Poživitveni odmerek, ki ga oseba prejme po zaključeni osnovni shemi cepljenja za poživitev in podaljšanje zaščite po osnovnem cepljenju, je glede na nova priporočila posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) priporočljiv za širšo skupino oseb.
Med drugim je priporočljiv za:
- oskrbovance DSO in drugih socialno varstvenih zavodov (SVZ),
- osebe stare 50 let in več in posebej ranljive kronične bolnike ne glede na starost,
- družinske člane imunsko oslabljenih oseb,
- osebe z večjo poklicno izpostavljenostjo,
- osebe, ki so osnovno cepljenje opravile z vektorskimi cepivi.
S poživitvenim odmerkom je možno cepljenje tudi za vse ostale osebe stare 18 let in več. Osebe, ki so dokazano prebolele covid-19 in so bile polno cepljene, poživitvenega odmerka ne potrebujejo, je zapisano v priporočilih NIJZ.
Priporočen presledek med osnovnim cepljenjem, ki je bilo opravljeno z mRNA-cepivi ali kot "mešana shema" (Vaxzevria in mRNA-cepivo), in poživitvenim odmerkom je vsaj šest mesecev. Glede na trenutno epidemiološko situacijo je poživitven odmerek za osebe, ki so osnovno cepljenje opravile z vektorskimi cepivi, priporočljiv s presledkom vsaj dveh mesecev po osnovnem cepljenju, je še zapisano v priporočilih.
Za poživitven odmerek se sicer praviloma uporabi mRNA cepivo:
- Comirnaty (Pfizer/BioNTech) – poln odmerek;
- Spikevax (Moderna) – polovičen odmerek (0,25 ml, 50 mcg); le za osebe starejše od 30 let.
V primeru, ko je uporaba mRNA-cepiva kontraindicirana, pa se uporabi vektorsko cepivo, so še sklenili na sestanku 27. oktobra.
Cepljenje oseb, ki so prebolele covid-19
Strokovno stališče NIJZ je, da za zaščito oseb, ki so v zadnjih 9 mesecih dokazano prebolele covid-19 (izvid o pozitivnem PCR testu), zadostuje en odmerek cepiva proti covidu-19 (če oseba želi, lahko prejme tudi polno cepljenje). "V takih primerih prebolevnik velja za zaščitenega takoj po cepljenju. Če je minilo več kot 9 mesecev od začetka bolezni in prebolevnik še ni bil cepljen, prejme polno cepljenje".
Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT zaenkrat omogoča izdajo ustreznega digitalnega covid potrdila (DCP) le prebolevnikom, ki so bili z enim odmerkom cepljeni največ do 180 dni od pozitivnega PCR testa; če je minilo več kot 180 dni, morajo za pridobitev DCP prejeti dva odmerka cepiva z dvo-odmerno shemo.
V navodilih in priporočilih NIJZ je zapisano še, da naj imunsko oslabljene osebe in varovanci v DSO, ki so preboleli covid-19, prejmejo polno cepljenje. Za osebe, ki so dokazano zbolele za covidom-19 po cepljenju s prvim odmerkom, pa je priporočeno, naj prejmejo drugi odmerek do 9 mesecev po začetku bolezni.
KOMENTARJI (1046)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.