Ob koncu januarja je bilo registriranih 124.279 brezposelnih oseb, kar je štiri odstotke več kot decembra in 4,3 odstotka manj kot januarja leta 2014, so objavili na spletni strani Zavoda RS za zaposlovanje (ZRSZ). Na voljo pa je, kot je razvidno na isti spletni strani, le 1047 prostih delovnih mest.
Razkorak je ogromen, zgodbe brezposelnih pa so polne obupa. Prav zato so na zavodu pripravili novo rubriko na spletni strani Skupaj do zaposlitve, s katero želijo ''prispevati k bolj pozitivnemu gledanju na obdobje brezposelnosti in ker verjamemo, da so taki primeri lahko v navdih vsem, ki iščejo zaposlitev ali novega sodelavca''.
Na spletni strani so objavili primere dobrih praks oziroma zgodb iskalcev zaposlitev, ki imajo dober konec. Do zdaj so objavili le tri, a obljubljajo, da bo rubriko vseskozi dopolnjevali.
Subvencije in razpisi
Kot primer dobre prakse so na zavodu izpostavili invalidsko podjetje z lesno predelovalno dejavnostjo ESOL, ki ima 152 redno zaposlenih delavcev. Prek razpisov zavoda je pri podjetju dobilo lani zaposlitev več oseb, so zapisali. Med njimi tudi Brano Ilenič, ki je, kot je navedel za zavod, po 30 letih brez službe ostal leta 2012.
''Star sem bil 47 let, z zdravstvenimi omejitvami in na trgu dela za mnoge delodajalce nezanimiv za zaposlitev. Poleg tega je bila brezposelna tudi zakonska partnerka. Družina z dvema šolajočima otrokoma je ostala brez sredstev za preživetje,'' je povedal in nadaljeval, da ga je na razgovor v podjetje ESOL napotil ravno zavod. Delo je dobil, ker je podjetje izkoristilo subvencijo, ki jo je podjetju nudil ZRSZ.
Varjenje je tudi za ženske
Med tremi izpostavljenimi zgodbami so na zavodu opisali tudi zgodbo Darje Avguštinčič, ki ni mogla najti ustrezne zaposlitve za njeno izobrazbo - ekonomski tehnik. ker je bilo veliko povpraševanja po varilcih, sta se s svetovalko za zaposlitev na zavodu odločili, da gre na tečaj varjenja. Mnogi so jo sicer svarili, da je to moški poklic, a na tečaju je spoznala, da pri nekaterih vrstah varjenja ni potrebna fizična moč. Kaj kmalu je bila povabljena na razgovor k podjetju Akrapovič in tam na koncu tudi dobila zaposlitev.
Izobraževanja
Opisali so tudi zgodbo Mojce Rupert, ki se je udeležila trimesečnega izobraževanja BTC Campus 2014, za katerega ji je vabilo poslal zavod. Tam je razvila veščine in način podjetniškega mišljenja, je dejala in poudarila, da so si mladi prav s pomočjo tega izobraževanja odprli številna nova vrata k zaposlitvi ali lastni podjetniški poti. Zdaj je sicer zaposlena na Univerzi v Ljubljani, na Centru za univerzitetni šport.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.