Nizozemski nacionalni inštitut za javno zdravje (RIVM) opozoril, da bo ta zelo kužna različica "v prihodnjih dneh vodila v nove okužbe", zaradi česar bo naraslo število bolnikov s covidom v bolnišnicah.
Da bi zaustavili širjenje omikrona so v državi pred desetimi dnevi do najmanj 14. januarja ustavili javno življenje. Zaprte so vse nenujne trgovine, gostinski lokali, kinematografi, muzeji in gledališča. Šole pa naj bi ostale zaprte do najmanj 9. januarja.
Iz inštituta so danes še sporočili, da kaže, da so imeli ukrepi pozitiven učinek, saj je ta teden v bolnišnicah 191 bolnikov s covidom, potem ko jih je bilo prejšnji teden 256. Dejanski učinek ukrepov pa pričakujejo v začetku januarja. Dodali so še, da se je s poživitvenim odmerkom doslej cepilo več kot 20 odstotkov odraslih prebivalcev.
V Italiji rekordnih več kot 78.000 novih okužb
V Italiji so v zadnjih 24 urah potrdili več kot 78.000 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. Dan pred tem so jih potrdili skoraj 31.000, a so opravili tudi precej manj testov. V zadnjem dnevu sta umrla še 202 covidna bolnika, kažejo podatki italijanskega zdravstvenega ministrstva.
Ob tem so opravili več kot 1.034.000 testov na novi koronavirus. Pozitivnih jih je bilo 78.313 oziroma 7,6 odstotka. Dan prej pa so opravili skoraj 344.000 testov na koronavirus in potrdili 30.810 novih okužb. Pozitivnih je bilo 8,9 odstotka izvidov testov. V zadnjem dnevu sta umrla še 202 covidna bolnika, dan pred tem pa 142, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Na intenzivnih oddelkih italijanskih bolnišnic se zdravi 1145 bolnikov s covidom-19, kar je 19 več kot dan prej. Število bolnikov na navadnih oddelkih se je medtem povečalo za 366 na 10.089.
Porast okužb je po ocenah italijanske stroke tudi posledica širjenja bolj nalezljive koronavirusne različice omikron. V italijanski deželi Furlanija-Julijska krajina ta predstavlja že 30 odstotkov vseh okužb, ocenjujejo pristojne regionalne oblasti.
Zaradi hitrega porasta okužb italijanska vlada že preučuje možnost skrajšanja karantene za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženo osebo. Trenutno morajo cepljeni proti covidu-19 v sedemdnevno karanteno, necepljeni pa v 10-dnevno. Razpravljajo o možnosti, da bi karanteno za tiste, ki so cepljeni s poživitvenim odmerkom, skrajšali na od tri do pet dni.
Za sredo je napovedan sestanek strokovne skupine, ki svetuje vladi, na to temo. Odločitev o morebitnem skrajšanju karantene pa je mogoče pričakovati v enem tednu.
Hospitalizacije tudi po prejemu poživitvenega odmerka
V Švici pa opozarjajo, da so med hospitaliziranimi tudi tisti, ki so prejeli tretji, poživitveni odmerek cepiva proti covidu. Takšnih naj bi bilo okoli 40, je povedal predstavnik ministrstva za zdravje Patrick Mathys. Izpostavil je, da petemu valu epidemije v državi ni videti konca in zato so nujne omejitve stikov med ljudmi.
Švica ima eno najvišjih stopenj okužb v celinski Evropi, najbolj prizadeti pa so ljudje v 20. letih. V državi so danes poročali o več kot 13.000 novih primerih okužbe. V januarju pa pričakujejo, da jih bo dnevno 20.000.
V 8,6-milijonski državi se je vsaj z dvema odmerkoma doslej cepilo 67 odstotkov prebivalcev, 22 odstotkov pa tudi s tretjim.
Necepljeni tujci ne smejo na Finsko
Tiskovni predstavnik finske mejne policije je potrdil, da bodo necepljene tujce zavrnili, razen če so na seznamu izjem, kot so osebe s stalnim prebivališčem na Finskem, delavci in diplomati. Med izjemami so tudi zdravstveno in transportno osebje, osebe, ki potrebujejo humanitarno pomoč in nekateri prebivalci obmejnih občin na Švedskem in Norveškem.
Poleg omejitev vstopa v državo je med ukrepi tudi skrajšanje odpiralnega časa gostinskih lokalov. Bari, ki primarno strežejo alkoholne pijače, bodo te lahko stregli le do 17. ure, zapirati pa se bodo morali ob 18. uri. Restavracije bodo sicer lahko ostale odprte do 20. ure, če bodo gostje izpolnjevali pogoj PCT. V vseh lokalih bo omejeno tudi število prisotnih.
Vsi ukrepi naj bi veljali do 16. januarja 2022.
Po podatkih finskega inštituta za zdravje in socialno varstvo so v državi z okoli 5,5 milijona prebivalci v zadnjih 24 urah našteli 2714 novih okužb. Hospitaliziranih je skupno 307 oseb, od katerih jih je 59 na intenzivni negi. Polno cepljenih je približno 77 odstotkov prebivalstva, medtem ko je tretji odmerek prejelo okoli 17 odstotkov Fincev.
V Franciji v določene objekte le še polno cepljeni
Francoski premier Jean Castex je na ponedeljkovi novinarski konferenci predstavil nove protikoronske ukrepe v državi. Za obdobje treh tednov bo omejeno število oseb na javnih dogodkih, in sicer na 2000 v zaprtih prostorih in na 5000 na prireditvah, ki potekajo na prostem.
Nošnja mask bo v mestnih središčih obvezna tudi na prostem, prebivalci pa bodo morali delati od doma vsaj tri dni v tednu. Kot je dejal Castex, je pandemija covida-19 kot film brez konca, minister za zdravje Olivier Veran pa je poudaril, da se število okužb z novim koronavirusom podvoji na dva dni.
Kljub širjenju omikrona za silvestrovo ne bo policijske ure, so pa do nadaljnjega zaprti vsi nočni klubi, v kavarnah in restavracijah pa lahko strežejo le pri mizah. Šole se bodo znova odprle po koncu počitnic, in sicer 3. januarja. Covidno potrdilo za dostop do restavracij, kinematografov in več drugih prostorov bo zdaj na voljo samo polno cepljenim proti covidu-19, negativen test na okužbo pa necepljenim tega ne bo več omogočal.
Castex je sodržavljane znova pozval k cepljenju s poživitvenim odmerkom. Ta bo na voljo že tri mesece po osnovnem cepljenju. V Franciji sicer v zadnjih dneh poročajo o več kot 70.000 dnevno potrjenih primerih. V soboto so zabeležili več kot 100.000 novih okužb, kar je največ od začetka pandemije.
Tudi drugod po Evropi so napovedane nove omejitve. V Nemčiji bodo od 27. decembra omejena javna zborovanja, zaprti bodo nočni klubi in kinematografi. V Grčiji s 3. januarjem uvajajo prepoved obratovanja barov in restavracij po polnoči, za mizo bo lahko sedelo največ šest oseb. V Veliki Britaniji medtem pred novim letom ne bo dodatnih omejitev. Zdravstveni minister je prebivalce pozval, naj bodo previdni, silvestrovanja pa naj, če se le da, potekajo na prostem.
Fauci podprl zamisel o obveznem cepljenju potnikov v zračnem prometu
Znanstveni svetovalec predsednika ZDA, Anthony Fauci, je medtem v ponedeljek podprl zamisel o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. V ZDA povzroča krepitev pandemije covida-19 težave v zračnem prometu že več dni zapored. Hkrati so v ZDA skrajšali obdobje karantene.
Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je priporočeno trajanje karantene oziroma osamitve oseb s pozitivnim testom na novi koronavirus skrajšal z deset na pet dni, če oseba več nima simptomov in je pripravljena še dodatnih pet dni nositi zaščitno masko, ko je v bližini drugih ljudi. Podobno velja za vse tiste cepljene, ki so bili izpostavljeni virusu oziroma so bili blizu okužene osebe. Če so prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, karantena ni več potrebna.
"Glede na to, kar vemo o covidu-19 in različici omikron, skrajšujemo obdobje osamitve za osebe s covidom-19 z desetih na pet dni, če nimajo simptomov, nato pa naj še pet dni nosijo zaščitno masko, ko so v bližini drugih ljudi," je sporočil CDC. Dodal je, da je sprememba karantenskih pravil posledica znanstvenih podatkov, ki kažejo, da se večina prenosov virusa zgodi v zgodnji fazi bolezni na splošno dan ali dva pred pojavom simptomov in dva ali tri dni po njihovem pojavu.
Pomanjkanje posadk povzročilo težave v letalskem prometu
V ZDA imajo sicer zaradi krepitve pandemije covida-19 že četrti dan zapored težave v letalskem prometu. V notranjem in mednarodnem prometu ZDA so v ponedeljek odpovedali več kot tisoč poletov, od petka skupaj več kot 4000. Letalske družbe so se že prej soočale s pomanjkanjem posadk, ki jih je sedaj prizadela še hitra širitev pandemije zaradi virusne različice omikron.
Leta 2020 so letalske družbe spodbujale zaposlene, naj gredo na neplačan dopust ali najdejo drugo zaposlitev. Hitro okrevanje ekonomije pa jih je letos spravilo v težave, ker preprosto ne najdejo dovolj ljudi glede na hitro rast letalskega prometa. Dodatno je stvari zapletla različica omikron, ki se izjemno hitro širi. Fauci je za ameriško televizijo MSNBC izjavil, da bi morale zvezne države resno razmisliti o uvedbi obveznega cepljenja potnikov, ker bodo s tem pospešili cepljenje in dosegli večjo varnost med poleti. Za zdaj je v notranjem zračnem prometu v ZDA obvezno le nošenje zaščitnih mask za vse, ki so starejši od dveh let.
V notranjem prometu dokazilo o cepljenju proti covidu-19 ali negativen test na okužbo z novim koronavirusom ni potreben. V mednarodnem prometu tujci za vstop v ZDA potrebujejo dokazilo o cepljenju in negativen test, državljani in stalni prebivalci ZDA pa le negativen test pred poletom v ZDA. Izjema so Havaji, kjer morajo imeti potniki negativen test, v nasprotnem primeru jih doleti obvezna karantena.
Vlada predsednika ZDA Joeja Bidna poskuša cepljenje Američanov proti covidu-19 spodbuditi na različne načine, tudi z uvedbo obveznega cepljenja za določene kategorije prebivalstva, vendar so ti ukrepi takoj predmet tožb republikancev, ki zastopajo stališče, da je cepljenje stvar svobodne izbire. To je tudi razlog, zakaj se vlada doslej ni odločila za obvezno cepljenje v notranjem zračnem prometu.
Novinarji so Bidna o tem povprašali v ponedeljek, vendar je dejal le, da je o tem govoril Fauci na virtualni konferenci z guvernerji držav. Biden je guvernerjem spet ponudil vso podporo zvezne vlade. Priznal je, da je stanje glede testiranja precej kaotično, saj so po vseh ZDA za testiranje dolge vrste. "Vidim, da imamo še veliko dela," je dejal. Vlada namerava šele januarja začeti razdeljevati brezplačne teste za domačo uporabo.
V ZDA se je po podatkih ameriškega centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) proti covidu-19 doslej vsaj enkrat cepilo 241 milijonov Američanov, kar je 77 odstotkov prebivalstva, starejšega od pet let. Polno cepljenih z dvema odmerkoma Pfizerja ali Moderne oziroma enim odmerkom Janssena je 62 odstotkov Američanov. Poživitveni odmerek je doslej prejelo manj kot 70 milijonov Američanov. Po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa so okužbo z novim koronavirusom v ZDA doslej potrdili pri skoraj 52,5 milijona Američanih, zaradi covida-19 jih je umrlo več kot 817.000.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.