SAZU je po začetni naklonjenosti ministrstva za gospodarstvo kasneje prejel odgovor, da je ponudba regije Nandžing s Kitajske neizvedljiva, saj da je navodilo vlade, da mora biti pri poslih nabave kot posrednik vedno vključeno slovensko podjetje.
"Predsednik našega sveta za razvoj ima dobre povezave z univerzo v Nandžingu in smo rekli, naj jih on povpraša, če bi lahko dobil kaj ključne opreme od njih. Oni so se takoj odzvali in v dveh, treh dneh smo mi dobil pismo," pravi Drago Babič.
Pismo, ne univerze, ampak samega partijskega vrha z žigom in podpisom partijske sekretarke Nandžinga, ene najnaprednejših regij Kitajske. V njem izrazijo naklonjenost Sloveniji in pripravljenost na pomoč. "Pomagala je vlada, oblast. Kitajski veleposlanik, ki je bil njihov trgovski ataše, je bil vključen v ta posel. Rekel je, da bo vlada naredila vse, da to izpelje, ponudili so tudi organizacijo prevoza," razlaga Babič.
17. marca so obvestili ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška in predsednika vlade Janeza Janšo o ponudbi Kitajske in jih prosili za seznam, kaj in koliko Slovenija potrebuje. Po vztrajanju so ga le prejeli. Trajalo je kakšen teden, da so dobili specifikacijo, v dneh dneh pa so dobili kitajsko ponudbo, in sicer za maske FFP 2, FFP 3, troslojne običajne maske in ventilatorje.
Kot pravijo na SAZU, so bile cene za tretjino nižje od cen, ki so jih v tistem času sklepali na Zavodu za blagovne rezerve.
Cene so bile naslednje: za maske FPP2 1,45 evra, za FFP3 1,90 evra, za troslojno običajno masko pa 40 centov. A 30. marca prejmejo odgovor državnega sekretarja Aleša Cantarutija, da lahko posel speljejo samo, če imajo slovensko podjetje, ki bo opravilo uvoz in plačilo opreme iz Nandžinga, v oklepaju, da žal po navodilih vlade ne gre drugače, sicer pa da naj jih z omenjeno ponudbo ne obremenjujejo več.
Igor Emri v imenu Sazuja Cantarutiju odgovori, da če je za plačilo opreme res nujno potreben posrednik iz Slovenije, kar ga čudi, lahko to, potem ko bo oprema prevzeta in pregledana, brez zaslužka naredi katerokoli podjetje v Sloveniji, ki je registrirano za tovrstno dejavnost.
Državni sekretar danes na vprašanje, kdo je dal to navodilo vlade, da se sklepajo pogodbe samo s posredniki, pojasnjuje, da uradnega navodila za to ni bilo. Kot še pravi Cantarutti, Zavod za blagovne rezerve v tistem času ni bil sposoben neposrednih pogajanj s tujimi ponudniki. Enako nam danes napiše tud Ivan Gale. Kot je povedal, ga je čudilo, da se v postopke nabav niso vključili ostali državni organi, ki bi, kot v nekaterih drugih evropskih državah, lahko direktno poklicali na Kitajsko in se dogovorili za ugodbe in zanesljive dobave.
Neposreden, praktično že dogovorjen posel s Kitajsko je padel v vodo, korespondenco pa je predsednik sveta za razvoj SAZU jezno zaključil.
KOMENTARJI (437)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.