V nedeljo so pristojni opravili 1565 PCR-testov in potrdili 234 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je znašal 15 odstotkov.
Ob opravljenih 2266 hitrih antigenskih testih pa so potrdili 70 novih primerov. Delež pozitivnih HAT-testov je tako znašal 3,1 odstotka.
V slovenskih bolnišnicah je hospitaliziranih 946 bolnikov, od tega jih 160 potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 12 oseb s covidom-19.
Povprečje potrjenih okužb v zadnjih sedmih dneh po oceni NIJZ znaša 1011, aktivno okuženih pa je 15.710 oseb.
Število hospitaliziranih covidnih bolnikov je že nekaj dni manjše od 1000, kar je eden od pogojev za prehod države v oranžno fazo ukrepov za zajezitev epidemije. Drugi pogoj je, da pod 1000 pade tudi povprečno število dnevno potrjenih primerov okužbe v zadnjih sedmih dneh.
Na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) so napovedali, da se bo ta teden sedemdnevno povprečje okuženih na dan spustilo pod tisoč. Po zadnji projekciji IJS bi se to lahko zgodilo v torek.
Po državi so potekala množična testiranja zaposlenih v vrtcih in šolah. V torek bodo v šole odšli vsi učenci prvega triletja osnovnih šol, prav tako znova odpirajo vse vrtce po državi. Vsi zaposleni, razen tistih, ki so covid-19 že preboleli, se morajo ob vnovičnem prihodu testirati, prav tako tisti, ki so imeli pouk v šolah že pretekla dva tedna. Nekatera testiranja bodo predvidoma izvedli že v ponedeljek, preostali naj bi se testirali v torek. Zaradi povečanega obsega testiranja bo od jutri naprej v Ljubljani zdravstvenemu osebju na pomoč priskočila tudi vojska.
Povečano testiranje s hitrimi testi je pričakovati tudi zaradi odprtja nekaterih dejavnosti, pri katerih bodo morali imeti zaposleni, v določenih primerih pa tudi stranke, negativen izvid testa na okužbo z novim koronavirusom. Od sobote so lahko ob tedenskem testiranju zaposlenih odprte prodajalne s površino do 400 kvadratnih metrov, ne glede na vrsto blaga, in druge servisne delavnice s površino do 400 kvadratnih metrov ter storitve izdelave, vzdrževanja in montaže.
Ob tedenskem testiranju zaposlenih in ob pogoju, da tudi stranke predložijo negativen test, ki je opravljen v Sloveniji in ni starejši od 24 ur, so lahko odprte storitve higienske nege, ki niso storitve frizerskih salonov, medicinske pedikure in medicinske manikure (npr. kozmetične dejavnosti, pedikura, dejavnosti salonov za nego telesa), individualne storitve strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja (npr. inštrukcije, jezikovne šole, strokovne delavnice) ter storitve salonov za nego živali.
Od 12. februarja se bodo morali tedensko testirati tudi zaposleni v dejavnostih, ki so bile že doslej odprte, in sicer prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, prodajalne z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki, kmetijske prodajalne, specializirane prodajalne z otroškim programom in tržnice.
NIJZ: Testiranje zaposlenih možno pri javnih in zasebnih ponudnikih
Zaposleni v trgovini in storitvenih dejavnostih, ki lahko od torka odprejo vrata pod pogojem negativnega testa zaposlenih na okužbo z novim koronavirusom, se lahko testirajo v zdravstvenih domovih, pri koncesionarjih ali zasebnikih. "Nam je vseeno, kje se bodo testirali, pomembno nam je, da se bodo," je dejal direktor NIJZ Milan Krek.
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Krek je v nedeljo, potem ko so na inštitutu zaznali stisko v gospodarstvu, vzpostavil stik s Trgovinsko zbornico Slovenije (TZS). Kot je pojasnil, so imeli v zbornici težave z iskanjem ustreznih izvajalcev, ki bi lahko opravili testiranje zaposlenih v trgovini na okužbo z novim koronavirusom.
"Povedali smo jim, da se lahko gredo testirat v zdravstvene domove, h koncesionarjem in k zasebnikom, ki so na seznamu," je pojasnil Krek. Tako je predsednici zbornice Mariči Lah poslal tudi seznam zasebnikov, ki lahko v skladu z odločitvijo nekdanjega ministra za zdravje Tomaža Gantarja izvajajo testiranje.
"Ne gre za favoriziranje nobenega posameznega izvajalca, saj dejavnost testiranja s hitrimi testi lahko izvajajo vsi subjekti, ki opravljajo zdravstveno dejavnost in so registrirani za to izvajanje," so danes dodatno poudarili na NIJZ.
Predsednica TZS: Testiranje zaposlenih v trgovini poteka zadovoljivo
Testiranje zaposlenih v trgovini po oceni predsednice Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) Mariče Lah poteka zadovoljivo. Testiranje je potekalo v soboto in nedeljo in se nadaljuje danes, je navedla. Večina trgovcev, ki jim je bilo to dovoljeno že v soboto, bo sicer vrata odprla šele v torek.
"Po naših ocenah je bilo med 10 in 15 odstotkov tistih trgovin, ki bi se smele odpreti, v soboto dejansko odprtih," je dejala Lahova. TZS je sicer svoje člane prek okrožnic napotila na javne zdravstvene ambulante, na medicino dela. Ker so imeli v praksi težave, pa jim je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v nedeljo poslal še listo koncesionarjev, ki tudi opravljajo testiranje, je pojasnila Lahova. Tudi ta seznam so poslali svojim članom.
Lahova je dodala še, da so predstavniki gospodarstva minuli četrtek na srečanju na Brdu pri Kranju od predsednika vlade Janeza Janše in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška dobili zagotovilo, da bo stroške testiranj zaposlenih pokrila država.
Združeni arabski emirati Sloveniji podarili sedem ton opreme za boj proti covidu
Združeni arabski emirati so danes Sloveniji podarili za sedem ton zaščitne in druge opreme za boj proti covidu-19. Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Stanislav Raščan je ob prevzemu donacije na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana izpostavil dobro sodelovanje med državama in pomen solidarnosti v skupnem boju proti pandemiji.
Po Raščanovih besedah je prejem radodarne donacije opreme za Slovenijo posebna čast. Kot je izpostavil, ta donacija dokazuje ne le močne vezi med prijateljskima državama, ampak tudi posebna prizadevanja Združenih arabskih emiratov v globalnem boju proti pandemiji, v kateri se kaže pomen globalne solidarnosti.
Veleposlanik Združenih arabskih emiratov v Sloveniji Ibrahim Salim Mohamed Al Mušarah je pojasnil, da je donacija odraz zavezanosti njihove države skupnemu boju proti pandemiji. Doslej je različnim državam po svetu, med katerimi so Italija, Združeno kraljestvo, Češka in Ukrajina, skupaj podarila že več kot 2000 ton pomoči. Globalni boj proti covidu-19 pa bo nadaljevala še naprej.
Sedemtonska pošiljka, ki so jo Združeni arabski emirati namenili Sloveniji, vsebuje osebno zaščitno opremo, kot so maske in kombinezoni, pa tudi teste. Kot je izpostavil Raščan, gre za opremo, ki jo najbolj nujno potrebujemo. Uprava RS za zaščito in reševanje pa bo poskrbela, da bo prišla v prave roke.
KOMENTARJI (684)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.