V državnem zboru so se na pogovorih o imenih ministrskih kandidatov sestali predstavniki strank SDS, Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi. Ministrsko listo naj bi predstavili v četrtek ali petek.
Prvak SLS Radovan Žerjav je že pred sestankom potrdil, da po razrezu, ki so ga koalicijske partnerice že podpisale, pripadata njihovi stranki gospodarski (ki naj bi ga vodil Žerjav) in kmetijski resor (slednjega naj bi vodil Franc Bogovič). Po sestanku pa je Žerjav povedal, da danes o ministrskih kandidatih niso govorili, saj je za to še čas in bo zakon o vladi sprejet v soboto, čeprav tudi njega zanima, kakšna bo ministrska ekipa. SLS bo sicer imena ministrskih kandidatov iz njihove kvote potrdila na seji izvršilnega odbora, ki bo v torek.
Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa ni potrdil, da bo NSi dobila obrambno ministrstvo ter ministrstvo brez listnice za Slovence po svetu. Slednjega naj bi prevzela predsednica stranke Ljudmila Novak. Kot je dejal, so stvari do dokončnega dogovora še vedno odprte. Na vprašanje, kdaj bodo dogovorjeni in ali danes tečejo zadnji krog, pa je odgovoril, da danes tečejo prvi krog. Koliko krogov bodo potrebovali, da bi se dogovorili, pa bodo še videli, je dejal.
Ponoven razmislek o tožilstvu in kulturi
Tonin je potrdil, da je bil na mizi koalicijskih partnerjev tudi zakon o vladi. Glede tega zakona, ki med drugim predvideva prenos tožilstva z ministrstva za pravosodje na notranje ministrstvo in združitev kulturnega ministrstva z resorjem za izobraževanje, znanost in šport, je Žerjav dejal, da je pomembna vsebina, ne pa oblika, kar velja tudi za kulturo. Glede morebitnega veta na zakon, o katerem bo razpravljal državni svet, pa je dejal, da upa na nekaj razuma in da se konstituiranje vlade ne bo ustavilo, ker bi to bilo "neresno". Prvi mož stranke SLS je po sestanku glede morebitne vrnitve tožilstva z ministrstva za notranje zadeve na pravosodje povedal, da koalicijska pogodba ostaja takšna, kot je.
Svetniki bodo o vetu odločali v sredo
Interesna skupina negospodarskih dejavnosti na pobudo člana Antona Peršaka državnemu svetu predlaga, da zlasti zaradi ukinjanja samostojnega ministrstva za kulturo glasuje o vetu na novelo zakona o vladi. Peršak meni, da je združevanje ministrstva za kulturo z resorjem znanosti in izobraževanja zaradi teže resorja kulture slabo, saj je to edini resor, "na katerem Slovenija ostaja neodvisna in suverena pri odločanju". Poleg tega je bila kultura po njegovih besedah v preteklosti državotvoren resor in je v več kot 100 letih pripeljala do tega, "da je Slovenija začela resno razmišljati o samostojnosti in se tudi osamosvojila". Svetnik Boris Šuštaršič pa ob tem opozarja, da bo koalicija v DZ zakon verjetno spet potrdila in bi veto lahko izgledal kot politična poteza.
Seja državnega sveta, na kateri bodo glasovali o vetu, bo v sredo.
V Pozitivni Sloveniji pa so napovedali ustavno presojo zakona, če koalicija ne bo tožilstva prestavila nazaj v pristojnost pravosodnega ministrstva in če ne bo zagotovila kulturi samostojnega resorja.
KOMENTARJI (1358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.