Kadar so ljudje pod vplivom alkohola, imajo slabšo sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne odzive, motnje pri ravnotežju in zožen zorni kot. "Alkohol ni kriv za prometno nesrečo. Odgovoren je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in nesrečo povzroči. Zato bodite 0.0 voznik, ravnajte odgovorno in spoštljivo, naj bodo ceste prostor solidarnosti in ne objestnega ravnanja," je še dejal Hribar.

Agencija za varnost prometa je zato na svojem profilu Facebook pripravila okroglo mizo, na kateri so o posledicah spregovorili tisti, ki so jih prometne nesreče usodno zaznamovale. Med njimi je tudi Vladimir Peterlin, ambasador Zavoda Vozim.
"Bil je velikonočni ponedeljek, delal sem v gostinstvu. Imeli smo polno gostilno Italijanov, delali smo 12 ur. Po delu pa smo se, kot je v gostinstvu to običajno, s sodelavci usedli, poklepetali in spili pivo ali dve," se leta 2014 spominja Peterlin. "Potem pa smo se vsak po svoje odpravili domov. Poznaš cesto in ovinke. Po navadi se največ nesreč zgodi na domačem terenu," pripoveduje. Zaradi prehitre vožnje in pod vplivom alkohola ga je odneslo z ovinka in zadel je ob odbojno ograjo. "Avto je vrglo v zrak in ga odkotalilo proti sosedovim trtam," pravi in dodaja, da ga, ko je prišel do avta, sosed sprva sploh ni našel.
Peterlin je namreč ležal v travi približno 10 metrov stran. "To pa tudi zato, ker nisem uporabljal varnostnega pasu," je dodal. V nesreči je prišlo do zloma vratnih vretenc, kar ga je pripeljalo do tega, da je zdaj na vozičku. Najprej so ga pripeljali do šempetrske bolnišnice v Novi Gorici, a so ga, ker je bila poškodba prehuda, prepeljali v UKC Ljubljana. Tam je imel osemurno operacijo. "En mesec sem preživel na intenzivni, vmes sem tudi umrl, a so me z reanimacijo hvala bogu spravili k sebi," pravi.
Še dober mesec je preživel na oddelku v kliničnem centru, nato pa je bil na polletni rehabilitaciji na URI Soča. "Najlepši trenutki rehabilitacije so bili, da sem z roko prišel do ust, da sem se lahko začel samostojno hraniti. Da me niso več medicinske sestre pitale kot enega otroka," je povedal in dodal, da je bil po dveh mesecih vesel, da si je lahko tudi sam umil zobe, nekaj kar sicer jemljemo za povsem samoumevno.
"Moja 10-minutna pot do doma je trajala osem mesecev," je povedal, a dodal, da se ni predal in še vedno živi naprej. "Z družino še vedno hodimo na smučanje in na morje. Treba je le paziti na to, da je prilagojen dostop," je dodal. Povedal je še, da je srečen, da je bil v nesreči udeležen sam in da na grbi nima še kakšnega življenja.
Opozoril je, da je najbolje voziti 0.0, saj je 0.5 lahko potuha. "Spiješ dve pivi, poješ dva čevapa, pa misliš, da lahko voziš," je dejal in opozoril, da temu ni tako. Kot tudi v okviru izobraževanj Zavoda Vozim pravi dijakom, je bolje, da ti starši težijo en vikend, kot da si do konca življenja invalid.
"Ob koncu leta želimo vsem skrb drug za drugega in medsebojno povezovanje v časih, ki sicer temu niso najbolj naklonjeni. Tudi najmanjše geste, s katerimi pokažemo, da nam je mar, lahko bližnjim polepšajo dan, pa četudi to pomeni, da jim ponudimo varen prevoz domov, ko ga potrebujejo. Skupaj poskrbimo, da bodo ceste varne in se bo čim več večerov končalo srečno," je še povedal.
Letos do 30. novembra so povzročitelji pod vplivom alkohola odgovorni za nastanek 1.322 prometnih nesreč, v katerih je življenje izgubilo že 36 oseb, 99 je bilo huje, 551 pa lažje poškodovanih. Izstopa Podravska statistična regija z desetimi smrtnimi žrtvami. Največ smrtnih prometnih nesreč so povzročili alkoholizirani vozniki motornih vozil v starostnih skupinah med 25 in 34 let ter med 45 in 54 let – po sedem smrtnih prometnih nesreč. Vsi povzročitelji smrtnih prometnih nesreč so bili moški.
'Ko se prometna nesreča zgodi, časa ni mogoče zavrteti nazaj. Ni popravnega izpita!'
O svoji izkušnji je spregovorila tudi Mirjam Kanalec, predsednica Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine. Nesreča se ji je zgodila leta 1984, ko je imela 16 let. Pravi, da sta bila takrat preventiva in ozaveščenost precej drugačna, poleg tega pa je bila v času nesreče najstnica.
"Želela sem po sladoled v sosednjo vas in kaj je boljšega kot iti z motorjem," pripoveduje. Na motorju, ki ni bil registriran, je bila sopotnica. Voznik ni imel izpita, sama pa ni nosila čelade. "V naselje sva stopila z veliko hitrostjo in polagala ovinek. Z ogledalom sva trčila v nasprotno vozilo pri tem izgubila ravnotežje, mene pa je vrglo na tla," razlaga. Izgubila je zavest in vmes le za trenutek prišla k sebi. "Čutiti je bilo, kot da imam samo glavo, kot da sem brez telesa," je dejala. Voznik resnih posledic ni utrpel.
"Od zdravnikov sem slišala, naj poskušam čim bolj premikati roke, saj da jih bom še kako potrebovala," je dejala, kasneje pa so ji povedali, da ima poškodovano hrbtenjačo v vratnem delu. Spomni se, da je dobila nekakšno alergijo in jo je srbelo po celem telesu, vendar se ni mogla popraskati. "Lahko rečem, da se mi je življenje popolnoma spremenilo," pravi.

Predsednica društva, kjer si ne želijo novih članov, je poudarila, kako pomembna je podpora. "Društvo igra pomembno vlogo pri ponovnem vključevanju v življenje. Nesreča ali bolezni hrbtenjače življenja ne spremenita samo nam, ampak tudi našim bližnjim," je povedala. Društvo v prvi vrsti nudi pomoč in oporo po poškodbah. Pomoč nekoga, ki je šel čez podobno izkušnjo, bolezen ali okvaro, je zelo pomembna. V društvu organizirajo številne dogodke, med drugim omogočajo tudi vključevanje v športne aktivnosti in urejajo prevoze, pomagajo pa tudi pri kulturnih aktivnostih. "Skušamo pokazati, da se življenje ne konča, ampak spremeni," je še povedala.
"Ko se prometna nesreča zgodi, časa ni mogoče zavrteti nazaj. Ni popravnega izpita! Živeti moramo z vsemi posledicami, ki smo jih prizadejali sebi, svojim bližnjim in ostalim. Zato naredimo vse, da zmanjšamo tveganja za nastanek usodnega dogodka, ki lahko za vedno zaznamuje naše življenje. Ob koncu leta se radi poveselimo in sprostimo, a bodimo še vedno odgovorni," je še povedala.

Na dogodku je sodeloval tudi Tomaž Tomaževic, predstavnik za odnose z javnostmi na Policijski upravi Ljubljana, ki je izpostavil, da je varnost na cesti izbira, ne naključje. "Skrb za varnost na cesti, upoštevanje prometnih pravil, obzirnost do drugih udeležencev v prometu, odločitev, da ne uživate alkohola, ne škoduje in ne povzroča bolečin. Ko se na cesti igrate z varnostjo, se igrate z vašimi in našimi življenji. Bolečine in posledice lahko ostanejo za vedno. Posebno ko kdo zaradi napačnih odločitev umre," je dejal in pozval, naj bomo odgovorni in poskrbimo, da bodo naše ceste varne ne samo med prazniki, temveč vselej.
Agencija za varnost prometa ozavešča z več akcijami in dogodki
Alkohol je v kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo na naših cestah prepogost. Zato v novembru in decembru Agencija javnost ozavešča z akcijami na terenu in dogodki, kot je bil današnji, ki ga je moderirala Dragica Sternad Pražnikar. V preteklem tednu sta v središčih Ljubljane in Novega mesta potekali terenski akciji Varno brez alkohola v prometu, še dve takšni akciji bo Agencija izvedla do konca leta – že jutri zvečer v središču Maribora in 22. decembra v središču Kopra. Preko webinarjev na Zoomu bo Agencija 21. decembra izobraževala starejše v okviru programa Sožitje in 23. decembra mlade v okviru delavnic Vozimo pametno.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.