V ponedeljek je bilo v Sloveniji opravljenih 6158 testiranj na novi koronavirus. Pri tem je bilo potrjenih 1627 novih primerov okužbe, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 26,4-odstoten.
Umrlo je 66 bolnikov s covidom-19, kar je 14 več kot dan prej oziroma največ doslej v enem dnevu. V bolnišnicah se zdravijo 1304 covidni bolniki (trije več kot dan prej), 193 jih potrebuje intenzivno terapijo (trije manj kot v nedeljo). V domačo oskrbo so odpustili 86 bolnikov, kar je 42 več kot v nedeljo. A kot je na dopoldanski novinarski konferenci pojasnil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, je po vikendu običajno, da več pacientov odpustijo domov.
Danes glede na število novih okužb izstopa jugovzhodni del države, je dejal Kacin. Tako je bilo v Krškem 79 na novo potrjenih okužb, v Novem mestu 40, v Brežicah 33, v Sevnici pa 25. Med mesti izstopajo še Slovenska Bistrica z 51 novookuženimi, Koper s 44, Kranj z 38 in Celje z 32 na novo potrjenimi okužbami. Povečuje pa se tudi število novih okužb v žariščih ob Ljubljani, na primer v Domžalah (36 novih okužb) in Kamniku (28 novih okužb).
V Šmartnem pri Litiji so v ponedeljek medtem zabeležili 45 novih okužb, od tega jih je bilo v tamkajšnjem domu starejših občanov potrjenih 30. Poleg tega je bil velik porast okužb pri stanovalcih Doma Danice Vogrinec v Mariboru (22), DSO Preddvor (18) in DSO Bežigrad (17). Največ ozdravelih stanovalcev pa je v Centru starejših občanov v Ormožu (21), v DSO Fužine (18), Domu starejših Rakičan in Domu upokojencev Gradišče (17).
V zdravstvu številne bolniške odsotnosti zaradi izgorelosti
Zdravstveno osebje v bolnišnicah in drugih zdravstvenih ustanovah v Sloveniji je po več mesecih nenehnega soočanja s covidom-19 izčrpano, pa je danes opozoril strokovni direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Matjaž Vogrin. V njihovi ustanovi je trenutno z dela odsotnih 887 od okoli 3000 zaposlenih, številni zaradi izgorelosti.
"Obremenitve so zelo velike in zahtevajo enormne napore celotnega zdravstvenega osebja," je Vogrin dejal na današnji dopoldanski vladni novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 v Sloveniji. Spomnil je, da poleg bolnikov s covidom-19 zdravijo tudi druge bolnike.
Poudaril je, da število bolnikov ne pada, je pa vedno več odsotnih zaposlenih. Med trenutno 887 odsotnimi zaposlenimi v UKC Maribor jih je okoli 300 doma zaradi okužbe z novim koronavirusom ali karantene. "Zelo veliko število pa je tudi tistih, ki so odsotni iz drugih razlogov, ki so povezani z izgorelostjo na delovnem mestu," je dejal. Najbolj so obremenjeni oddelki, kjer poteka intenzivno zdravljenje, anestezija, covidni akutni oddelki in urgentni center.
"Zdravstveno osebje v vseh bolnišnicah in drugih zdravstvenih ustanovah v Sloveniji je na robu izčrpanosti," je opozoril in javnost znova pozval k upoštevanju zaščitnih ukrepov, drugače bolnišnice ne bodo zdržale priliva bolnikov.
V UKC Maribor imajo v drugem valu epidemije že zdaj desetkrat višje število bolnikov s covidom-19 kot v prvem valu. Število trenutno hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v tem kliničnem centru se je sicer v zadnjih dneh nekoliko znižalo in trenutno znaša 202, od teh jih 45 potrebuje intenzivno zdravljenje. Število umrlih se je povzpelo na 200, kar je 41 več kot v tednu prej.
Glede vodenja statistike o smrtnih žrtvah pa je Vogrin pojasnil, da ima večina umrlih pridružene bolezni. "A vsi od teh ljudi bi lahko živeli še nekaj mesecev, nekaj let, če ne bi imeli v tem trenutku akutnega covidnega obolenja," je izpostavil.
Strokovni direktor UKC Maribor ne izključuje, da je letošnje večje število smrti v Sloveniji kot lani tudi posledica slabšega dostopa do zdravstvenih storitev zaradi epidemije. "Število zdravstvenih obravnav za 'necovidne' paciente je bistveno manjše kot v preteklem obdobju. Za našo bolnišnico ocenjujem, da mesečno opravimo približno 1500 operativnih posegov manj in približno od 10.000 do 15.000 ambulantnih obravnav manj. To se gotovo pozna v zdravstvenem stanju populacije. Covid ne prizadene le covidnih bolnikov, ampak tudi ostale bolnike," je dejal.
V mariborskem kliničnem centru so doslej opravili od 1500 do 2500 testov pri zaposlenih, ki ne kažejo simptomov okužbe z novim koronavirusom. "Ti testi so pokazali, da je tudi med tistimi, ki nimajo nobenih simptomov in so na delovnem mestu, približno pet odstotkov takšnih, ki so okuženi. To predstavlja dodatno veliko nevarnost za naše delo," je še povedal Vogrin.
Intenzivno tečejo tudi priprave na cepljenje, Vogrin pa upa, da se bodo cepili vsi zdravstveni delavci.
Na Koroškem se v domovih za starejše kaže umiritev razmer, pritisk na bolnišnico ostaja velik
Na Koroškem se v domovih za starejše kaže umiritev razmer glede okužb z novim koronavirusom, še naprej pa ostaja velik pritisk na Splošno bolnišnico (SB) Slovenj Gradec. Tam so dopoldne imeli hospitaliziranih 53 bolnikov s covidom-19, od tega osem na intenzivni negi. Ob tem so napovedali, da se bo število hospitaliziranih čez dan povečalo.
"Število hospitaliziranih se bo tekom dneva povečalo, saj pritisk za sprejem v bolnišnico ne popušča. Kljub vsem ukrepom je ponovno prišlo do vdora v belo cono na enem od drugih oddelkov," so dopoldne sporočili iz bolnišnice. Med bolniki s covidom-19 je bilo dopoldne devet oskrbovancev domov za starejše.
Sicer pa so v domačo oskrbo v ponedeljek iz slovenjgraške bolnišnice odpustili šest bolnikov, trije bolniki s covidom-19 so umrli. Zaradi prebolevanja okužbe z novim koronavirusom je trenutno odsotnih 44 zaposlenih v slovenjgraški bolnišnici.
Medtem so se razmere v največjem regijskem domu starostnikov, v Koroškem domu starostnikov Črneče, izboljšale. V domu je trenutno 218 stanovalcev, od tega jih je okužbo z novim koronavirusom doslej prebolela približno polovica. Trenutno okužbo še preboleva devet stanovalcev, od tega so trije v bolnišnici.
Stanovalce iz rdeče cone doma bodo po napovedih po preboleli okužbi konec tedna preselili nazaj v njihove sobe. Takrat bodo nato s hladnim zamegljevanjem temeljito razkužili rdečo cono, sivo cono in še ostale prostore doma.
Trenutno so okuženi še tudi trije zaposleni iz doma, ena zaposlena pa je v karanteni. Zaposlene bodo s hitrimi testi začeli testirati proti koncu tedna, testiranje bodo izvajali sami, je pojasnila pomočnica direktorja za nego in oskrbo Dragica Čas.
Približno polovica od trenutno 133 stanovalcev je okužbo prebolela tudi v Domu Hmelina v Radljah ob Dravi. Tam imajo trenutno v rdeči coni doma 11 stanovalcev, pri katerih je bila okužba potrjena. Zaradi okužb in karanten je odsotnih osem zaposlenih. Sicer pa so v ponedeljek in danes testirali stanovalce in zaposlene, rezultatov pa še nimajo. Hitre teste v domu izvaja Zdravstveni dom Radlje ob Dravi, je pojasnila direktorica doma Silva Duler.
V domovih starejših na Polzeli in v Šentjurju še vedno precej okuženih z novim koronavirusom
V domovih starejših na Polzeli in v Šentjurju imajo še vedno težave z okužbami z novim koronavirusom. V Domu upokojencev na Polzeli je tako aktivno okuženih 52 stanovalcev in šest zaposlenih. V šentjurskem domu starejših pa je z novim koronavirusom okuženih 18 stanovalcev in osem zaposlenih. Oba domova se soočata tudi s kadrovsko stisko.
Na bolnišničnem zdravljenju so iz polzelskega doma upokojencev štirje stanovalci, zaradi covida-19 pa so umrli prav tako štirje stanovalci, ki so imeli tudi pridružene bolezni.
Vsi okuženi stanovalci so nameščeni v domski rdeči coni, je danes povedala direktorica doma Eva Lenko.
Dejala je, da delo potekala skladno s protokolom, in sicer v 12-urnih izmenah, s stalnimi ekipami. Preklicali so vse načrtovane dopuste, tako da za zdaj še lahko izvajajo celoten delovni proces. Prav tako dela poteka nemoteno v kuhinji in pralnici, kjer za zdaj nimajo okužb.
"Kadrovska stiska je seveda prisotna, vendar jo z izjemnim prispevkom zaposlenih zaenkrat premagujemo," je še dejala Lenkova.
Vsi okuženi stanovalci v Domu starejših Šentjur so nameščeni v rdeči coni, ki se nahaja znotraj doma. Doslej je bil hospitaliziran samo en stanovalec, ki je bil po treh dneh odpuščen iz bolnišnice. Umrl je en stanovalec, ki pa je imel pridružene bolezni, je danes povedala direktorica doma Vesna Vodišek Razboršek.
Srečujejo se s kadrovsko stisko, saj je njihov trenutni primanjkljaj kadra 22-odstoten. Po oceni Vodišek Razborškove je Šentjur nadpovprečno okužena občina v Sloveniji in zaposleni se pogosto okužijo v svojih domačih okoljih. Za pomoč so se zato obrnili na prostovoljce, tako imajo vsak dan eno prostovoljko, ki jim pomaga pri transportu.
Hkrati so zaprosili za pomoč Zdravstveni dom Šentjur, ki pa ima tudi sam precejšen izpad kadra, tako da jim izredno lahko pomaga s samo enim zaposlenim ob sobotah popoldan. Dragocena je pomoč Prostovoljnega gasilskega društva Šentjur, ki jim priskoči na pomoč pri posameznih večjih aktivnostih, kot so na primer interne selitve stanovalcev in vzpostavljanje internih con, so izpostavili v domu.
Po besedah Vodišek Razborškove so v gospodinjskih skupnostih Žarek, Klasje, Spodnji trg in Zarja ter v oskrbovanih stanovanjih od prejšnjega tedna znova mogoči obiski.
V Domu starejših Laško je okuženih 40 stanovalcev, rdečo cono pa so uredili v prostorih kongresnega centra Thermane Laško, kamor danes s pomočjo Zdravstvenega doma Laško premeščajo vse pozitivne stanovalce doma. V rdeči coni je trenutno pripravljenih 45 postelj, prostora pa bo za 50 stanovalcev, je danes povedala vodja programa oskrbe starejših v domu Janja Podkoritnik Kamenšek.
Večina stanovalcev s potrjeno okužbo se počuti dobro in je brez simptomov. Po protokolu so testirali tudi zaposlene v domu, s pomočjo hitrih antigenskih testov so odkrili pet pozitivnih zaposlenih, ki so povsem brez znakov in so jih takoj izločili iz procesa dela.
V vojniškem domu starejših je trenutno okuženih 50 stanovalcev in 14 zaposlenih. V bolnišnici je 14 stanovalcev, prav toliko pa jih je umrlo, je povedala regijska direktorica družbe SeneCura, ki je lastnica vojniškega doma, Sandra M. Gavranovič.
Po njenih besedah so vsi okuženi v rdeči coni, 22 stanovalcev pa je že ozdravelo. "Kadrovska stiska seveda je, vsak dan se spreminja delovni razpored in sproti prilagajmo urnike. Hkrati se postopoma vračajo v delovni proces ozdravljeni zaposleni," je še dejala Gavranovičeva.
KOMENTARJI (1305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.