Kot kažejo podatki vlade RS, so v torek v Sloveniji potrdili 1209 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 24.233 HAT-testov in 6212 PCR-testov. Pozitivnih testov je bilo tako 19,5 odstotka. Umrlo je enajst bolnikov s covid-19. Po podatkih Sledilnika za covid-19 je doslej umrlo 3874 bolnikov s covidom-19. V skladu z Načrtom sproščanja se nahajamo v oranžni fazi.
Po navedbah Maje Bratuša, ki je vodila novinarsko konferenco o aktualnih razmerah glede covida-19, je bilo v torek število potrjenih okužb najvišje po 13. februarju, ko je bil spremenjen način poročanja rezultatov. Podatki o 14- in 7-dnevni pojavnosti okužb tako na ravni države, kot tudi nekaterih regij, predvsem obalno-kraške, osrednjeslovenske, pa tudi gorenjske, pa so danes nekoliko slabši.
Na ravni države 14-dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev znaša 509, kar je slabše kot dan prej, ko je bilo 501. Sedemdnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev na ravni države pa znaša 253,7, dan prej 245. Regija z najslabšimi epidemiološkimi razmerami ostaja obalno-kraška. V tej regiji je bilo po navedbah Bratuše tudi v torek potrjenih kar nekaj okužb, in sicer v Kopru 59, v Izoli 26 in Piranu 19.
Med občinami, ki izstopajo glede na število v torek potrjenih okužb, je navedla tudi Brezovico s 14 novimi okužbami, Medvode s 13, Domžale z 21 okužbami, pa tudi Grosuplje, kjer so potrdili 18 novih okužb, Ig s 16 novimi okužbami, Škofljico z 18 in Ivančno Gorico s 14 novimi okužbami.
V Postojni so jih potrdili 23, Sežani 15, Celju 27, Velenju 23, Šentjurju pa 17. Iz Kranja so v torek poročali o 27 novih okužbah, iz Škofje Loke o 16, iz Tržiča 13, Radovljice pa 17. V Ljubljani so v torek potrditi 164 novih okužb, v Mariboru pa 61, kar je precej več, kot v preteklih dneh.
V bolnišnicah 516 covidnih bolnikov, nekatere covidne bolnišnice se postopno že zapirajo
V bolnišnicah se zdravi 516 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 82. Iz bolnišnic so včeraj odpustili 54 oseb, je sporočila vlada RS.
Ko se bo število hospitaliziranih s covidom-19 v državi znižalo pod 500, nekatere bolnišnice ne bodo več covidne in bodo začele izvajati redni program, covidne bolnike pa bodo prevzele druge. V Brežicah so ob upadanju hospitalizacij že prenehali sprejemati covidne bolnike, drugod to načrtujejo v kratkem.
Kot je v torek dejal minister za zdravje Janez Poklukar, ob omenjenem zmanjšanju števila hospitaliziranih prehajamo v drugo fazo izhodne strategije, v kateri bi zmogljivost obeh kliničnih centrov zmanjšali na 7,5 odstotka, bolnišnice na Ptuju, Slovenj Gradcu, Trbovljah, Brežicah in Izoli pa bi poskusili v celoti vrniti necovidnim storitvam.
"To ne pomeni, da te bolnišnice ne obravnavajo covidnih bolnikov, vse bolnišnice imajo urgentne centre in tam bodo zagotavljale sive cone, kjer bodo vsi pacienti obravnavani v skladu z doktrino stroke in v primeru pozitivnih rezultatov premeščeni v bolnišnice, ki bodo še vedno imele covidne bolnike," je še pojasnil minister.
V Splošni bolnišnici Brežice novih covidnih bolnikov že od torka ne sprejemajo več. Zadnjega so sprejeli 28. februarja, zdaj pa jih je tam na zdravljenju še osem. Covidna bolnišnica bodo ostali le še do postopne odpustitve omenjenih osmih bolnikov.
Kot so se v torek dogovorili z novomeško bolnišnico, bodo morebitne nove covidne bolnike iz Posavja na zdravljenje sprejeli v Novem mestu. Brežiška bolnišnica pa se v okviru svojih zmogljivosti postopno vrača na stare tire in nadaljuje ustaljeno delo, je sklenila njena direktorica Anica Hribar.
V trboveljski bolnišnici je trenutno na zdravljenju še devet covidnih bolnikov, od tega so trije v intenzivni enoti. Od četrtka ne bodo več sprejemali covidnih bolnikov, ocenjujejo pa, da bodo oddelek zaprli do 12. marca, ko bodo trenutno hospitalizirane covidne bolnike odpustili, je danes povedala direktorica trboveljske bolnišnice Romana Martinčič.
V slovenjgraški bolnišnici trenutno zdravijo 19 covidnih bolnikov, od teh dva potrebujeta intenzivno nego. Stanje glede hospitaliziranih covidnih bolnikov se je nekoliko izboljšalo, vendar jih še naprej sprejemajo. V torek so tako sprejeli tri covidne bolnike, so danes povedali v bolnišnici. Kot covidna bolnišnica bodo prenehali delovati, ko bo nastopila druga faza, to pa za slovenjgraško bolnišnico pomeni, da mora število covidnih bolnikov pasti pod osem, so pojasnili.
V ptujski bolnišnici, kjer so lani zdravili skupaj 409 covidnih bolnikov, jih trenutno zdravijo 11. "Zapiranje v smislu nesprejemanja novih covidnih bolnikov je odvisno od tega, kdaj pridemo na osem bolnikov, in hkrati odvisno od tega, kako bodo prevzemali bolnike v drugih ustanovah," je povedal strokovni vodja bolnišnice Teodor Pevec.
Skladno z dogovorom tudi izolska bolnišnica ne bo več covidna, njene covidne bolnike bo prevzela bolnišnica v Šempetru pri Gorici. Kot je za STA dejal strokovni direktor Splošne bolnišnice Izola Dušan Deisinger, bodo imeli sestanek o tem v četrtek, ko naj bi tudi natančneje dorekli, kako bodo to odrejali oz. kdaj bi prešli na nov režim.
Po Deisingerjevih besedah kljub dejstvu, da je obalno-kraška regija rdeča, v izolski bolnišnici nimajo bistveno več hospitalizacij zaradi covida-19. Danes je v bolnišnici sicer 15 bolnikov s covidom-19, od tega so trije na intenzivni negi.
V Splošni bolnišnici Jesenice, kjer se zaradi energetske in požarne sanacije soočajo z dodatno prostorsko stisko, bodo predvidoma v kratkem zaprli enoto intenzivne terapije za bolnike s covidom-19. V njej je prostora za štiri bolnike, trenutno pa imajo le še enega. Ko bo tudi ta zapustil intenzivno nego, bodo oddelek predvidoma zaprli, so pojasnili v bolnišnici.
Tako bodo znova imeli več postelj intenzivne nege, ki jih na Jesenicah močno primanjkuje, za druge bolnike. Covidne bolnike, ki potrebujejo intenzivno nego, pa bodo poslej sprejemali na Kliniki Golnik in po potrebi tudi v UKC Ljubljana.
Akutni covidni oddelek pa bo v jeseniški bolnišnici deloval še naprej. Trenutno so vsi bolniki, ki jih je okoli 15, nameščeni v zabojnikih, če se bodo epidemiološke razmere na Gorenjskem slabšale, pa bodo bolnike s covidom znova namestili tudi na internistični oddelek. Če ne bo naraščanja okužb in povečanja potreb po sprejemih v bolnišnico, bodo predvidoma sredi marca lahko omenjeni oddelek znova namenili njegovi osnovni, internistični dejavnosti.
Vlada posodobila strategijo cepljenja
S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo v Sloveniji doslej cepljenih 125.429 oseb oziroma šest odstotkov prebivalcev, z drugim pa 51.505 oseb oziroma 2,5 odstotka prebivalcev Slovenije, je na današnji novinarski konferenci povedala nacionalna koordinatorica programa cepljenja iz NIJZ Marta Grgič Vitek.
Skupno je bilo izvedenih 172.609 cepljenj, dobavljenih pa je bilo 226.956 odmerkov cepiva, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Med cepljenimi je nekaj več žensk. Tako je bilo z drugim odmerkom cepljenih 3,3 odstotka žensk in 1,6 odstotka moških. Najvišji delež cepljenih je v goriški regiji, je navedla.
V cepilnih centrih po državi večinoma končujejo s cepljenem starejših od 80 in 75 let, ponekod cepijo tudi posebej ranljive kronične bolnike ter nepokretne. Zdravstvene delavce najbolj obremenjuje zagotavljanje nemotenega poteka cepljenja, v veliko pomoč bi jim bila aplikacija za naročanje, je povedala Grgič Vitkova.
"Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo do konca junija cepili polovico prebivalcev. Naše ambicije so večje. Pričakujemo tudi cepivo Johnson & Johnsona, ki ga bo EMA potrjevala naslednji teden," tako nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.
Spomnimo
Po angleškem in južnoafriškem sevu smo v Sloveniji potrdili še nigerijski sev novega koronavirusa. Potrdili so ga pri najmanj sedmih okuženih. Za zdaj ne kaže, da bi ta različica povzročala težji potek bolezni, podobno kot pri južnoafriškem pa naj bi se z njo lahko okužili kljub preboleli bolezni oziroma cepljenju. Južnoafriški sev je bil medtem v Sloveniji potrjen že 9. februarja. Naraščajo pa tudi primeri angleškega seva, ki so jih laboratoriji po državi doslej potrdili že 62.
Vlada je zaključila sejo na temo epidemioloških razmer in ukrepov za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Na njej so pretresali ukrepe, dodatnega zaostrovanja pa, kot kaže, ne bo. Po mnenju strokovne skupine, ki jo po novem vodi infektologinja Mateja Logar, imamo namreč "razmere s sevi pod nadzorom", za zamejevanje širjenja okužb pa zadoščajo splošni ukrepi, kot so nošenje maske, socialna distanca in razkuževanje rok. V ponedeljek se bodo v šole vrnili dijaki, pouk bo potekal po modelu C.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.