Medtem ko so države po vsej Evropi sprejemale omejitvene ukrepe za zajezitev pandemije koronavirusa, je Švedska ubrala drugačen, mehkejši pristop. Lokali, restavracije so tako na Švedskem ostali odprti, vlada je prebivalcem dala zgolj nasvete, kot na primer delo od doma, če je to mogoče, držanje družbene distance, prepovedali so zborovanja nad 50 ljudmi.
Glavni epidemiolog v državi Anders Tegnell je pristop vlade do epidemije opisal kot poskus "počasnejšega širjenja okužbe, ki ne bo preobremenil zdravstvenega sistema". Pravi, da je pomembno, da del prebivalstva pridobi imunost, piše The Guardian. Pri tem je sicer zanikal, da gre za poskus ustvarjanja kolektivne imunosti – strategija, ki sta se je skušali poslužiti tako Velika Britanija kot Nizozemska, obe pa sta morali nato hitro sprejeti ostrejše ukrepe zaradi višanja števila smrtnih žrtev.
Da se igrajo 'rusko ruleto' s prebivalstvom, so že konec marca švedsko vlado opozarjali tamkajšnji strokovnjaki.
In vse bolj kaže, da so imeli prav – na t. i. švedski model namreč leti vse več kritik, tako doma kot po svetu. Medtem ko v številnih evropskih državah število novih primerov okužbe in smrtnih žrtev počasi upada, se na Švedskem še vedno povečuje.
Jasne so tudi številke. Te kažejo, da na Švedskem zaradi posledic okužbe s koronavirusom umre več oseb na milijon prebivalcev kot na primer v Združenih državah Amerike. Na Švedskem, kjer živi deset milijonov prebivalcev, so zabeležili 1333 smrtnih žrtev, kar pomeni 133 mrtvih na milijon prebivalcev. Za primerjavo – na Danskem je ta številka 55, na Finskem 14, na Norveškem pa imajo 28 smrtnih žrtev na milijon prebivalcev.
Tako ima Švedska tudi več smrtnih žrtev kot na primer Nemčija, še vedno pa je ta številka veliko nižja kot v Italiji ali Španiji – središčih izbruha na stari celini.
Nekateri strokovnjaki sicer domnevajo, da je eden izmed razlogov za švedski pristop do pandemije tudi demografski profil – v kar polovici vseh gospodinjstev namreč živi le ena oseba. Ob tem imajo izrazito nizko gostoto prebivalstva, približno 25 ljudi na kvadratni kilometer, medtem ko je to število v Italiji 205, v Veliki Britaniji pa 259, piše Guardian.
Obenem je švedsko gospodarstvo iz krize ne bo odneslo dosti bolje kot gospodarstva v drugih evropskih državah, ki so sprejele stroge ukrepe. Švedski BDP naj bi se po napovedih skrčil za 10 odstotkov v tem letu, brezposelnost pa je narasla na 13,5 odstotka.
Švedska zunanja ministrica Ann Linde je danes zavrnila mit, da naj bi na Švedskem življenje teklo po normalnih tirnicah. "Na Švedskem nimamo popolne karantene, so pa zaustavljeni številni deli švedske družbe," je dejala. Dodala je, da številni ljudje ostajajo doma in so se tudi odpovedali potovanjem, številna podjetja so propadla in predvidoma se bo zaradi tega tudi zelo povečala brezposelnost v državi.
KOMENTARJI (604)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.