Prvaka stranke SDS Janeza Janša, ki je postal novi mandatar, preganjajo roki. Časa za počitek ni, saj mora Janša predlagati kandidate za ministrske položaje. To mora storiti v 15 dneh od potrditve za mandatarja. Sicer je razrez resorjev po strankah že narejen, a odprta so vprašanja glede tega, kdo bodo kandidati za nove ministre. Jasno je, da med ministri ne bo Gregorja Viranta. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine Liste Virant Rihard Braniselj, Virant ostaja predsednik DZ.
Virant je sicer dejal, da je nadaljnje oblikovanje vlade v veliki meri odvisno od tega, kaj se bo dogajalo z novelo zakona o vladi. Ta naj bi v veljavo stopila v soboto, 4. februarja. Šele takrat bi bil tudi izpolnjen formalni pogoj za predložitev liste kandidatov za ministre. Če bo šlo vse po načrtih koalicije, bi vlado državni zbor lahko potrdil že 10. februarja. A še vedno odmeva spornost novele, saj ta ukinja ministrstvo za kulturo kot samostojen resor, državno tožilstvo pa uvršča pod pristojnost notranjega in ne pravosodnega ministrstva.
Koliko gre komu? Kdo naj bi postal minister?
Po koalicijski pogodbi stranki SDS pripadajo štiri ministrstva: notranje zadeve naj bi vodila Zvonko Černač ali Dragutin Mate. Ker bo po novem vladnem zakonu pod notranje ministrstvo spadalo še tožilstvo, se kot ministrska kandidatka omenja celo nekdanja državna tožilka Barbara Brezigar.
Ministrica za delo, družino in socialne zadeve naj bi postala nekdanja državna sekretarka Romana Tomc, ministrstvo za promet in prostor naj bi prevzela evroposlanka Romana Jordan Cizelj, resor za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pa naj bi vodila Mojca Škrinjar.
Kaj dobi Lista Virant? Položaj predsednika DZ in ministrstvi za pravosodje in finance. Slednjega naj bi prevzel Janez Šušteršič. Ker sta Jani Soršak in Janez Čebulj zavrnila ponudbo za pravosodnega ministra, se kot možno ministrico za pravosodje z javno upravo znova omenja Barbaro Brezigar.
Kaj dobi DeSUS? Ministrstvo za zdravje naj bi prevzel Tomaž Gantar, kot zunanjega ministra pa se omenjata Karl Erjavec in zgodovinar in diplomat Andrej Rahten, ki pa je na volitvah kandidiral na listi SDS.
Izkupiček SLS? Dve ministrstvi, gospodarstvo in infrastrukturo ter kmetijstvo in okolje. Vodila bi ju Radovan Žerjav in Franc Bogovič.
Kaj je dobila NSi? Minister za obrambo utegne postati nekdanji član uprave Darsa, Aleš Hojs, predsednica Ljudmila Novak pa naj bi postala ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Še vedno se vrstijo odzivi na potrditev Janše za mandatarja. Za predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma je potrditev dobra novica. Meni namreč, da se bo ustavilo drsenje navzdol. "Če bi se namreč nadaljevali sedanji trendi, bi se v petih letih znašli s standardom držav nekdanje Jugoslavije," je dejal Šturm. Pri tem Šturm meni, da ni bistveno, ali se bo Janševa vlada obdržala štiri leta. Nasprotja, ki se kažejo ob prenosu tožilstva pod okrilje notranjega ministrstva, pa je za nekdanjega pravosodnega ministra obroben problem. "Ob vsem tem ekonomskem dogajanju je to popolnoma zanemarljivo vprašanje," je še dodal Šturm.
V Liberalni akademiji pa prihodnjim korakom SDS in Janševi vladi ne zaupajo. Skrbi jih, da gospodarstvo, policijo, tožilstvo, sodišča in medije čakajo "nove preizkušnje grobega zanikanja načel demokratične in pravne države".
V društvu menijo, da so ljudje v Sloveniji "talci dnevno zlaganih in zanikanih očitnih dejstev". Ta pa so z vedno novimi manipulacijami potvorjena tako, da ustvarjajo vtis o Janši kot žrtvi, ne pa "kot obvladovalcu gospodarstva, medijev, šolstva in drugih družbenih sistemov".
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate nekaj utrinkov iz DZ po potrditvi Janša za mandatarja.
KOMENTARJI (695)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.