obvezno cepljenje

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij
06. 02. 2025 15.21Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Okužba s tuberkulozo v ljubljanskem zaporu
26. 08. 2024 08.07V ljubljanskem zaporu imajo primer tuberkuloze. Zbolel je tujec, ki je v priporu od začetka leta, zdravi se v bolnišnici na Golniku. V zaporu so v obravnavo vključili vse osebe, ki so bile z obolelim v stiku. Pred nami sta dve ključni nalogi: pozdraviti pacienta in preprečiti širjenje bolezni, je dejala Vodja Nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina. Ob tem miri, da je Slovenija država z nizko incidenco bolnikov s tuberkulozo, na leto jih obravnavamo med 70 in 80.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C
25. 07. 2024 06.33Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME
10. 07. 2024 21.56Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Ošpice se širijo tudi po Balkanu
30. 05. 2024 20.46Iz Dubrovnika poročajo o več primerih okužbe z ošpicami, pristojne pa skrbi, da se bo ponovila epidemija iz leta 2018. Takrat so ošpice zajele območje južne Hrvaške, Bosne in Srbije, nekaj ljudi pa je umrlo. Nekoč že praktično izkoreninjena bolezen se vrača, ker na jugu Hrvaške nimajo dovolj visoke stopnje precepljenosti. Zdravniško osebje iz južnih županij se zato pripravlja na morebiten novi izbruh te zelo nalezljive bolezni.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem
23. 04. 2024 10.06V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti
12. 04. 2024 07.48Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni
20. 03. 2024 10.25Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Letos že 381 prijav primerov oslovskega kašlja
13. 03. 2024 18.18Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so do 13. marca prejeli 381 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani v celem letu pa je bilo skupaj prijavljenih 125 primerov. Kot ob tem opozarjajo na NIJZ, je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti.

Letos potrdili 107 primerov oslovskega kašlja, lani v vsem letu 120
12. 02. 2024 16.33Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos prejeli 107 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani pa skupaj 122. Podatki kažejo na večjo pojavnost oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, so sporočili in opozorili, da je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih.

Cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili v 2. razred
24. 09. 2023 09.38Ministrstvo za zdravje je nedavno sprejelo pravilnik o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2023. V programu so upoštevali večino predlogov NIJZ, med drugim so dodatnima generacijama zagotovili cepljenje proti HPV, ob tem pa so cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili iz 3. v 2. razred osnovne šole.

Bo dodatna generacija fantov vključena v cepljenje proti HPV?
01. 04. 2023 15.09Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so na ministrstvo za zdravje poslali predlog programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2023, ki vsebuje nekatere novosti. Na inštitutu med drugim predlagajo, da se sredstva za cepljenje proti HPV zagotovijo za vsaj eno dodatno generacijo fantov.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

V Avstriji potrdili 25 primerov ošpic, pri nas zadnji izbruh leta 2020
22. 02. 2023 12.29Nedaleč od Slovenije, v avstrijskem Gradcu, se te dni spopadajo z izbruhom ošpic. Do zdaj so skupno potrdili 25 primerov, šest otrok je zaradi težjega poteka bolezni v bolnišnici. Slovenski inštitut za javno zdravje je nazadnje okužbe z ošpicami zabeležil v letu 2020. Vseh šest primerov je bilo predvidoma povezanih z izbruhom v kranjski regiji. Na ravni države je bila leta 2021 najnižja precepljenost v regiji Kranj, najvišja pa v Murski Soboti.

'Nobena organizacija Slovenije ne more prisiliti v obvezno cepljenje'
20. 02. 2023 12.12Da bi se svet bolje pripravil na ukrepanje ob morebitni novi pandemiji, Svetovna zdravstvena organizacija pripravlja t. i. novi mednarodni instrument oziroma dokument. Vključeval bi predvsem preprečevanje novih pandemij in odziv, če se pojavijo, na svetovni ravni. Predvidoma naj bi ga podpisali maja naslednje leto. Pri tem pa jasno sporočilo: obvezno cepljenje ne bo del tega dokumenta.

V Avstriji od poletja brez omejitev za okužene s koronavirusom
01. 02. 2023 11.17V Avstriji bodo 30. junija ukinili vse protikoronske ukrepe, je odločila avstrijska vlada. Že pred tem bodo 30. aprila ukinili obvezno uporabo mask v zdravstvenih ustanovah ter domovih za ostarele. Od poletja ne bodo veljale niti omejitve za okužene z novim koronavirusom.

Vse več držav kitajskim potnikom omejuje vstop, kaj pa Slovenija?
05. 01. 2023 13.55Kitajska se sooča z največjim valom okužb z novim koronavirusom doslej, zato so države članice EU in schengenskega območja sprejele priporočila za obvezno testiranje in nošenje zaščitnih mask. Čeprav gre na ravni EU zgolj za priporočila, je Francija kot pogoj za vstop v državo s Kitajske uvedla obvezno testiranje, negativen test naj bi v kratkem zahtevale tudi Nemčija, Švedska in Belgija. Slovenski zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je medtem dejal, da Slovenija samostojno ne bo sprejemala nobenih ukrepov. Uveljavitev posebnih omejitev ali ukrepov pa je po mnenju poljskega obrambnega ministra neupravičena.

O testiranju potnikov s Kitajske razmišljajo tudi v Veliki Britaniji
30. 12. 2022 13.40Potniki, ki bodo v Veliko Britanijo prispeli s Kitajske, bodo morali ob vstopu v državo predložiti negativen covidni test ali pa potrdilo o cepljenju. Velika Britanija je tako po Španiji in Italiji postala druga evropska država, ki je napovedala obvezno testiranje obiskovalcev s Kitajske.

Peking: Po ukinitvi obveznega testiranja primere covida-19 nemogoče spremljati
14. 12. 2022 10.43Potem ko so kitajske oblasti prejšnji teden opustile politiko ničelne tolerance do covida-19, testiranje pa v večjem delu države ni več obvezno, je postalo nemogoče spremljati dejansko število primerov, je sporočila kitajska nacionalna komisija za zdravje (NHC). Število okužb v državi medtem narašča.

Italijansko ustavno sodišče odločilo v prid obveznemu cepljenju proti covidu-19
02. 12. 2022 12.50Obvezno cepljenje proti covidu-19 za določene poklice, kot so zdravstveni delavci, učitelji in pripadniki oboroženih sil, ki ga je vlada v Rimu uvedla lansko leto, ter suspenz z dela za tiste, ki tega ne izpolnjujejo, je skladno z zakoni in ustavo, je v četrtek odločilo italijansko ustavno sodišče.

Stoletna Italijanka kaznovana, ker se ni cepila proti covidu-19
18. 11. 2022 16.13Italijanko, ki živi sama v hiši na podeželju na jugu Sardinije, je doletela denarna kazen, ker ni opravila treh zahtevanih cepljenj proti covidu-19. Ženica, ki šteje častitljivih sto let, mora plačati sto evrov kazni, saj je v Italiji cepljenje za starejše od 50 let obvezno.

Ladja z okuženimi potniki prispela, še pred tem pa se je začel novi val okužb
12. 11. 2022 15.15Ladja za križarjenja s približno 800 ljudmi, ki so bili pozitivni na koronavirus, se je zasidrala v središču avstralskega Sydneyja. Majestic Princess, ki se je vrnila z Nove Zelandije, je sicer potovala z več kot 4000 ljudmi na krovu. Avstralija od ljudi, ki so bili pozitivni na virus, ne zahteva več izolacije, čeprav so lokalne oblasti izdale smernice, da morajo bolniki, ki se s covidom-19 okužijo na ladjah, v izolaciji preživeti pet dni po pozitivnem testu.

Italija bo odpravila obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce
31. 10. 2022 16.15Italijanska vlada je sklenila, da se obveznost cepljenja proti covidu-19 za zdravstvene delavce, ki je prvotno veljala do konca letošnjega leta, odpravi že z novembrom. V veljavi pa ostaja obvezna uporaba mask v bolnišnicah in domovih za ostarele.

Necepljeni zdravniki v Italiji se bodo lahko vrnili na delo
28. 10. 2022 13.25Nova italijanska vlada bo zdravnikom in drugim zdravstvenim delavcem, ki so bili suspendirani, ker se niso hoteli cepiti proti covidu-19, dovolila vrnitev na delo, je sporočil minister za zdravje Orazio Schillaci. Vlada naj bi ustrezno odločitev sprejela v kratkem, tako da bi se lahko zdravniki na delo vrnili še pred koncem leta.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?
22. 10. 2022 10.08Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'
12. 10. 2022 19.36Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu
18. 08. 2022 17.13Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.