Gospodarstvo

Analiza: Krivi so trgovci

Ljubljana, 30. 09. 2008 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Podražitvam kar ni videti konca, še ta teden bodo zrasle tudi cene mesa. Največji zaslužkarji pri vsem tem so trgovci.

E plus 3
E plus 3 FOTO: E plus
Največji predelovalec perutninskega mesa Perutnina Ptuj podražitev do konca leta ne načrtuje.

Že v tem in naslednjem tednu se bodo za od pet do 15 odstotkov podražili izdelki Celjskih mesnin. Celjsko podjetje je podražitve napovedalo že pred dvema mesecema, razlog za takšno odločitev pa je predvsem višja cena svinjskega in govejega mesa, povišujejo se tudi stroški dela, energije in logistike. Tokratna podražitev verjetno ni zadnja v letošnjem letu, saj se položaj ne umirja, je ob tem povedal direktor Izidor Krivec. "Slovenska živilskopredelovalna industrija je v težki situaciji," je opozoril in razložil, da so čez mejo maloprodajne cene tudi za 20 odstotkov višje.

Podražitve v višini okoli 15 odstotkov do konca tega leta načrtujejo tudi v podjetju Meso Kamnik, ki je del skupine Farme Ihan. Kot je povedal direktor podjetja Meso Kamnik Anton Zorc, zahteve po višjih cenah vlagajo zadnje tri mesece, ko je cenovni razkorak družbo že pahnil v tekočo izgubo. "Kriza je več kot huda," je dejal Zorc, ki od kupcev pričakuje, da podražitve, ki so posledica predvsem višjih cen živali, sprejmejo.

V družbi Kras, katere del so tudi Mesnine dežele Kranjske, bodo cene mesnih izdelkov z novembrom v povprečju zvišali za šest odstotkov. Podražitev se sicer giblje med tremi in desetimi odstotki, čeprav so se cene surovin v zadnjih dveh mesecih v povprečju povečale za 16 odstotkov, posamezni kosi posebej obdelanega mesa pa tudi do 30 odstotkov, so pojasnili v Krasu. Prav dvig cen surovin je po njihovih besedah glavni krivec za podražitve, ki jih v letošnjem letu ne načrtujejo več. Če pa bodo cene surovin še naraščale, bi lahko mesne izdelke znova podražili v začetku prihodnjega leta, so še dodali.

Izjema pri podražitvah naj bi bilo samo določeno perutninsko meso.
Izjema pri podražitvah naj bi bilo samo določeno perutninsko meso. FOTO: POP TV
Kljub napovedanim podražitvam ekonomist France Križanič pričakuje tudi pocenitve, predvsem pri avtomobilih in drugih trajnih dobrinah, zaradi zmanjšanja kreditne aktivnosti tudi na trgu nepremičnin.

Podražitve napovedujejo tudi v mariborski tovarni mesnih izdelkov Košaki. Kot je povedal direktor podjetja Bojan Rus, so podražitve predvsem svežega govejega mesa napovedali že junija. Tudi v Košakih bodo cene višali zaradi višjih cen vhodnih surovin, predvsem gnojil, in višjih stroškov električne energije. Izdelki mariborskega podjetja se pojavljajo na prodajnih policah vseh večjih slovenskih trgovcev, vendar pa Rus napoveduje, da bodo v primeru nerazumevanja za napovedano zvišanje cen prisiljeni tudi odstopiti od poslov s trgovci. "Zdaj gre v naši branži zares," je pribil Rus.

Tudi v Panviti napovedujejo zvišanje cen v oktobru za od pet do 12 odstotkov, predvsem na račun dražjih osnovnih surovin. Kot je dejal predsednik uprave skupine Panvita Dejan Židan, se je cena živega prašiča od začetka leta povišala za do 37 odstotkov, povišanje pa so doslej lahko obvladovali. Ob tem pa je tudi on poudaril, da bo slovenski potrošnik za enak izdelek plačal za okoli 20 odstotkov manj kot potrošnik v Avstriji ali Italiji.

Podražitve tudi v mlevski industriji

Podražitve napoveduje tudi mlevska industrija. Po novem bodo dražji izdelki Mlinotesta, in sicer vsi z izjemo testenin, so povedali v ajdovski družbi. Kruh, pekovsko pecivo, moke, mlevski izdelki, slaščice in sendviči bodo dražji za med štiri in 12 odstotki, za kar so vzrok izključno višji stroški poslovanja, so pojasnili. Podražile so se namreč različne surovine in materiali, energija, delovna sila, bančne obresti ter prevozne storitve, so poudarili. Za večino Mlinotestovih proizvodov je to po lanski jeseni prva podražitev in najmanj do nove žetve vnovičnega višanja cen ne načrtujejo, so še dodali.

Cene bodo za okoli tri odstotke dvignili tudi v Žitu. Kot so minuli teden že povedali v Žitu, bodo cene dvignili zaradi dodatnih podražitev energentov, gibanja cen surovin in zviševanja stroškov dela. Podražitve v Žitu načrtujejo konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta.

Mlekarne ne bodo dražile

Nasprotno od mlevske industrije podražitev zaenkrat ne napovedujejo mlekarji. Kot so zatrdili v Ljubljanskih mlekarnah, v letošnjem letu ne načrtujejo dviga cen, prav tako tega koraka ne načrtujejo v Pomurskih mlekarnah.  

Trgovci imajo od tega največ  

Minister Vizjak pričakuje pojasnila trgovcev.
Minister Vizjak pričakuje pojasnila trgovcev. FOTO: Dare Čekeliš
Na rast cen hrane, ki je v zadnjem obdobju eden izmed največjih generatorjev inflacije, sta vplivali predvsem rast prihodkov potrošnikov, ki je vodila v večje povpraševanje, in rast obsega poslovanja pri trgovcih, je pokazala analiza.

V verigi od pridelovalca do potrošnika so zaradi rasti cen hrane največ zaslužili trgovci. To je v analizi, ki jo je naročilo ministrstvo za gospodarstvo, ugotovil Ekonomski inštitut Pravne fakultete v Ljubljani (EIPF). 

Po pojasnilih direktorja EIPF Franceta Križaniča so trgovci ob istem odstotku marže pri dražji surovini povečali svoj dobiček. "To jim običajno omogoča monopol, v tem primeru pa je to omogočila rast povpraševanja," je dejal. "Z analizo smo povedali, kdo si v verigi od pridelovalca do potrošnika odreže največji kos. Največji delež k dvigu cen in posledično k inflaciji je bil na strani trgovine," je poudaril minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, ki zdaj pričakuje pojasnila trgovcev. Njihove napovedi o novih dvigih cen je že večkrat obsodil. 

Opozoril je, da so trgovci, predvsem prodajalci hrane, izkoristili svoj oligopolistični položaj in zvišali marže, to pa je eden od vzrokov, ki so inflacijsko spiralo pognali v tek. Inflacija, kakršna je bila do sredine letošnjega leta, je predvsem posledica rasti cen hrane, tekočih goriv, električne energije in vode, pa je poudaril Križanič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

luciluk
01. 10. 2008 19.36
nekdo si zasluzi Nobelovo nagrado. Cestitke.
comment123
01. 10. 2008 11.05
VLEČEJO,DOKLER SE MI POTROŠNIKI PUSTIMO.FAJN ZASLUŽIJO Z VISOKIMI RABATI, KI JIH ZAKASIRAJO DOBAVITELJEM, NATO USEKAJO ŠE 50,60,PROCENTNO MARŽO,POBEREJO ŠE PROCENTE OD PROMETA DOBAVITELJEV ZA TO IN ONO(OBVEZNO),DOBAVITELJE PRISILIJO NA FIN NAČIN V GRATIS FILANJE POLIC(IN SPET ZASLUŽIJO),ROK PLAČIL JE PONAVADI 90 DNI,KER SO DOBAVITELJI V KRIZI,PLAČUJEJO VISOKE PROCENTE ZA PREDČASNO PLAČILO,KAJ JIM MANJKA-BOGATIJO,DA SE TI MEŠA-TRGOVCI, DA NE BO POMOTE!!!
blah-blah
01. 10. 2008 09.05
Bravo TWIN900!!!sem s tabo...dejmo raj še mal jokat...mogoč se nas bojo pa usmilili...YEAH RIGHT!banda tatinska
TWIN900@GMAIL.COM
01. 10. 2008 08.43
Škoda k se ne mormo zment.... takoj bi jih spravl na kolena ampak rajš jokamo sami sebi
TWIN900@GMAIL.COM
01. 10. 2008 08.39
Mi, ovčice slovenske to seveda molče prenesemo in dlje od forumskih debat ne pridemo... Beeee beeee beeee!!! Je kdo pomislil, zakaj se je nafta pocenila le za 0, 01 cent in vsi v luft skačejo od veselja, medtem ko se je sod nafte pocenil za polovico?
ivo55
01. 10. 2008 07.44
Zakaj so plače obdavčene po stopenski dohodnini? Zakaj ni dovolj velike splošne dohodninske olajšave, recimo vsaj 12.000 evrov, ki bi neboleče vsem povečala plače vsaj za 15%? Je dohodnina sploh pravičen davek, ker obremenjuje na eni strani le zaslužke po naslovu dela in plačevalcem dohodnine zapira pot do upravičenj do socialnih transferov? Ne ni!!!!!!!!!!!! In to zato, ker se predvsem z dohodnino jemlje tistim, ki delajo , ne pa zaslužkarjem in kvazi revežem. Še enkrat bom zapisal rešitev - po vzoru dohodnine bi se morale obdavčiti marže trgovcev, plačilo dela pa razbremeniti s splošno evropsko primerljivo dohodninsko olajšavo. Upam, da se izbranci ljudstva vsaj toliko spoznajo na davke, da bodo razumeli moje sporočilo!
.eu.
30. 09. 2008 22.21
Sej ni nč čudenga če majo pa delovodje po 1500 neto plače za nč dela.Jst bi jim dal ene 700eur
Buena Vita
30. 09. 2008 21.07
hja to bo musarjeva uredila,konkurence nesme biti v Sloveniji,in KOS
mare.miami
30. 09. 2008 20.49
Bojkotirati bi morali največje trgovce pa bi se hitro uredilo.
fuksel
30. 09. 2008 20.17
pa folk nehejte že hodet v mercator, spar in tuš..... sicer pa sej je vaš denar...
User300173
30. 09. 2008 19.39
de-lay! Jaz sem želel samo nakazati na tematiko oblikovanja cen in možnih scenarijev, ki jih je mali milion.Vsak povprečen tržni inšpektor bo po bežnem pregledu dobavnih listin ugotovi, če mu kaj \"smrdi\" Će nima bremz od zgoraj, bokaj hitro prišel do konkretnega zaključka.Da se pa nadrejeni prav ne razumejo z podrejenimi lahko vidimo iz primera, ki je bil tudi na televiziji, sodišču itn. O tem ne bi razpravljal, pri meni pa obstaja sum, da inšpektorji delajo pod določenim pritiskom. To vsekakor ne trdim, samo sklepam glede na dogajanja prikazana v časnikih in televiziji.
Navihanko
30. 09. 2008 19.10
vedno - kako pa drugače do tako lepih dobičkov trgovcev
de-lay
30. 09. 2008 19.05
# Milan Hišan 30.09.2008, 18:56 @fakcommunism Ne da bi pred enim letom pisalo kriva je vlada, ampak se je dve leti pisalo, da je kriva vlada. No ja sedaj nova vlada seveda ne bo imela nima nič pri tem, oziroma bo krivila staro vlado ... Nova vlada ima pri tem predvsem toliko kolikor se špekulira, da trgovcem pa zdaj nobeden nič ne more. Ko bodo ljudje spoznali, da razne agencije za nadzor koristijo predvsem njim, bodo na volitvah \"kaznovali\" tistega, ki take agencije ne bo podpiral. Da pa jo ne podpiraš ker je Janševa kao je pa debilizem 1. vrste.
de-lay
30. 09. 2008 19.02
primorec1 Tega kar pišeš je kar nekaj, samo se mi zdi da pri znanih trgovcih vpetih v dnevna dogajanja tega ni ravno mogoče početi. Je pa možno to v dobaviteljski verigi. Dober primer je bil npr. tudi nabava Mercatorja določenih produktov preko Electe.
Milan Hišan
30. 09. 2008 18.56
@fakcommunism Ne da bi pred enim letom pisalo kriva je vlada, ampak se je dve leti pisalo, da je kriva vlada. No ja sedaj nova vlada seveda ne bo imela nima nič pri tem, oziroma bo krivila staro vlado ...
User300173
30. 09. 2008 18.52
Trgovska pota! Če bi si kdo od pristojnih v tej državi vzel čas in šel po poti blaga od proizvajalca oziroma od prestopa meje do polic v trgovinah, bi bil po vsej verjetnosti zelo osupel. Spremljati bi moral pot blaga, preveriti vsa podjetja ki so v tem procesu nastopila, kje imajo sedež in kdo so direktorji. Naj se ne bi čudil, če bi v tej verigi trgovcev kot eden od direktorjev nastopil ljubljanski brezdomec. Preveril naj bi tudi, kako je z obračunom in vračilom davka v tej verigi. Zanimivo bi bilo to videti.
de-lay
30. 09. 2008 18.41
Problem je v tem, da trgovci svojo nesposobnost optimizacije prevalijo v ceno. Imeti npr. ob zapiralnem času polne police svežega kruha.
antilevak
30. 09. 2008 18.35
pred enim letom bi pisalo na veliko KRIVA JE VLADA
apostoli
30. 09. 2008 18.24
v avstriji je ceneje in trikrat kvalitetnejse, to kar prodaja tus lidl hofer mercator je tretje razredno blago.
hinko.murovec@siol.net
30. 09. 2008 18.22
DRZNOST, 15:34, a praviš, da bomo čez kak mesec jokal za Janšo?? Pa ga ja ne bo pobral, kdo bo pa potem užival sadove njegovega poštenega dela ?? A bo šla Urša v Avstralijo da ne propade teško prislužen denar?\' .