko pričakujemo v prihodnje? Ker je politika postala oder na netalentirane v prihodnosti lahko pričakujemo pojav novih in novejših strank katerih nastanek bo pogojeval izginotje določenih strank iz politične scene. V preteklosti se je to zgodilo stranki Zorana Jankovića, danes se to dogaja s stranko Mira Cerarja, čez čas se bo zgodilo stranki Marjana Šarca. Združevanje različnih entitet, ki naj bi bile združene pod isto ideološko streho (t. i. liberalne stranke) ne bo obrodilo sadov. Prvič zaradi egoizmov majhnih razlik ustanoviteljev teh strank, in drugič zaradi volilnega telesa, ki bo tovrstno združevanje težko prepoznal kot politično alternativo. Zato je veliko bolj verjetno, da bomo na naslednjih volitvah (spet) dobili novo stranko, ki se bo ponujala kot odrešitelj za vse probleme. Dobili bomo novo politično pošast katere politično umiranje se bo začelo dan po razglasitvi volilnega rezultata. Ujeti smo v vakuumu, ali kot je to pred časom zapisal italijanski mislec Antonio Gramsci: ”ko staro umira, novo pa se še ne zmore roditi, napoči čas pošasti”. To je trenutna realnost v kateri živi slovenska politika. 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Castrum
09. 06. 2019 08.06
+3
Odlična analiza političnega prostora v Sloveniji. Če lahko dodam razmišljanje, če bi se leta 2009 v večinsko koalicijo združili SD in SDS (kar je nekaj časa zgledalo celo realno) bi se v naslednjih letih zaprl prostor za ustanavljanje strank muh enodnevnic.
Kimberley Echo
08. 06. 2019 21.59
+5
Nenavadno dober članek za ta portal. Sicer večina ljudi to že ve, ampak vseeno pohvala za novinarja.
Frane Šajn
08. 06. 2019 21.10
+0
Tolikokrat sem že napisal , da že vrabci čivkajo. Strankarstvo je za Slovenijo pogrom. Slovenija lahko obstoji samo z močno neobremenjeno v vseh pogledih "TEHNIČNO VLADO INTELEKTUALCEV" Z javnim nadzorom! Stranke postavimoo na nivo interesnih združej in naj mitingirajo po gmajnah, seveda s predhodnim dovoljenjem in podanim programom organom za pregon v pregled. Nobenega financiranja več, članarine in pa sponzorje, če jih imajo! Šarec če si pameten evo ti rešitve, in ta čas jo krvavo potrebujemo, vse preveč vidiš upada volilna udeležba na te ljudi, ki ne volijo se velja obrniti, ne pa na ta leve in desne aparatčike.
Nosmoke
08. 06. 2019 16.31
+16
Zaenkrat še nihče ne upa obelodanit vzroka za nastanek strank: Zares ,PS, SMC,LMŠ, ker bi to imelo velik vpliv pri odločitvi volivcev v prihodnosti. Par glavnih figur,ki držijo SLO v šahu mora oditi "v krtovo" potem.....
Karlo
08. 06. 2019 18.38
+2
Predvsem pa tudi ne stranko bivših komunajzarjev SDS? S krtovo deželo pa raje malo počakaj.
kolbek460
08. 06. 2019 15.46
+10
Živimo v potrošniški družbi in nič ni večno ,vse se menja dan zamenja noč po dežju pa posije sonce ,staro se umika novemu in bolšemu ali pa tudi ne ,,ni dolgočasja in monotomije saj to ubija ,,in zlato talno gre k zlatu drek gre pa k dreku ,,na hudobne se pa lepijo kot muhe na drek !
Andrej Lenar?i? 1
08. 06. 2019 12.56
+10
"pošasti" so "sestopajoči" pravočasno izdelali in "donegovali" - ves čas so spretno montirane na (vse) točke odločanja....
flatearth
08. 06. 2019 12.21
+8
Pri nas o postkomunistični demokraciji še ne moremo govoriti, saj je še prezgodaj,
elperdido
08. 06. 2019 10.39
+1
Fak.A bejž, bejž... Ni prihodnosti za takšno Slovenijo...? Nič več, nikoli beee🐑
korintos23
08. 06. 2019 11.40
+6
tron3
08. 06. 2019 13.47
+13
kori, malce iskrenosti pa bi lahko bilo v tvojem pisanju, se strinjam da je škart v opoziciji to ni dvoma, vendar imajo tudi vladajoči kandidate, ki bi morali biti že zdavnaj na Dinosu, oziroma nekateri sploh ne bi smeli biti v politiki, kot npr. Mirč, šivilja, upokojenec Korl, se ti ne zdi????
Uporabnik1375217
08. 06. 2019 09.55
+13
zadnji naj ugasne luč
nebel
08. 06. 2019 12.08
+7
hisne
08. 06. 2019 09.03
+17
saj se samo menjajo hodijo iz eno v trugo stranko pa je mi jih pa volimo.......................
nebel
08. 06. 2019 12.07
+16
Ja, postali so navadna mafija, ne pa stranke.
Karlo
08. 06. 2019 18.45
+1
Tako kot SdS. Jim pa vsaj mi treba lesti v rit Salviniju in Orbanu ki jih celo financira. Če mene vprašaš je mafija še vedno boljša kot izdajalci, pa čeprav se se kurčijo z največjim domoljubjem ozirom domobranstvom!
matej1111
08. 06. 2019 08.43
-3
Rajši si koleno pri rami vstran odrežem, kot pa da preberem ta članek in vržem vstran 6 minut življenja. In to o politiki.
AlternativeFacts
08. 06. 2019 08.42
+9
(Prav tako so se pojavile nove stranke, ki so strogo personalizirane, saj so nastale tik pred volitvami, poosebljajo pa jih njihovi predsedniki (Pozitivna Slovenija – Lista Zorana Jankovića; Državljanska lista Gregorja Viratna; Stranka Mira Cararja; Verjamem Igorja Šoltesa; Stranka Alenke Bratušek; Stranka Lista Marjana Šarca). Ideološka identiteta novih strank je nejasna, njihove volilne kampanje pa v glavnem temeljijo na blagovni estetiki in novih orodjih politične komunikacije. Protagonisti volitev v kampanjah so sami ključna tema, politika in stališča do pomembnih vprašanj pa ostajajo sekundarnega pomena..)..@ 😂 Havala za jutranji humor ob skodelici kave.... 😂
AlternativeFacts
08. 06. 2019 08.54
+5
(..Pojavile so se stranke, ki ne odražajo spremenjenih strukturnih razcepov v družbi, ampak predstavljajo odgovor na obdobje, zaznamovano z globalno gospodarsko krizo in moralno krizo v zahodni civilizaciji. ..) ...@😂 ...Kaj bo sedaj, so nnovonastale stranke strogo polarizirane in poosebljajo njihove voditelje politika in stališča do pomembnih vprašanj pa ostajajo sekundarnega pomena? Ali so se stranke, ki ne odražajo spremenjenih strukturnih razcepov v družbi, ampak predstavljajo odgovor na obdobje, zaznamovano z globalno gospodarsko krizo in moralno krizo v zahodni civilizaciji? .....Saj ne moreš verjeti, če ne prebereš.... 😂
AlternativeFacts
08. 06. 2019 09.01
+0
( Praktično se to kaže tako, da se novi politični akterji (stranke in politiki) volivcem predstavljajo kot dediči preteklih vrednot in preteklih državnikov, pri čemer jim pomagajo sorodstvene vezi, državni prazniki, spomeniki, imena trgov in ulic letališč, športnih dvoran itd. )...@😂 Kolikokrat se lahko posekaš v enem članku? 😂
AlternativeFacts
08. 06. 2019 09.05
-1
Ta analiza ni vredna pol kozarca mlačne vode....Kot bi gluhonem pel Karaoke pred treznim obiskovalci bara, takšna je ta analiza ali karkoli bi že ta članake naj bil.....
AlternativeFacts
08. 06. 2019 09.09
-1
( Ideološka identiteta novih strank je nejasna, njihove volilne kampanje pa v glavnem temeljijo na blagovni estetiki in novih orodjih politične komunikacije. ....... Dejstvo je, da nove stranke v Slovenskem strankarskem sistemu nagovarjajo stare volivce, ki niso čez noč spremenili svojih prepričanj in vrednot.)...@Resno, ideološka identiteta novih strank ni jasna? 😂 Pa kje ste našli tega "strokovnjaka"?
Robin HUD
08. 06. 2019 07.58
+29
zato slovenski narod mora takoj zdaj danes ali jutri udariti po politični pošasti
01xxy
08. 06. 2019 07.53
+18
Vse nakladanje bi lahko strnil v stavku, da Slovenci pač ne prenesejo Janeza Janše na oblasti! Kvečjemu na Dobu!
Robin HUD
08. 06. 2019 08.12
-10
A si ti mogoče zaljubljen v Janeza Janša ,da ga tok povišuješ na 24 ur
resslovenka
08. 06. 2019 08.47
+13
In zakaj ga ne prenesejo? Ker...???? Ti povem. Ni moder politik, ampak avtokrat. Pa ene par njegovih zvestih oprod tudi. Ostali verjetno mislijo s svojo glavo, ampak raje molčijo. 🤗