Notranji minister Aleš Hojs je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da bo vlada že jutri na pobudo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška obravnavala predlog, da bi se v dveh regijah, ki sta že porumeneli (gre za zasavsko in posavsko regijo), odprli terase gostinskih lokalov v popoldanskem času. "Tudi stroka je temu deloma naklonjena, želijo pa, da se napišejo natančni predpisi, kako bi to izvajali," je dejal Hojs.
Kot je sicer v oddaji 24UR poročala novinarka Veronika Lavrenčič je vlada na seji, ki se je zaključila okoli 19. ure, obravnavala tri glavne teme: vračanje vseh dijakov v šole, nadzor na meji ter morebitno zaostrovanje ukrepov.
Po besedah Lavrenčičeve strokovna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, ki jo po novem vodi infektologinja Mateja Logar, vladi ni predlagala dodatnega zaostrovanja ukrepov, saj naj bi imeli "razmere s sevi pod nazorom". Stroka po njenih besedah prav tako meni, da za preprečevanje širjenja okužbe tudi pri različnih sevih virusa zadoščajo že znani, splošni ukrepi, kot so nošenje maske, razkuževanje rok ter vzdrževanje socialne distance.
V šole se v ponedeljek vračajo tudi dijaki prvih treh letnikov srednjih šol, ki so se do zdaj izobraževali na daljavo, je danes sklenila vlada. Odločila je tudi, da bodo maske v osnovnih šolah obvezne tudi v matičnih učilnicah, in sicer tako za učitelje kot učence od vključno 6. razreda naprej. Obvezne bodo tudi v srednjih šolah.
Na seji so se pogovarjali tudi o nadzoru na meji, kot so poročali v oddaji 24UR, pa naj bi uvedli novost: vsi, ki bi vstopali v našo državo, bi morali predhodno izpolniti spletni obrazec. S tem bi imela vlada večji nadzor nad odrejenimi karantenami.
Janez Poklukar je na torkovi novinarski konferenci pojasnil, da je bilo po neuradnih podatkih v zadnjem tednu potrjenih 62 primerov angleške različice in en primer južnoafriške, uradno tedensko poročilo pa pričakuje danes. Nove različice po njegovih besedah predstavljajo izziv, kako z ustreznimi ukrepi zamejiti njihovo prekomerno širjenje.
Kljub postopnemu umirjanju epidemioloških razmer pa sproščanja ukrepov tudi ne bo, saj oba ključna kriterija državo še vedno uvrščata v oranžno fazo sproščanja ukrepov. Za prehod v rumeno fazo bi sedemdnevno povprečje okužb moralo pasti pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500.
Poslanca SD Meira Hot in Predrag Baković sta prepričana, da je ukrep prepovedi gibanja med 21. in 6. uro "potencialno ustavno sporen in da tudi ne prispeva k zmanjševanju okužb", zato pozivata vlado, da ukrep nemudoma odpravi. Svetovalna skupina sicer predlaga nekatere ukrepe in sprostitve, ali je med njimi tudi ukinitev prepovedi gibanja ponoči, pa ni znano.
Po navedbah Maje Bratuša, ki je vodila novinarsko konferenco o aktualnih razmerah glede covida-19, je bilo v torek število potrjenih okužb najvišje po 13. februarju, ko je bil spremenjen način poročanja rezultatov. Podatki o 14- in 7-dnevni pojavnosti okužb tako na ravni države, kot tudi nekaterih regij, predvsem obalno-kraške, osrednjeslovenske, pa tudi gorenjske, pa so danes nekoliko slabši.
Na ravni države 14-dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev znaša 509, kar je slabše kot dan prej, ko je bilo 501. Sedemdnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev na ravni države pa znaša 253,7, dan prej 245.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.