Minister za zdravje Janez Poklukar na vprašanje, ali podpira uvedbo pogoja PC, odgovarja, da je cepljenje osnovni ukrep, saj z njim zmanjšamo tveganje za težji potek bolezni. "To je osnovno. Ostali ukrepi – uporaba mask, razkuževanje, distanca, izvajanje izolacij v primeru pozitivnega rezultata, izvajanje karanten – prispevajo k obvladovanju epidemije. V kolikor smo sposobni te ukrepe izvajati na način, kot smo to pokazali v četrtem valu, verjamem, da v tem trenutku ni potrebe po drugih ukrepih," je dejal.
Svetovalna skupina za cepljenje za pogoj PC, svetovalna skupina za covid-19 proti
Svetovalna skupina za cepljenje pod vodstvom Bojane Beović sicer predlaga, da se takoj uvede pogoj PC – prebolevnik, cepljen, obvezno cepljenje pa po njihovem mnenju trenutno ni primerno. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa pravi, da tudi pogoj PC trenutno ni najboljša izbira. Ker tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati. "Trenutno smo še vedno v fazi širjenja različice omikron, kar se kaže na dnevnih porastih števila okuženih," je povedala Logarjeva in dodala, da je trenutno najbolj pomembno, da vsak posameznik poskuša okužbo preprečiti pri sebi, če je okužen, pa naj upošteva vse ukrepe in s tem prepreči, da bi se okužba širila naprej.
"Če bi želeli omikron res učinkovito ustaviti, bi morali poseči po čisto kitajskih ukrepih, torej popolni zapori. Vendar pa v dani situaciji to ne pride v poštev, zato ostajamo na enakih ukrepih, kot so v veljavi," je dejala in znova poudarila pomen omejevanja stikov. Kjer je to mogoče, svetuje delo od doma, pomembni se ji zdijo tudi uporaba zaščitne maske, razkuževanje in prezračevanje, pa skrb za splošno dobro počutje in vzdrževanje dobrega imunskega sistema. "Pa seveda tudi cepljenje," je pripomnila.
Kot smo poročali v sredo, člani skupine za pripravo na morebitne nove epidemične valove, ki bi povzročili veliko povečanje števila hospitalizacij covidnih bolnikov, sicer predlagajo tudi izdelavo operativnega načrta, ki bi omogočil učinkovito uvedbo in izvedbo obveznega cepljenja, piše v zapisniku na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Predstavnica NIJZ je člane skupine seznanila tudi s spremembami v predlogu programa cepljenja za leto 2022. Ena od predlaganih sprememb je, da se cepljenje proti covidu-19 "navede tudi v poglavju Cepljenje zaposlenih". Kot piše v zapisniku, bi to omogočilo, da bi specialist medicine dela vključil cepljenje proti covidu-19 za določena delovna mesta v izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnega mesta.
Na NIJZ so sporočili, da so predlog programa za cepljenje za leto 2022 že poslali na ministrstvo za zdravje. Ob tem so glede možnosti obveznega cepljenja zaposlenih navedli podobna pojasnila, kot jih je predstavnica NIJZ predstavila posvetovalni skupini. Na vprašanje, na katere poklice bi se lahko spremembe nanašale, niso odgovorili.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.