Na svetu imamo uradno potrjenih 2.259.317 primerov okužb z novim koronavirusom, ki je izbruhnil v kitajskem Vuhanu, kaj hitro pa je postal problem vseh nas. Največ potrjenih primerov okužb je v ZDA, in to kar 706.779, prav tako največ smrti (31.456), medtem ko je po številu smrti v Evropi prva Italija z 22.745 žrtvami, nedaleč za njo pa Španija, kjer so danes žal presegli 20.000 mrtvih.
V ZDA se sicer stopnjujejo prepiri med vlado predsednika Donalda Trumpa in guvernerji zveznih držav glede okrepitve zmogljivosti testiranja. Čeprav ima ZDA v vsakem primeru največ potrjenih primerov, to ni realna številka, saj ni na voljo dovolj kompletov za opravljanje testov. Doslej so testirali 3,5 milijona ljudi, kar je le odstotek prebivalstva. Da bi lahko začeli odpravljati ukrepe socialnega distanciranja, bi morali po ocenah opraviti najmanj 4,5 milijona testov na mesec.
Državo je zelo hudo prizadela tudi brezposelnost, ki je najhujša v zgodovini. Službo je namreč v le mesecu dni izgubilo najmanj 22 milijonov ljudi – toliko jih je namreč vložilo prošnjo za podporo zaradi brezposelnosti. Prav tako je zdravstveno zavarovanje po študiji Inštituta za ekonomsko politiko (EPI) izgubilo okoli 9,2 milijona ljudi, saj so bili zavarovani preko delodajalca, tako pa so ob izgubi zaposlitve ostali še brez zavarovanja.
Večina Američanov sicer upošteva navodila guvernerjev zveznih držav o socialnem distanciranju, nekaterim pa so ukrepi začeli presedati, zato so začeli organizirati proteste. Med njimi je največ podpornikov ameriškega predsednika, ki je tvital slogane v njihovo podporo, na primer Osvobodimo Minnesoto, Osvobodimo Michigan in Osvobodimo Virginijo.
Kanada pretresena zaradi dogajanja v domu starejših
Severno sosedo ZDA so pretresla razkritja glede stanja v domu za ostarele blizu Montreala, kjer se je razširil novi koronavirus. Zaposleni so večinoma odšli, oskrbovanci pa so bili v veliki meri prepuščeni sami sebi. V nekaj tednih jih je umrlo 31.
Ustanova je postala simbol grozljivega davka, ki ga je bolezen terjala v domovih za ostarele v državi. Zdravstvene oblasti so bile na pomoč v zasebno ustanovo Herron v predmestju Montreala Dorval poklicane šele, ko je večina osebja odšla. Na koncu sta za 130 oskrbovancev skrbeli le še dve medicinski sestri. Oskrbovanci so bili dehidrirani, več dni brez hrane in so le nemočno ležali v posteljah, nekateri v lastnih izločkih, spet drugi so celo padli na tla. Dveh smrti niso opazili več dni.
Na Japonskem nekatere bolnišnice ne zmorejo več
Na Japonskem je danes, le nekaj dni po razglasitvi izrednih razmer za celotno državo, s katerimi skušajo oblasti zajeziti širjenje novega koronavirusa, število okuženih naraslo na 10.000. Zaradi covida-19 je doslej umrlo 200 ljudi, najbolj prizadeto območje pa ostaja prestolnica Tokio.
Kljub pozivom strokovnjakov, da je testiranje ključno za nadzor nad situacijo, so v zadnjih dneh število testov v državi omejevali. Zdaj napovedujejo, da bodo testiranje okrepili, med drugim bodo uvedli tudi t. i. drive-in testiranje v avtomobilih. Japonci so marca sicer izvedli 52.000 testiranj, kar je komaj 16 odstotkov testov, ki jih je opravila sosednja Južna Koreja, kažejo podatki univerze v Oxfordu. Odločitev o povečanju števila testov so sprejeli šele, ko je premier Šinzo Abe razglasil izredne razmere za celotno državo.
V prvih tednih epidemije se je zdelo, da ima Japonska epidemijo pod nadzorom, vendar pa se virus zdaj hitro širi. Zdravniki opozarjajo, da je zdravstveni sistem tik pred kolapsom. Vse več bolnišnic na Japonskem namreč zavrača sprejemanje novih bolnikov, okuženih s koronavirusom, saj primanjkuje bolniških postelj, zdravstvenega osebja in opreme.
Pozitivni trend umirjanja epidemije v Avstriji, ponekod podaljšanja ukrepov
Spričo znakov, da se izbruh umirja, so v nekaterih delih Evrope, denimo v Švici, na Danskem in Finskem, že ta teden začeli delno rahljati te ukrepe. Kljub odprtju šol in vrtcev pa so na Danskem v petek podaljšali prepoved javnega zbiranja več kot desetih ljudi.
Pozitivni trend umirjanja epidemije se še naprej nadaljuje v Avstriji, kjer so danes zabeležili le 0,7-odstotno povišanje števila okuženih. Okrevalo je že prek 10.000 ljudi.
Po drugi strani pa se marsikje po svetu epidemija še ne umirja in več držav, vključno z Japonsko, Veliko Britanijo in Mehiko, je omejitve gibanja v zadnjih dneh še razširilo oz. podaljšalo. Tudi na Hrvaškem so ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa podaljšali do 4. maja. V sosednji državi so danes zabeležili 18 novih okužb in tri smrti zaradi novega koronavirusa, skupaj pa se je doslej okužilo 1832 ljudi.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.