V začetku zadnjega tedna leta je v Franciji nekaj več kot 62 odstotkov testov izkazalo skladnost z različico omikron, medtem ko je bilo v predhodnem tednu takšnih 15 odstotkov, je javna agencija za zdravje zapisala v tedenskem poročilu, objavljenem v četrtek zvečer.
Širjenje omikrona je bilo v Franciji pričakovano, saj velja za izjemno nalezljivega in je že postal prevladujoč v več drugih evropskih državah, med drugim v Veliki Britaniji in na Portugalskem.
Prispeval je tudi k velikemu porastu okužb, število le-teh je v Franciji v sredo in četrtek preseglo 200.000.
V Italiji zopet rekordno število dnevnih novih okužb
V Italiji so v zadnjem dnevu potrdili 144.243 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ doslej. S tem so tudi presegli rekordne številke dan prej, ko so potrdili 126.888 novih okužb. V zadnjih 24 urah je umrlo 155 covidnih bolnikov, kar je ena smrt manj kot v četrtek.
V Italiji se je v zadnjih dneh vztrajno povečevalo tudi število opravljenih testov na okužbo z novim koronavirusom. V zadnjih 24 urah so jih opravili rekordnih 1,22 milijona. Pozitivnih rezultatov je bilo več kot 11,8 odstotka, kar je 0,7 odstotka več kot dan poprej.
V italijanskih bolnišnicah je bilo danes na enotah intenzivne nege 1260 covidnih bolnikov, prejšnji dan pa 1185. Število hospitaliziranih se je povečalo za 284. Trenutno je hospitaliziranih 11.150 bolnikov.
V ZDA še naprej naraščajo okužbe, CDC svari pred križarjenji
V ZDA se je medtem spet povišalo sedemdnevno povprečje dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom in trenutno znaša nekaj več kot 316.000, kar je največ doslej, je v četrtek sporočil Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC). Ta je Američane, tudi cepljene proti covidu-19, še pozval, naj se izogibajo križarjenjem, saj da predstavljajo veliko tveganje.
V obsežnem valu epidemije decembra lani in januarja se je sedemdnevno povprečje okužb dvignilo na največ 250.000, izhaja iz podatkov CDC, ki obenem trenutno beleži tudi rekorde dnevno potrjenih okužb. V sredo so jih denimo potrdili skoraj 490.000.
Število primerov v ZDA je začelo malo pred božičem skokovito naraščati, krivdo za to pa oblasti pripisujejo novi koronavirusni različici omikron, ki se izjemno hitro širi. V nekaterih delih države kljub temu tudi okužbe z različico delta igrajo pomembno vlogo pri krepitvi epidemije.
Obenem pa v državi število tistih, ki zaradi covida-19 potrebujejo bolnišnično zdravljenje, ostaja nižje kot med poletnim valom delte ali preteklo zimo. Trenutno je glede na podatke CDC v bolnišnicah okoli 76.000 covidnih bolnikov. Januarja, ko se je cepljenje šele dobro začenjalo, jih je bilo denimo približno 125.000.
Kampanja cepljenja sicer v ZDA v zadnjem času le počasi napreduje. Doslej se je po podatkih CDC v celoti cepilo 62 odstotkov od 330 milijonov prebivalcev. Tretjina prebivalcev je prejela tudi poživitveni odmerek.
Tudi na cepljene pa se je CDC v četrtek obrnil s pozivom, naj se izogibajo križarjenjem, ki jih je center označil z najvišjo stopnjo nevarnosti z vidika tveganja za širjenje novega koronavirusa. V zaprtih prostorih križark se namreč lahko virus hitro širi in verjetnost okužb je velika, so opozorili.
CDC je od pojava različice omikron zaznal porast primerov okužbe na križarjenjih in opozarja, da se lahko okužijo in virus širijo tudi polno cepljeni, na spletni strani poroča britanski BBC.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.