sazu

Civilna družba v Sloveniji kritična do izjav Marte Kos po srečanju z Vučićem
24. 03. 2025 20.48Mirovni inštitut, Inštitut za kulturne in spominske študije ZRC SAZU in Kulturni center Danilo Kiš so v javnem pismu obsodili izjave evropske komisarke za širitev Marte Kos, ki je srečanje s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem prejšnji teden označila za konstruktivno. Evropski uniji so ob tem očitali hinavstvo.

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad
16. 03. 2025 13.00Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?
09. 03. 2025 14.16SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Peticija za zakonsko omejitev uporabe pametnih naprav v šolah
20. 02. 2025 15.23Strokovnjaki in predstavniki različnih institucij so osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah ter pozvali k podpisu peticije "Odklopi.net", ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah. Podpise pod peticijo bodo zbirali 30. marca. Ob tem predlagajo tudi, da bi postal 20. februar dan brez telefona.

Umrl je nevrokirurg Vinko Dolenc
16. 01. 2025 16.05V 85. letu je umrl priznani nevrokirurg Vinko Dolenc, ki je veljal za pionirja operacij lobanjskega dna. Po njem se imenuje devet operativnih postopkov. Odmevna je bila tudi njegova sodna bitka, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice lani odločilo, da mora država Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine.

Beseda leta 2024 je postala genocid, kretnja leta pa mir
07. 01. 2025 13.10Beseda, ki je najbolj zaznamovala leto 2024, je po izboru javnosti postala genocid, ki je dobila 2801 glas. Med 11 finalistkami so jo razglasili danes na ZRC SAZU, kjer so razglasili tudi kretnjo leta, ki jo izbira Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Največ glasov je dobila kretnja za mir.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko
18. 09. 2024 07.52Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Umrl je arhitekt in profesor urbanizma Fedja Košir
09. 07. 2024 18.29V 85. letu je umrl arhitekt in upokojeni profesor na Fakulteti za arhitekturo Fedja Košir. Po navedbah Slovenske akademije znanosti in umetnosti, katere izredni član je bil od lani, je v 70. in 80. letih minulega stoletja na slovenskih in jugoslovanskih javnih natečajih za urbanistične in arhitekturne predloge prejel več kot 60 nagrad in odkupov.

SAZU proti širitvi železnice na območje Botaničnega vrta
10. 06. 2024 12.57Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) nasprotuje širitvi dolenjske železniške proge na območje Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Poleg splošne krnitve že tako majhnega prostora botaničnega vrta bi takšna širitev zahtevala tudi posek več dvestoletnih dreves, opozarjajo in odločevalce pozivajo k drugačni rešitvi.

'Vlada ne daje vtisa skromnosti, zato ji podpora pada'
29. 01. 2024 18.13V tokratnem podkastu po objavi prvih letošnjih izsledkov javnomnenjske ankete, ki jo za našo hišo pripravlja Inštitut Mediana, gost, antropolog Dan Podjed, ugotavlja, da vnovičen padec podpore vladi ni povezan s pesimizmom, ki januarja sledi veselemu decembru. Po njegovem mnenju je problem globlji: "Vlada ne upošteva tiste znane Agropopove formule, stare že več kot 30 let, iz njihove pesmi Samo milijon nas je: skromni, majhni, a pošteni, to smo mi!" To je po Podjedovem mnenju formula, ki deluje v Sloveniji, v slovenski politiki. In tisti, ki se te formule ne drži, mu javnomnenjska podpora preprosto pada.

V 102. letu starosti umrl arhitekt Stanko Kristl
19. 01. 2024 12.20V četrtek je v 102. letu starosti preminil arhitekt Stanko Kristl, so sporočili iz družinskega kroga. Vloga arhitekture pri razvoju družbe je bila osrednja misel Kristlovega večplastnega arhitekturnega ustvarjanja v vseh merilih, od regulacije mest do patenta stropa in oblikovanja knjige, kompleksnih bolnišnic do bivalnih prostorov in spomenikov.

Beseda leta 2023 postala ujma, sledi nutrija
09. 01. 2024 14.08Beseda leta 2023 je ujma, kretnja leta pa solidarnost, so danes razglasili v Atriju ZRC. Zmagovalni besedi je na izboru ZRC SAZU, ki je zajel 11 finalistk, sledila beseda nutrija. Za pesem leta, sestavljeno iz besed finalistk, je bila izbrana pesem Potovanje skozi besedni labirint Rista Kovacheva, za novotvorjenko leta pa beseda strojetvor.

V novem atlasu preverite, katere naravne nesreče so bile v vašem kraju
09. 11. 2023 15.01Na Oddelku za naravne nesreče pri Geografskem inštitutu Antona Melika ZRC SAZU so izdelali spletni Geografski atlas naravnih nesreč v Sloveniji. Obsega podatke o zgodovinskih naravnih nesrečah v državi in podatke o nevarnosti za najpogostejše tipe naravnih nesreč na določenih lokacijah. Posvečen je 100. obletnici rojstva slovenskega geografa Ivana Gamsa.

Pahor predstojnik katedre za slovenski nacionalni program na Novi univerzi
28. 07. 2023 12.02Na Novi univerzi v Novi Gorici so junija ustanovili katedro za slovenski nacionalni program, njen predstojnik pa je nekdanji predsednik države Borut Pahor. Ustanovno sejo katedre bo sklical septembra.

'V fiču se čas ustavi'
09. 07. 2023 07.00Se še spomnite, kako smo včasih potovali na morje? Skorajda do zadnjega kotička natrpan fičo, prtljaga in oprema za kampiranje na strehi, v hladilni torbi pa ocvrt piščanec. Potem pa dolga, običajno nočna vožnja, polna zastojev, najrazličnejših prigod in pogosto tudi težav. Legendarnih fičkov že 38 let ne izdelujejo več, a avto, ki je motoriziral nekdanjo skupno državo, še živi. Po nekaterih ocenah jih je v Sloveniji še okoli 500, polovica od tega urejenih in voznih. Zato ni presenetljivo, da ima nekdaj slavni fičko še danes veliko oboževalcev. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Pod vodstvom slovenskega arheologa Šprajca odkrili ostanke majevskega mesta
21. 06. 2023 17.38Raziskovalna skupina pod vodstvom mednarodno priznanega slovenskega arheologa Ivana Šprajca je v tropskem pragozdu južne Mehike odkrila ostanke majevskega mesta Ocomtun, ki je bilo pred približno 1000 leti pomembno regionalno središče tedanje staroselske družbe, so sporočili z ZRC SAZU.

Zoran Stančič na mesto svetovalca predsednice za evropske zadeve
31. 05. 2023 20.34Zoran Stančič, nekdanji vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, bo svetovalec predsednice republike Nataše Pirc Musar za evropske zadeve. Sklep o njegovem imenovanju s 1. junijem je bil objavljen v Uradnem listu.

Klakočar Zupančičeva o predlogu za nov državni praznik
12. 04. 2023 16.59Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Petra Štiha in člana SAZU Franca Forstneriča. Predsednici sta v pogovoru med drugim predstavila tudi pobudo SAZU, da bi razglasili dan znanosti kot nov državni praznik, so sporočili iz DZ.

'Meni en pogovor ob kavici tako pomaga, da se ne da povedati'
08. 04. 2023 07.00Že en sam objem ali pogovor ob kavi naredi veliko razliko, pravijo osebe s težavami v duševnem zdravju. "Prijateljice in prijatelji, kje ste," se sprašuje operni pevec in pedagog Nace Junkar, ki je pred 21 leti zbolel za hudo depresijo. Ob večerih in praznikih je najhuje, zato se ozrite okrog sebe in ljudem namenite trenutek pozornosti, saj lahko kot družba marsikaj spremenimo.

Ministrstvo: Blok, ki ga bomo gradili 15 let, ne bo rešil problema odvisnosti
15. 03. 2023 12.44Če se je zdelo, da je v politiki še nedolgo nazaj glede nujnosti izgradnje drugega bloka Jedrske elektrarne Krško vladal načelni konsenz, se zdaj ministrstvo od tega 'previdno' odmika, prav v času energetske krize. Izjava ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra, da ni nič narobe, če se časovnica za JEK 2 zamakne, je sprožila burne odzive opozicije. Nekdanji minister Jernej Vrtovec je za 29. marec sklical sejo Komisije za nadzor javnih financ, Janez Janša pa pravi, da je zadeva zrela za kazenski pregon. Na ministrstvu vse očitke zavračajo.

Zelena luč noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti
07. 03. 2023 17.51Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je na nujni seji na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica opravil drugo obravnavo novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Na seji so se opredeljevali do koalicijskih dopolnil, ki so upoštevala predloge zakonodajno-pravne službe DZ, in jih v celoti sprejeli.

V novi svet RTVS imenovanih še šest članov
22. 02. 2023 19.40V uradnem listu so objavljena imena šestih novih članov novega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS). Skupaj je tako vanj imenovanih devet članov in je po določbah novele zakona o RTVS konstituiran, a zaradi odločbe ustavnega sodišča še ne bo smel začeti delovati.

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'
11. 02. 2023 07.23Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Beseda leta 2022 je gasilec, kretnja pa Vse je v naših rokah
20. 01. 2023 14.09Beseda leta 2022 je postala gasilec. Zmagovalna beseda je na izboru ZRC SAZU prejela več kot 1000 glasov. Razglasili so tudi kretnjo leta, ki je postala Vse je v naših rokah. Izbrana je tudi pesem leta, sestavljena iz 11 finalnih besed. To je pesem brez naslova, ki se začne z besedami V sebe poglej, človek tega časa zamejskega avtorja Petra Verča.

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let
09. 01. 2023 10.35Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.

Pirc Musarjeva o žrebu sveta RTVS: Najbolj bizarno predsedniško opravilo
04. 01. 2023 06.18Predsednica republike Nataša Pirc Musar je z žrebom odločila o trajanju mandatov članov sveta RTVS. Iz bobna je naključno povlekla 17 kroglic – prvih devet predstavlja upravičence, ki bodo svojega člana imenovali za dobo dveh let, naslednjih osem kroglic pa upravičence, ki bodo svojega člana izvolili za dobo štirih let.

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti
11. 12. 2022 18.33Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Golob: Zdaj je čas za sklepanje pogodb za elektriko
16. 11. 2022 13.06Potem ko je premier Robert Golob v začetku oktobra gospodarstvo pozval, naj s sklepanjem pogodb o dobavi energentov za leto 2023 še počaka, je zdaj po njegovih besedah nastopil pravi trenutek za to. "Zdaj je čas, da se začnejo sklepati pogodbe za prihodnje leto, morda celo več," je dejal ob robu obiska na SAZU.

Med pandemijo se je število ljudi z duševnimi težavami povečalo za četrtino
10. 10. 2022 15.41Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je že pred izbruhom pandemije covida-19 v letu 2019 kar eden od osmih ljudi živel z duševno motnjo. Napovedi strokovnjakov, da bo pandemiji covida-19 sledila porast duševnih motenj na globalni ravni, se žal že uresničujejo. Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja je mreža Evropske komisije Youth Wiki objavila poročilo o vplivu pandemije covida-19 na duševno zdravje mladih. V njem so opredeljeni glavni dejavniki, ki so med pandemijo vplivali na duševno zdravje mladih, vsebuje pa tudi pregled politik, pobud in programov, vzpostavljenih za njihovo obravnavo.