
Slavnostni govorec, predsednik DZ Milan Brglez je v svojem govoru med drugim poudaril, da se je eden ključnih trenutkov snovanja nacionalnih oboroženih sil zgodil ravno v Zasavju, ko je spomladi leta 1991 JLA skušala razorožiti Teritorialno obrambo. "A se jim načrt ni izšel. S kasnejšim preoblikovanjem Teritorialne obrambe v obrambno silo Republike Slovenije in usposabljanjem naših enot v letu 1991, smo si zagotovili zadostno moč, ki nam je omogočila uspeh v vojni za Slovenijo," je poudaril.
Dogodki, ki so se zvrstili v osamosvojitvenih letih, imajo za našo domovino neprecenljiv pomen, je ocenil in pri tem izpostavil obranitev oddajnika na Kumu v letalskih napadih JLA na Kum 28. junija in 2. julija 1991.
"Informacijski sistem, ki ga je v takratnem času premogla Slovenija, je predstavljal močno orožje. Naši mediji so družno stopili v bran domovine in z velikim domoljubjem po slovenskih domovih širili resnico o dogajanju v državi. S tiskano besedo, sliko ter tonom so dogodke iz Slovenije prenesli širom sveta in s tem ustvarjali pritisk na agresorje. Obramba Kuma je bila v osamosvojitveni vojni izrednega pomena, saj je poosebljala bitko za resnico o vojni, katero smo takrat bili," je navedel predsednik DZ.
Če bi JLA uspela poškodovati RTV oddajnik, bi bilo več kot pol Slovenije brez televizijskega in radijskega signala, gledalci zunaj Jugoslavije pa ne bi mogli spremljati, kaj se je pri nas dogajalo, je poudaril Brglez.
Ob prvem odkritem napadu na civilne komunikacijske objekte v Sloveniji je bilo poškodovanih osem oseb, ena je pozneje poškodbam tudi podlegla, je spomnil Brglez, ki je zato zahvalo in priznanje za vztrajnost in pogum izrekel vsem, "ki so ponosno branili slovensko ozemlje in pomembne strateške točke, kot je Kum".
"Pripadniki Teritorialne obrambe krajevne skupnosti Dobovec, ki so branili Kum, in tehniki, ki so v tistem času službovali na oddajniku, so zaradi svoje požrtvovalnosti postali junaki v vojni," je dejal.
Jugoslovanska armada, ki je z napadi na oddajnike po Sloveniji želela utišati željo Slovencev po svobodi, je na Kumu doživela velik poraz. Svobodna volja slovenskega naroda je bila premočna tudi na drugih lokacijah z oddajniki, kot so Krvavec, Pohorje, Nanos in Boč, je še spomnil.
Časi vojne so na srečo minili, Brglez pa je poudaril, da se domovina danes sooča z mnogimi izzivi, ki so vezani na našo državo kot tudi na širšo mednarodno skupnost. "Da bi se spopadli z njimi, moramo biti odločni, kot smo bili odločni pred 24 leti," je dejal in poudaril, da ne bomo uspeli, če ne bomo spet stopili skupaj.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.