alenka ermenc

Ženske v politiki: nizajo položaj za položajem, predsedniški še manjka

13. 05. 2022 21.07

Odkar je bil decembra 1992 ustanovljen Državni zbor Republike Slovenije, se je na njegovem čelu drug za drugim zvrstilo 14 predstavnikov močnejšega spola. Kar 29 let in pol je bilo treba počakati, da so poslanci na predsedniški stolček posadili žensko. Tudi podpredsednica DZ-ja je postala predstavnica nežnejšega spola. Ženske so v Sloveniji sicer zasedale ministrske položaje in druge visoke funkcije v državi, pa mesto evropskih poslank, imeli smo tudi že predsednico vlade, še vedno pa ne predsednice republike.

Vlade gredo, kadri ostajajo

04. 05. 2022 06.20

Kadrovski vrtiljak na neskončni pogon še posebej zaznamuje obdobja pred in po volitvah. To je čas, ko je vsaka dosedanja vlada poskrbela za zaposlitev bolj ali manj zvestih uslužbencev v državnih podsistemih, ki bodo na položajih ostali tudi po zamenjavi na ministrskih položajih. V zadnjem mesecu so bili objavljeni številni razpisi ministrstev, prišlo je tudi do imenovanja novih veleposlanikov in še nekaterih drugih sprememb. Opozicija je v mandatu odhajajoče vlade vztrajno opozarjala na visoko intenzivnost te prakse, v LMŠ so celo izračunali, da naj bi Janševa vlada v povprečju celo izvajala dve kadrovski menjavi na dan.

DZ sprejel novelo zakona o organiziranosti šolstva, ki spreminja sestavo svetov zavodov

22. 12. 2021 10.46

Državni zbor je s 46 za in 42 proti sprejel predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov po formuli 3+3+3. Pred tem so obravnavali še vložena dopolnila opozicije, s katerimi bi ohranili sedanjo sestavo. V razpravi se je še enkrat pokazala razdeljenost DZ. Predlog, ki so ga oblikovali in predlagali poslanci koalicije, zmanjšuje število šolnikov in delavcev v svetih javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in ni bil usklajen s pedagoško stroko in ne drugimi akterji na področju vzgoje in izobraževanja, pa je ob tem opozarila Levica. Predlog novele je sicer že predhodno požel številne kritike pedagoške stroke.

Kazalnik, s katerim premagamo Nemčijo - kadrovanje

23. 12. 2020 06.11

Izjemno hitre menjave ključnih ljudi v osrednjih institucijah in podjetjih, kamor sežejo lovke politike. To je epilog analize Dejstev, zato 'Kadrovski števec' Janševe in Šarčeve vlade zaokrožujemo s pogledom od zunaj. Primerjali smo glavne institucije, podjetja Slovenije in Nemčije na čelu z vladama, rezultat pa osupljiv. Vodilne institucije je v Nemčiji v zadnjih 15, 20 letih vodila ena do največ štiri oseb, v Sloveniji število vodilnih sega od sedem do kar 11. Nemčija je gospodarski motor Evrope. Tudi zaradi kadrovske stabilnosti?

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88

16. 12. 2020 06.04

Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Izredni nadzor inšpekcije na OVS pokazal, da nepravilnosti ni bilo

25. 08. 2020 15.46

Nadzor Žana Mahniča na čelu Knovsa na OVS v zadevi Škerbinc je bil le politična predstava za javnost. Postopki Obveščevalno varnostne službe, s katerimi so preiskovali govorice o zdravstvenem stanju takratne načelnice Generalštaba, so bili zakoniti in niso odstopali od ustaljenih metod dela. Da je bilo delo Dejana Matijevića zakonito, so ugotovili inšpektorji, bolj naklonjeni stranki SDS.

Evropski komisar od Janše zahteva pojasnila glede zamenjave na vrhu Statističnega urada

10. 06. 2020 18.07

Evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni je slovenskega premierja Janeza Janšo v pismu pozval k pojasnilom glede menjave generalnega direktorja Statističnega urada RS. Bojana Nastava je zamenjal Tomaž Smrekar, statistični svet RS pa je kasneje podal pobudo za ustavno presojo razrešitve.

Inšpektorji Nata o Sloveniji: stanje je še slabše kot ob zadnjem pregledu

30. 01. 2020 13.45

Na ministrstvu za obrambo in pri Slovenski vojski so se konec preteklega tedna mudili inšpektorji zveze Nato in preverjali izpolnjevanje ciljev. Podrobnosti pregleda niso znane ta pa naj bi pokazal, da Slovenija za Nato postaja vse večje breme, saj že vrsto let ni izpolnila obljubljenega. Na Morsu navedb ne komentirajo.

SV leta 2035: teritorialna poveljstva, samovozne havbice, protiletalski sistem, 8000 vojakov

20. 01. 2020 14.37

Ministrstvo za obrambo je objavilo belo knjigo o obrambi Republike Slovenije, ki govori o prihodnosti vojske in vloge v državi. Večjih presenečenj ni, vojska se bo soočala s pomanjkanjem in ostajanjem kadra, prav tako bi potrebovali novo opremo: tokrat so dodali lasten protiletalski sistem in samovozne havbice. Vojska želi 8.000 profesionalnih vojakov in 2.000 rezervistov ter teritorialna poveljstva s posebno manevrsko strateško rezervo.

Pobuda Levice za popoln umik naših vojakov iz Iraka ni bila sprejeta

09. 01. 2020 09.07

Parlamentarna odbora za zunanjo politiko in za obrambo sta sklicala sejo o sodelovanju Slovenije v operaciji Neomajna odločenost v Iraku. Po končani triurni razpravi so sporočili, da misije v Erbilu ne bodo prekinili, še vedno pa so z območja "relocirali" šest naših pripadnikov. V Kurdistan bo predvidoma 1. februarja prišla nova ekipa kontingenta.

Predsednik Pahor obiskal policiste in vojake, ki varujejo južno mejo

31. 12. 2019 13.04

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je obiskal policiste in vojake, ki skupaj varujejo južno mejo. Pohvalil je njihovo delovanje na meji in se jim zahvalil za vestno delo in skrb za varnost naših državljank in državljanov.

'Ne bomo poslušali, da Slovenija ne potrebuje vojske ali Nata'

11. 12. 2019 19.12

Predsednik vlade Marjan Šarec je v tem tednu šele prvič v svojem mandatu obiskal slovenske vojake na mednarodni operaciji ali misiji v tujini. Čeprav je za prvi obisk potreboval kar precej časa, pa je v Bosni in na Kosovu jasno izrazil svojo resno in državotvorno držo pri odnosu do varnostnega sistema. Marjan Šarec je doživel iskren in tudi navdušen sprejem pri slovenskih vojakih v operacijah Kfor in Eufor – Althea.

Levica neuspešna s predlogom za umik slovenske vojske iz Afganistana

04. 12. 2019 13.20

Odbor za obrambo je večinsko zavrnil predlog priporočil vladi o umiku slovenskih vojakov iz misije v Afganistanu ter prenehanje plačevanja v Natov skrbniški sklad za afganistansko vojsko. Za predlog Levice sta glasovala dva člana odbora, 12 jih je bilo proti.

Osrednja slovesnost ob dnevu spomina na mrtve na Kongresnem trgu

01. 11. 2019 14.36

Predsednik republike Borut Pahor je ob dnevu spomina na mrtve v spremstvu državne delegacije položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam ob ljubljanskem Kongresnem trgu. Polaganje venca so pospremili salve iz garde Slovenske vojske, zvok trobil policijskega orkestra in kvartet pevcev.

Ermenčeva umaknila predlog za kazenski pregon brigadirja Škerbinca

18. 10. 2019 16.46

Načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc je 10. septembra s pisno izjavo umaknila predlog za kazenski pregon zoper brigadirja Miho Škerbinca, so sporočili z ministrstva za obrambo. Za umik se je odločila po tehtnem premisleku, saj je ocenila, "da bo to pripomoglo k dvigu ravni organizacijske kulture in izboljšanju medsebojnih odnosov".

'Štiriodstotno zvišanje sredstev ne zagotavlja razvojnega preboja vojske'

11. 10. 2019 17.14

Odbor DZ za obrambo se je seznanil s proračunoma za leti 2020 in 2021. Obrambni minister Karl Erjavec je izrazil zadovoljstvo nad nominalnim povečevanjem sredstev za resor. Načelnica Generalštaba SV Alenka Ermenc je opozorila, da sredstva sicer omogočajo stabilizacijo dosežene pripravljenosti vojske, ne pa tudi potrebnega razvojnega preboja.

'Naš svet se spreminja in Nato se spreminja z njim'

14. 09. 2019 10.42

Konferenca načelnikov obrambnih sil članic zveze Nato v okviru vojaškega odbora Nata se je zaključila in predstavila odločitve, ki so bile podobne kot druge na ravni zavezništva že zadnjih pet let. Vojaški odbor bo tako predlagal nadaljevanje misije v Afganistanu in povečanje zmogljivosti za odvračanje. S tem bi, kot so rekli načelniki, še v prihodnje lahko zagotavljali mir za milijardo ljudi.

Pahor: Slovenija ponosno deli koristi in bremena z zavezništvom

13. 09. 2019 18.42

Slovenija v petek in v soboto gosti konferenco načelnikov obrambnih sil članic zveze Nato v okviru vojaškega odbora Nata. Delovni del konference se je začel nocoj, ko je v Narodni galeriji zbrane nagovoril predsednik republike in vrhovni poveljnik slovenskih obrambnih sil Borut Pahor, ki je opozoril na številne nove izzive.

Poročilo: Hrvaška k arbitražnemu sporazumu že v začetku pristopila neiskreno

13. 09. 2019 17.32

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je obravnavala predlog poročila o arbitraži. Kot je pred sejo dejal predsednik komisije Matej Tonin, sicer zaupno poročilo razkriva, kaj je šlo narobe na slovenski strani in kako je Hrvaška že v začetku k arbitražnemu sporazumu pristopila neiskreno. Sejo so po uri razprave prekinili.

Alenka Ermenc: V vojski ni bilo razprtij

20. 08. 2019 15.10

Načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc je vendarle prekinila molk in na srečanju z mediji odgovarjala na vprašanja. Zatrdila je, da je dobrega zdravja, zadnje kadrovske pretrese v slovenski vojski pa označila za običajne in poudarila pomen spoštovanja, zaupanja in lojalnosti med pripadniki vojske. Poudarila je, da primanjkuje kadra, ki je povprečno tudi vse starejši.

Brez navzočnosti javnosti ne želi sodelovati v disciplinskem postopku

30. 07. 2019 10.37

Predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak je obravnavo v disciplinskem postopku zaradi njegovega domnevnega kršenja vojaške discipline zapustil po vsega nekaj minutah. Kot je pojasnil, v postopku ni želel sodelovati, ker je bila obravnava zaprta za javnost, po njegovi interpretaciji zakonodaje pa bi morala biti odprta.

Ermenčeva zoper predsednika SVS uvedla disciplinski postopek

29. 07. 2019 20.28

Načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc je zoper predsednika Sindikata vojakov Slovenije Gvida Novaka uvedla disciplinski postopek zaradi sindikalnega delovanja, so sporočili iz sindikata. Načelnica Novaku očita, da je v vlogi predsednika SVS težje kršil vojaško disciplino. Po navedbah generalštaba gre za njegovo delovanje kot pripadnika SV.

Ermenčeva si želi, da bi pripadniki SV za ugovore uporabljali službeno pot

08. 07. 2019 18.28

Knovs je končal pogovor z načelnico Generalštaba Slovenske vojske (SV) Alenko Ermenc. Ta v izjavi za medije po zaslišanju ni razkrivala vsebine pogovora. O ravnanju nekdanjega poveljnika poveljstva sil Mihe Škerbinca je dejala le, da bi si želela, da bi vsak pripadnik uporabljal službeno pot, ko gre za predloge in ugovore na odločitve nadrejenih.

Izgubljena načelnica generalštaba Alenka Ermenc nadaljuje čistke v vrhu vojske

08. 07. 2019 16.25

Vodja ima vedno pravico postavljati in odstavljati ljudi, kot se mu zdi prav. A obenem se mora ta zavedati, da je njegovo delo vredno le toliko, kolikor so vredni njegovi izbrani ali zavrženi ljudje. Kakovost voditelja je odvisna od zadovoljstva njegove ekipe in če sodimo načelnico generalštaba po osnovnih vodstvenih kategorijah – zaupanje, komunikacija, transparentnost –, gre po besedah naših virov za eno najslabših vodij generalštaba Slovenske vojske.

Očitki o laganju, zlorabah in zavajanju. Koalicija: Interpelacija je farsa

21. 06. 2019 07.09

Poslanci Državnega zbora so na 14-urni razpravi obravnavali interpelacijo, ki so jo zoper obrambnega ministra Erjavca vložili poslanci SDS. Očitali so mu zlorabo vojaške obveščevalne službe, laganje in zavanje v primeru nočnega streljanja na Počku, iz koalicijskih vrst pa so medtem leteli očitki o zlorabi instrumenta interpelacije.

Zaslišanje Ermenčeve na Knovsu prekinjeno, 8. julija sledi nadaljevanje

20. 06. 2019 08.42

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) je opravila pogovor z načelnico Generalštaba SV Alenko Ermenc in direktorjem OVS Dejanom Matijevičem. Po oceni podpredsednika Knovsa Žana Mahniča so se potrdili njihovi sklepi o tem, da je OVS prekoračil svoja pooblastila. Matijevič je na drugi strani zatrdil, da so ravnali zakonito.

Mahničevi sklepi po oceni Morsa napačni in nestrokovni

19. 06. 2019 12.34

Pripadniki OVS, ki so na Poveljstvu sil opravili pogovore v zvezi z ravnanjem nekdanjega poveljnika Mihe Škerbinca, so v tem primeru uporabljali policijska pooblastila, je pojasnil podpredsednik Knovsa Žan Mahnič. To je po njegovi oceni sporno, saj v tem primeru ni šlo za kaznivo dejanje. Na ministrstvu za obrambno medtem njegove sklepe ocenjujejo za napačne in nestrokovne.

Načelnica generalštaba se je opravičila za odsotnost na seji Knovs

18. 06. 2019 06.52

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) je na seji pričakovala načelnico Generalštaba Slovenske vojske Alenko Ermenc. Vendar pa se je Ermenčeva opravičila za svojo odsotnost zaradi bilateralnega srečanja z madžarskim načelnikom generalštaba. Pogovor z njo bo komisija skušala opraviti v prihodnjih dneh.

'Ne bom dovolil, da nekdo, ki ni več vreden zaupanja, ruši vojaško organizacijo'

14. 05. 2019 19.22

"Slovensko vojsko bo v naslednjih letih treba posodobiti, da bo lahko odlično opravljala tudi operacije največje intenzivnosti. Ustvariti bo treba pogoje, v katerih bodo pripadniki SV čutili tako moralno kot tudi materialno zadoščenje za opravljanje poslanstva," je na osrednji slovesnosti pred dnevom slovenske vojske dejal predsednik republike Borut Pahor.