Ob 7008 opravljenih testih smo v Sloveniji včeraj zabeležili 2139 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 38 oseb. Hospitaliziranih je 1282 pacientov s covidom-19, na intenzivni negi zdravijo 198 ljudi. Iz bolnišnic pa so v domačo oskrbo medtem včeraj odpustili 104 osebe.
Po informacijah vlade je delež pozitivnih testov v torek spet poskočil in znaša 30,54. Odstotek je še vedno visok, a 3,3 odstotka nižji kot prejšnjo sredo. Novookuženih je tako 290 manj, kot jih je bilo preteklo sredo, je na vladni novinarski konferenci dopoldne povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Največ primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev beležimo v Posavju (1447), najmanj pa v Osrednjeslovenski regiji (722). V domovih za starejše je na novo ozdravljenih 267 stanovalcev in 57 zaposlenih. Na novo okuženih v domovih za starejše pa je bilo včeraj 111 stanovalcev in 56 zaposlenih.
Epidemiologinja Eva Grilc iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je ob tem povedala, da število primerov v domovih za starejše občane kumulativno še vedno narašča. Vidimo pa v zadnjih dneh že manjši upad števila novih okužb.
Kot je še dejala Grilčeva, pa na podlagi anket, ki jih opravljajo na NIJZ, predvidevajo, da se največ ljudi verjetno okuži na delovnih mestih (25,7 odstotka) in v družini (22,9 odstotka). 27,9 odstotka oseb pa ne pozna vira okužbe, je povedala.
Med zaposlenimi v izolski bolnišnici v 14 dneh potrdili več kot sto okužb z novim koronavirusom
V izolski bolnišnici so po besedah strokovnega direktorja Dušana Deisingerja od vdora okužb z novim koronavirusom med bolnišnično osebje pred približno 14 dnevi s hitrimi antigenskimi testi testirali tudi vseh 860 zaposlenih. Skupno so med njimi potrdili 107 okužb aktivno okuženih oziroma takih, ki potrebujejo bolniško, pa je trenutno še 57.
S hitrimi testi uspejo testirati med 180 in 200 zaposlenih dnevno, s čimer lahko čim prej odkrijejo potencialne prenašalce. Težavo sicer predstavlja dejstvo, da do večine okužb pride, ko so okuženi še brez simptomov, je na današnji novinarski konferenci vlade o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 navedel strokovni direktor izolske bolnišnice Dušan Deisinger.
Sicer pa je v izolski bolnišnici doslej skupno umrlo 40 bolnikov s covidom-19. Najmlajši je imel 55 in najstarejši 96 let, povprečna starost pa je bila 85 let. V Izoli se trenutno zdravi 57 bolnikov s covidom-19, od tega štirje na intenzivni negi, a noben ni na ventilatorju.
En bolnik s covidom-19 je v zadnjem dnevu umrl, pet pa so jih odpustili. Med hospitaliziranimi je bilo tudi osem stanovalcev domov za upokojence iz regije, je navedel strokovni direktor.
Ob postopnem naraščanju števila okužb so v Izoli že pred časom povečali kapacitete za obravnavo bolnikov s covidom-19. V enotah za covid-19 je v spodnji etaži prostora za 50 bolnikov, v dodatni etaži pa še za dodatnih 30 bolnikov, ki ne potrebujejo več intenzivne nege, je dodal Deisinger.
Sicer pa izolska urgenca deluje kot doslej. V primeru povišane telesne temperature in drugih simptomov se opravi hitri test, rezultat katerega je znan v 15 minutah, tako da to ne podaljša nadaljnjega zdravljenja, je izpostavil strokovni direktor izolske bolnišnice.
V tem času imajo sicer na urgenci manj bolnikov kot običajno, zato po njegovem "ni skrbi, da ne bi vseh teh, ki imajo neke dodatne težave oz. ne-covid bolezni, obravnavali povsem enako kot doslej".
Vedno več covid pacientov potrebuje daljšo obravnavno zaradi zapletov po prebolevanju covid-19
Situacijo v bolnišnicah v času epidemije je na srečanju Združenja direktorjev slovenskih bolnišnic predstavil direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. V razpravi so ugotovili, da so covid pacienti vse starejši in da imajo v večjem številu pet ali več pridruženih bolezni, zato je vedno več covid pacientov, ki potrebujejo daljšo hospitalizacijo ali jih celo ni več mogoče odpustiti v dosedanje bivanjsko okolje, zato je bil oblikovan predlog, da se poveča število negovalnih posteljnih kapacitet za covid paciente in paciente, ki so preboleli covid. Izpostavili so, da prihaja v bolnišnice 10 do 20 % pacientov po prebolelem covidu zaradi zapletov, ki jih je povzročilo prebolevanje bolezni, še posebno so obremenjene zaradi tega internistične urgence. Izpostavili so tudi problematiko rehabilitacije po epidemiji.
Glavno žarišče okužb z novim koronavirusom zdaj postaja Posavje
Posavje postaja glavno žarišče okužb z novim koronavirusom v državi, saj so v tej regiji v zadnjih 14 dneh zabeležili največ primerov okužb na 100.000 prebivalcev, in sicer 1447. V Občini Krško pa so imeli v torek 55 novih primerov okužb, že četrti teden zapored pa kaže tudi na povečano število potrjeno okuženih.
Kot so danes povedali na krški občini, v sodelovanju z Zdravstvenim domom Krško in drugimi pristojnimi institucijami redno spremljajo dogajanje, aktiviran je občinski načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije. "O ukrepih odloča ministrstvo za zdravje na podlagi predloga NIJZ, občina pa sledi navodilom ministrstva in izvaja vse naloge oziroma ukrepe, ki so v njeni pristojnosti," so navedli na Občini Krško.
Menijo tudi, da največ lahko naredi predvsem vsak občan sam z upoštevanjem vseh ukrepov, ki veljajo v državi. Zato vedno znova pozivajo občane, da vsak naredi vse, kar je v njegovi moči, da se upočasni širjenje okužb. Nošenje zaščitnih mask, razkuževanje rok in omejevanje druženja so ukrepi, ki jih mora vsak dosledno izvajati in upoštevati, so še dodali na občini.
Medtem pa se razmere v Domu starejših občanov Krško umirjajo. Prve okužbe v tem valu epidemije so zaznali 19. novembra, od takrat so imeli v domu 140 okuženih stanovalcev. Nekaj stanovalcev je potrebovalo večji obseg zdravljenja in so jih premestili v bolnišnico, večina pa jih virus preboleva z zmernimi znaki bolezni, je povedala direktorica doma Nuša Masnik.
Dejala je tudi, da je 27 stanovalcev že ozdravelo, danes pričakujejo, da jih bo še nekaj zaključilo zdravljenje, tako da se bosta dve skupini že vrnili v belo cono.
Tudi med zaposlenimi v domu je bilo precej okužb, zaradi česar so jim pri delu pomagali študenti zdravstvene nege, delovne terapije in fizioterapije ter nekateri prostovoljci. Skupaj je bilo med zaposlenimi 46 okuženih, na delo se jih je vrnilo že 17, tako da je sedaj delo že lažje.
Za konec tedna si vsi želijo, da bi lahko imeli vsaj nekateri stanovalci obiske, vendar čakajo navodila NIJZ, saj je epidemiološka slika v lokalni skupnosti med najslabšimi v državi. V veliko pomoč pa jim je komunikacija preko video klica in telefona, pri čemer jim pomagata dve prostovoljki.
Direktorica brežiške bolnišnice Anica Hribar je povedala, da v bolnišnici zdravijo 44 covidnih bolnikov. Okuženi so tudi štirje zaposleni, štirje pa so v izolaciji.
"Ker imamo med zaposlenimi tudi odsotnosti zaradi varovanja otrok, bolniške odsotnosti zaradi drugih bolezni in ker se v bolnišnici zdravi veliko število bolnikov, predvsem na internem oddelku, je na tem področju tudi kadrovska stiska največja. Rešujemo jo s premestitvami medicinskega osebja med oddelki. V veliko pomoč so tudi specializanti, ki so se vrnili na delo v matično ustanovo v času, ko so sicer na kroženju pri drugih izvajalcih zdravstvenih storitev," je še dejala Hribarjeva.
V Domu upokojencev Brežice so razmere stabilne, saj med stanovalci v zadnjem skoraj mesecu dni ne beležijo nobene nove okužbe z novim koronavirusom. Glede na to, da so se vsi ozdraveli stanovalci že preselili nazaj v svoje sobe, so rdečo cono, ki je bila organizirana v pritličju doma, skrčili zgolj na prostore dnevnega varstva.
Po težkem obdobju karantene vodstvo doma želi stanovalcem omogočiti neposreden stik s svojci, zato bodo od petka znova omogočali obiske v domu, je zapisano na spletnih straneh doma.
Občina Brežice dosledno sledi in izvaja vse ukrepe, ki so namenjeni preprečevanju širjenja okužb s covidom-19, in namenja vso pozornost obveščanju občanov ter nudenju pomoči najranljivejšim skupinam, so povedali na občini.
V občinski stavbi izvajajo merjenja temperature zaposlenih in strank, uvedli so pregrade za omejitev fizičnih stikov in omejili gibanje po občinski stavbi, uvedli so tudi informatorja, ki skrbi za upoštevanje vseh ukrepov ob vstopu v stavbo in kot pomoč pri usmerjanju naročenih strank.
Večina sestankov poteka preko e-orodij, enako velja za stranke, ki zadeve rešujejo preko telefona in elektronske pošte. Stranke izjemoma sprejemajo fizično, kadar zadeva ni rešljiva preko telefona ali elektronske pošte, ob vnaprejšnjih napovedih in v večjih, dobro prezračenih prostorih. Delo občinskega sveta poteka za nujne zadeve preko korespondenčnih sej, redne seje pa potekajo ob upoštevanju vseh ukrepov in priporočil NIJZ.
Zaposlenim omogočajo in spodbujajo delo od doma, v primeru stikov z okuženimi pa so nujna takojšnja testiranja s ciljem preprečevanja morebitnih okužb. Hkrati zagotavljajo vso potrebno zaščitno opremo za zaposlene in stranke.
Civilna zaščita Občine Brežice nudi pomoč kritični infrastrukturi tudi z zagotavljanjem opreme, postavitvami šotorov in kontejnerjev pred Zdravstvenim domom Brežice, brežiško bolnišnico in Domom starejših občanov Brežice. V času številnih okužb v domu so člani civilne zaščite kot prostovoljci tudi pomagali v domu pri različnih nalogah in kot podpora ob selitvah opreme in stanovalcev.
Vlada RS je na današnji 43. redni seji izdala Odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom Sars-CoV-2. S tem odlokom se zaradi preprečitve ponovnih izbruhov okužb in širjenja okužb z nalezljivo boleznijo covid-19 začasno določita uporaba zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih ter obvezno razkuževanje rok, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje (UKOM).
Uporaba zaščitne maske je tako še vedno obvezna pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih. Obvezna je tudi pri gibanju in zadrževanju na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj dveh metrov.
V statističnih regijah, kjer število na novo okuženih v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100 000 prebivalcev, je uporaba zaščitne maske obvezna tudi na odprtih javnih krajih oziroma prostorih in v osebnih vozilih. Ne glede na to, nošenje zaščitne maske v osebnem vozilu ni potrebno, če je v vozilu ena oseba ali več članov istega gospodinjstva. Ob vstopu v zaprt javni prostor je obvezno razkuževanje rok z razkužilom, ki vsebuje najmanj 60 odstotkov alkohola.
Vlada je izdala tudi Odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije. Na rdeči seznam je dodana Nemčija, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske ter Estonija pa sta celotni rdeči. Irska in Islandija nista več na rdečem seznamu, kar pomeni, da sta oranžni (vstop brez omenitev in karantene). Na rdečem seznamu tretjih držav ni sprememb.
KOMENTARJI (1911)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.