Suvereni malteški viteški red daje videz elite, moči, vpliva, skrivnostnosti, stare 900 let. So kriva dolga črna oblačila, spletke v Vatikanu, ali nepoznavanje reda? Na stereotipe o vitezih in konjih sami odgovarjajo kar z anekdotami, kot je denimo tale Šterova: "Ko sem prišel domov in sem rekel, veš kaj, eno povabilo sem dobil, da se vključim med malteške viteze, sta me moji dve hčerki vprašali, a boš mel konja?!"
V resnici so vse kaj drugega, pravijo. Skrbijo za Rome, lačne, vsako leto so strežniki bolnih romanja v Lurdu. Na Brezjah imajo laično ambulanto prve pomoči za romarje, izjemno aktivni so bili v migrantskem valu z lastno zdravniško ekipo.
V Sloveniji je 33 članov, 31 malteških vitezov in dve magistralni dami.
Med bolj znanimi so nekdanji ministri: Andrej Šter, Lovro Šturm, Jože Osterc, akademik Miha Tišler, zdravnik Matija Cevc, generalni tajnik Karitasa Cveto Uršič in veleposlanik v Vatikanu Tomaž Kunstelj.
Tudi šest klerikov je med malteškimi vitezi: kardinal Franc Rode, urednik Radia Ognjišče Franci Trstenjak, teolog Borut Košir, upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek, nekdanji vikar v Slovenski vojski Jože Plut in pater Janez Sraka.
Ermenčeva ni članica vitešega reda, je prostovoljka malteške pomoči. Na znani fotografiji iz romanja v Lurdu, kjer je spremljala invalida na vozičku, ga tam oskrbovala in mu plačala potovanje, je v strežniški uniformi. Kot pojasni malteški vitez Roman Vučajnk: "To uniformo je uporabljala takrat, ko je preoblačila posteljo, umivala invalide, skratka opravljala dolžnost prostovoljke malteške pomoči."
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.