panvita

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Bo še zadnji večji živilski obrat v državni lasti romal v roke tujcev?

13. 10. 2024 19.47

Po Perutnini Ptuj in nedavno Panviti naj bi tujci, tudi tokrat neuradno Hrvati, kupovali še Farme Ihan. Bomo res prepustili kar 1800 hektarjev zemljišč in pustili tujcem, da gospodarijo na naši zemlji, se sprašujejo kmetje. Da Slovenija s takšnimi kupčijami - ob zaostrovanju geopolitičnih razmer - izgublja strateško pomembne družbe, opozarja tudi poslanec Predrag Bakovič, ki je vlado že pozval, naj Farme Ihan umakne s tržišča.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Slovenska prehrana v rokah tujcev

15. 09. 2024 13.18

Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Zeleno luč Hrvatom za prevzem Panvite

09. 09. 2024 15.36

Hrvaška družba Mplus, ki se je sredi junija preimenovala v Bosqar, je 4. septembra od slovenske agencije za varstvo konkurence prejela dovoljenje za prevzem agroživilske skupine Panvita. Družba je pogodbo za nakup 51 odstotkov Panvite podpisala v začetku maja, sedaj pa bo začela postopke za njeno dokapitalizacijo.

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost

21. 05. 2024 18.53

Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

Po Panviti tudi Celjske mesnine v roke Hrvatov?

16. 05. 2024 18.37

Po Drogi Kolinski, Žitu, Mercatorju in Panviti še eno slovensko podjetje prehaja v roke Hrvatov. Gre za Celjske mesnine, ki jih večinoma poznamo po proizvodih Z' dežele, najresnejši kandidat za novega lastnika pa naj bi bila Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca v Splitsko-dalmatinski županiji. Kaj nova prodaja v hrvaške roke pomeni za državna kmetijska zemljišča?

Ob delitvi premoženja skupine Pomgrad Polaniču svetoval Snežič

16. 05. 2024 17.50

Preiskovalna komisija DZ o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je z zaslišanjem Iztoka Polaniča preverjala morebitno politično posredovanje pri prodaji Panvite družbi Regal-Trgovina v lasti družine Polanič in povezave posla z najemom podjetja Klavdije Snežič. A je komisija ostala brez odgovorov.

Finančni POPkast: Manipulacija z razprodajo državne srebrnine

09. 05. 2024 07.00

Panvita gre v roke tujim strategom. Slovenska podjetja redkeje prevzemajo tuje družbe in ustvarjajo regijske prvake, kot to počnejo Hrvati, Madžari ali Romuni. Rešitev ponuja Ljubljanska borza, ki želi Slovenijo postaviti na zemljevid trgov v razvoju ter tako v gospodarstvo privabiti tuji kapital.

'Zaradi tega prevzema ne bo v Sloveniji niti enega delovnega mesta manj'

09. 05. 2024 06.00

Hrvaška skupina Mplus bo z odkupom 51-odstotnega deleža skupine Panvita postala njen večinski lastnik. Do prevzema so skeptični mnogi, tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici, kjer opozarjajo, da so Hrvati s prevzemom v roke dobili tudi več kot 3000 hektarjev kmetijskih površin, ki so v državni lasti. O tem, kaj ta prevzem pomeni, kakšna bo usoda kmetov in zakaj so se Hrvati sploh odločili za nakup večinskega deleža, je spregovoril izvršni direktor Panvite Toni Balažič.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje

08. 05. 2024 19.37

Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč

07. 05. 2024 16.42

V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Hrvaški Mplus postal 51-odstotni lastnik skupine Panvita

07. 05. 2024 12.23

Hrvaška storitvena družba Mplus je postala 51-odstotna lastnica skupine Panvita. Z dokapitalizacijo bo podprla strategijo Panvite in razširila svoje poslovanje v agroživilsko industrijo. "Skupini se povezujeta z namenom pozicioniranja nove skupine kot vodilne v živilski industriji v jugovzhodni Evropi," so sporočili iz Panvite.

Hafner: Fantje se zavedajo, da je vrag odnesel šalo

30. 03. 2024 13.22

Prepričljivo najboljši slovenski odbojkarski klub ACH Volley se je znašel v težavah. Potem ko se ni prijavil v srednjeevropsko ligo in izpadel v polfinalu pokala, je letos še brez osvojene lovorike. Ker tudi v prvenstvu ni bil posebej prepričljiv, čeprav je osvojil prvo mesto v rednem delu, se je klub odločil za zamenjavo trenerja.

V evropskih odbojkarskih pokalih kar osem slovenskih predstavnikov

14. 06. 2023 12.00

Evropska odbojkarska konfederacija je sporočila, da bo imela Slovenija v sezoni 2023/24 v evropskih pokalih na voljo šest mest, štiri pri ženskah in dve pri moških, za nastope v evropski konkurenci se je sicer prijavilo osem slovenskih klubov.

Umrl dolgoletni in vplivni pomurski podjetnik

07. 06. 2023 11.42

Po hudi bolezni je umrl dolgoletni lastnik in direktor skupin Panvita in Pomgrad Stanko Polanič, so sporočili iz Panvite. "Zapomnili si ga bomo kot navdihujočega voditelja, ki je nenehno spodbujal izobraževanje in razvoj."

So kmeti res 'zabušanti' z dobrimi traktorji?

30. 05. 2023 14.47

Ljudje mislijo, da smo 'zabušanti', da živimo na subvencijah in imamo dobre traktorje, ki nam jih je kupila država, pravi eden od kmetov z obrobja Ljubljane, razočaran zaradi po njegovem negativne klime ljudi do kmetov. Letos so šli kmetje na ljubljanske ulice dvakrat protestirat s traktorji, pa gre res vsem tako slabo?

Panvita pričela z obiranjem jagod – spomladi jih pričakujejo okoli 130 ton

18. 05. 2023 00.15

Skupina Panvita, ki je v preteklem letu postavila največji rastlinjak v Sloveniji za gojenje jagod in različnih vrst zelišč, je v tem tednu pričela s spomladanskim obiranjem jagod. Pričakujejo, da bodo do junija obrali okoli 130 ton pridelka.

Dekleta imajo polfinaliste, moški na enega še čakajo

29. 03. 2023 22.30

V četrtfinalu ženskega odbojkarskega prvenstva ne bo potrebno odigrati nobene tretje tekme. Calcit Volley, Nova KBM Branik, GEN-I Volley in Formis so zmagali na prvih obračunih v soboto, uspeh pa potrdili tudi na povratnih tekmah. Drugače je v moškem prvenstu. Odbojkarji ACH Volleyja, Calcit Volleyja in Merkur Maribora so se zanesljivo uvrstili v polfinale državnega prvenstva. Vsi trije so prepričljivo s 3:0 dobili povratne tekme v gosteh proti Krki, Fužinar Sij Metalu in Salonit Anhovemu.

Nova KBM in Gen-I Volley z veliko napetostjo do zmage na prvem četrtfinalnem obračunu

25. 03. 2023 21.51

Prve četrtfinalne tekme ženskega državnega odbojkarskega prvenstva se niso odvijale povsem po načrtih. Suvereno so svoje delo opravile le igralke Calcita Volleyja, s 3:0 so bile boljše od Luke Kopra, na vseh drugih pa se papirnate napovedi niso povsem uresničile. V moški konkurenci so imeli obilo dela Mariborčani, ki so za zmago proti Salonitu potrebovali pet nizov.

Podjetja na ugotovitve AVK o kartelnem dogovarjanju: Očitki so neutemeljeni

18. 01. 2023 21.42

Predelovalci žit se med seboj dogovarjajo za višino odkupne cene pšenice, je ugotovila Javna agencija za varstvo konkurence. Podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito so se najmanj na enem sestanku leta 2020 dogovorila in si izmenjala informacije o odkupni ceni pšenice ter nato tudi usklajeno ravnala pri trgovanju, predvsem na škodo kmetov. S tem so kršila Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in Pogodbo o delovanju Evropske unije. Podjetja medtem ugotovitvam Agencije nasprotujejo, očitki so po njihovem neutemeljeni.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

Panvita postala del evropske družine največjih živilskih podjetij

03. 12. 2022 00.15

Skupina Panvita se je pridružila iniciativi Evropske komisije, ki spodbuja podjetja, organizacije in združenja, da sprejmejo ukrepe, ki bodo vodili k bolj trajnostni in okolju prijazni ter zdravi pridelavi in predelavi hrane.

Salonit in Merkur še drugič poražena, Bankirke izgubile le niz

08. 10. 2022 23.36

V drugem krogu Sportkluba 1. DOL za moške so za presenečenje poskrbeli igralci Črnuč, ki so po ogorčenem boju premagali Merkur Maribor. Drugi poraz sta zabeležila tudi Fužinar Sij Metal in Salonit Anhovo, Korošci so morali na domačem igrišču priznati premoč Panviti Pomgrad, Primorci pa ACH Volleyju, ekipama, ki sta zabeležili drugo zmago.

Podražitvam hrane se ne bo moč izogniti brez regulacije cen energentov

07. 09. 2022 13.08

Podražitve, nemotena oskrba z živili ter trenutna situacija v kmetijskih in živilskih podjetjih so teme, o katerih razpravlja Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, sestanka pa naj bi se udeležila tudi kmetijska ministrica. Še pred sestankom so pred medije stopili predstavniki živilsko-predelovalnih podjetij, ki so državo pozvali k takojšnji pomoči in sprejetju učinkovitih ukrepov, v nasprotnem primeru bodo morali dražiti, ogrožena pa so tudi delovna mesta.

Med nasadi jagod v novem največjem slovenskem rastlinjaku

05. 09. 2022 12.19

Preverite, kako je videti nova pridobitev v Beltincih. Tam je zrasel največji rastlinjak v Sloveniji, kjer bo zadišalo po jagodah in zeliščih. Rastlinjak ima skoraj 30 kilometrov gojitvenih kanalov za jagode, stal pa je 1,8 milijona evrov.

Kaj se bo zgodilo s požeto slovensko pšenico?

05. 07. 2022 18.33

Namero vlade, ki pravi, da bo v sklopu ukrepov za zajezitev draginje pomagala slovenskemu kmetu in da bo med drugim odkupila vso v Sloveniji pridelano pšenico, sicer kmetijske zadruge pozdravljajo. A se bojijo, da bo vse ostalo zgolj pri nameri. Precej pšenice je namreč že požete, kmetje jih vozijo v zadruge, še zdaj pa ne vedo, koliko bodo za pšenico, ki so jo praktično že oddali, sploh dobili. Država pravi, da jo bo odkupila, nihče pa nam ne pove, za koliko in ali se nam to ob vseh podražitvah, ki so nas doletele, sploh še splača, opozarjajo kmetje. V enem od največjih podjetij v Sloveniji na področju proizvodnje hrane pa opozarjajo, da bodo cene hrane samo še rasle.

Kamničanke proti Zagrebčankam

28. 06. 2022 19.32

Na sedežu Evropske odbojkarske zveze smo spremljali žreb evropskih pokalov za sezono 2022/23, nasprotnike v kvalifikacijah za Ligo prvakinj ter pokalih CEV Cup in CEV Challenge pa so dobili tudi slovenski predstavniki.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno

09. 01. 2022 20.55

Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.