Potem ko je ministrica Milojka Kolar Celarc koaliciji poslala predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in zakona o dolgotrajni oskrbi, ji v DeSUS in SD ne prizanašajo s kritiko. V SD ne vedo, ali bi obravnavali 'votel' zakon brez finančnih izračunov, prvak DeSUS Karl Erjavec pa dodaja, da ga vse skupaj niti ne preseneča.
Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki ga je ministrica za zdravje v torek koaliciji v seznanitev poslala po vključitvi pripomb iz javne obravnave, namreč ni usklajen z ministrstvom za finance. Tako v njem ni navedeno, kako naj bi bilo v prihodnje oblikovano doplačilo, ki bi nadomestilo dopolnilno zavarovanje.
"Jaz ne bi več dajal izjav v zvezi z ministrico za zdravje," je pred današnjim koalicijskim vrhom v izjavi novinarjem ob tem dejal Erjavec in spomnil, da je že pred več kot dvema letoma povedal, da ne pričakuje, da bo Kolar Celarčeva izvedla potrebne reforme.
V četrtem letu mandata po njegovih besedah v glavnem vsi enako ugotavljajo, da ministrica ni "v stanju, da bi izvedla vse potrebne reforme". Zato Erjavec ni presenečen nad dogajanjem. "Ponavadi je res tako, kot pravite. Ko predlaga neko rešitev, se vedno izkaže, da nima izračunov, če pa že, je to v obliki novega prispevka ali davka. Tega pa v DeSUS ne moremo podpreti," je poudaril Erjavec.
Ministrica predlaga davek za dolgotrajno oskrbo
Kolar Celarčeva je koaliciji v seznanitev poslala tudi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V sklopu torkovega posveta v DS je predstavila možne predloge za ureditev financiranja dolgotrajne oskrbe, o katerih se še usklajujejo s finančnim ministrstvom. Gre za predlog nove dajatve, po eni od možnih različic v višini 2,55 odstotka od zavarovalne osnove.
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je sicer danes dejala, da omenjenih zakonov formalno še nimajo na mizi. Vsekakor je treba po njenih besedah slišati, kakšen je bil dogovor med ministrstvom za zdravje in ministrstvom za finance. Ob tem je spomnila na povsem nov finančni preračun pri javnozdravstvenih storitvah.
Opozorila je še na koalicijsko zavezo v zvezi z načinom reševanja problematike dolgotrajne oskrbe in z vprašanjem, kako bodo zagotovili, da bo obvezno zdravstveno zavarovanje le eno.
Prvak SD Dejan Židan pa je v izjavi pred koalicijskim vrhom pojasnil, da se v stranki skoraj ves dan pogovarjajo, kaj naj sploh naredijo z osnutkom zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in ali je sploh primeren za to, da ga strankarski odbori obravnavajo.
Po Židanovih besedah namreč v Sloveniji trenutno namenjamo za zdravstvo le nekaj čez osem odstotkov BDP, medtem ko je ta delež v Evropi povprečno 10-odstoten. Če želimo imeti vse pravice, kar v SD zagovarjajo, je po Židanovih navedbah treba prispevek ali drugi denar za zdravstvo zvišati.
"Zakon, ki ne pokaže, na kakšen način, pa je votel," je poudaril Židan in dodal, da so prejeli votel zakon, zato ne ve, o čem naj se sploh pogovarjajo. "Vsak od nas zna napisati milijon všečnih zakonov, če ni potrebno, da napiše oceno finančnih posledic in kako do denarja priti," je oster Židan.
Tudi poslanec DeSUS Tomaž Gantar je v torek navedel podobno. Dokler ne dobijo predlogov, ki bodo vključevali tudi rešitve glede financiranja, in dokler slednje ne bodo usklajene s finančnim ministrstvom, je po njegovih ocenah o predlogih nesmiselno razpravljati. "Dotlej bo to seznam želja," je dodal.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.