Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je na Ministrstvo za zdravje poslal predlog programa cepljenja in zaščite z zdravili za letos, v katerem predlagajo, da se v poglavje, ki opredeljuje cepljenje za zaposlene, med ostale bolezni doda tudi covid-19.
Predlog so kot vsako leto pripravili epdiemiologi Centra za nalezljive bolezni NIJZ. Po mnenju epidemiologov to omogoča, da specialist medicine dela na podlagi izjave o varnosti z oceno tveganja delovnega mesta odloči, da je za določeno delovno mesto – pri osebah, ki so pri opravljanju dela izpostavljene nalezljivim boleznim in osebah, ki pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe – potrebno opraviti določeno cepljenje, navajajo na NIJZ.
Ali to pomeni, da se glede na tveganje za okužbo na delovnem mestu lahko zahteva obvezno cepljenje zaposlenih na tem delovnem mestu? Na NIJZ odgovarjajo, da je to vprašanje za pravno stroko. V tem primeru specialist medicine dela na podlagi izjave o varnosti z oceno tveganja delovnega mesta odloči, ali je za določeno delovno mesto potrebno opraviti določeno cepljenje.
Je pa na delodajalcu, da zagotavlja varnost in zdravje pri delu v skladu z zahtevami zakona o varnosti in varstvu pri delu. "Delavec mora spoštovati in izvajati ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu. Za izvedbo predlaganih ukrepov je odgovoren delodajalec," navajajo.
Da specialisti medicine dela po predlogu ob dogovoru z delodajalci in delavci v oceno tveganja za posamezna delovna mesta lahko uvrstijo cepljenje proti covidu-19, je danes ob robu obiska cepilnega mesta v Thermani Laško napovedal tudi zdravstveni minister Janez Poklukar.
Ob tem je pojasnil, da bo nato vse skupaj odvisno od stroke, ki bo presojala od delovnega mesta do delovnega mesta. Posamezen specialist medicine dela, prometa in športa bo po njegovih besedah na pobudo delodajalca presodil, če je pobuda ustrezna in jo nato sprejel ali zavrnil.
Kot je dejal, gre običajno za tripartitni dogovor, kar pomeni, da so vanj vključeni tudi delavci. Ob tem verjame, da so specialisti medicine dela po presoji navedeno v veliki meri lahko sprejeli že do sedaj.
Minister je komentiral tudi možnost uvedbe pogoja preboleli, cepljeni (PC). Pogoj PC je namreč na sestanku 5. januarja predlagala posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pod vodstvom Bojane Beović. Strokovna skupina za covid-19 pod vodstvom Mateje Logar pa pogoju PC ni naklonjena, saj tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, zato bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati.
Med dosedanjimi idejami tudi obvezno cepljenje za zdravstvene delavce in zaposlene v DSO
Na odgovore Ministrstva za zdravje, kaj bi takšna sprememba programa cepljenja pomenila v praksi, še čakamo. Se je pa v preteklosti med predlogi in pobudami, za koga bi lahko uvedli obvezno cepljenje proti covidu-19, omenjalo zdravstvene delavce in zaposlene v domovih za starejše.
A do uradnega predloga ni prišlo. Minister za zdravje Poklukar je denimo v začetku septembra v pogovoru za STA ob vprašanju možnosti uvedbe obveznega cepljenja vsaj za nekatere skupine ljudi opozoril, da se je treba zavedati posledic takega ukrepa in odgovoriti na vprašanje, kako ukrepati potem proti tistim, ki se kljub obveznosti ne bodo cepili.
KOMENTARJI (960)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.