kras

Na Krasu zabeležili 15 zasedenih teritorijev velike uharice

11. 03. 2025 08.16

Na Krasu že 25 let potekajo aktivna prizadevanja za varstvo naše največje in ogrožene sove velike uharice. V začetku marca so na celotnem območju Krasa izvedli popis in rezultati kažejo, da gre ogroženi sovi na Krasu vedno bolje.

Odkrili novo jamo: največje odkritje v zadnjih 20 letih

04. 03. 2025 15.13

Pri kraju Orlek v bližini Sežane je sežanski jamar Matej Husu odkril novo jamo, ki ima vhod v Sloveniji, več kot polovica njenega doslej znanega podzemnega dela pa je v Italiji. Doslej so pregledali del jame in izmerili 265 metrov dolžine rovov in 175 metrov globine. Jama po predvidevanjih leži blizu podzemnega toka reke Reke, ki ga želijo doseči. Kot so zapisali na Facebooku, gre za največje odkritje v zadnjih 20 letih.

Ste vedeli, da pršut in kamen človeku vračata voljo do življenja?

29. 01. 2025 19.42

Prvi zaradi hranilnih lastnosti in okusa, drugi, ker izziva človeško ustvarjalnost. Slovenci smo precej ponosni na naš suhomesnati izdelek, ki ga strokovnjaki uvrščajo celo med zdrava živila in se prav v tem času v marsikateri pršutarni že približuje svoji ciljni črti. V zibelki pršuta na Krasu, in sicer v družinski pršutarni, meso sušijo na povsem tradicionalen način. Tudi rezanje pršuta je prava znanost. Slovenci smo lahko ponosni še na eno našo dobrino, s katero se kiti tudi svetovna arhitektura.

Vrača se legendarni tramvaj, našli tudi denar za kabinsko žičnico

14. 01. 2025 16.37

Tržaška občina je pridobila odločbo ministrstva za infrastrukturo in promet, da bo država z 48,8 milijona evrov sofinancirala gradnjo krožne kabinske žičnice z območja starega pristanišča do Opčin. Vrednost projekta je ocenjena na 62 milijonov evrov. Februarja pa bi lahko po skoraj desetletju iz mesta na Kras spet začel voziti tudi tramvaj.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Leški, Vodišek in rokometašice Mlinotesta športniki Primorske 2024

19. 12. 2024 21.54

Judositka Andreja Leški, jadralec Toni Vodišek in rokometašice ajdovskega Mlinotesta so najboljši športniki Primorske v letošnjem letu. Nagrajenci so v vseh treh konkurencah isti kot lani.

Za vilo pred šestimi leti odštel manj kot dva milijona, zdaj zahteva štirikrat več

27. 11. 2024 20.12

Več kot 2.000 pritožb in pripomb na Gursov poskusni izračun posplošene vrednosti nepremičnin po novih modelih vrednotenja. Javna razgrnitev predloga novih modelov se je v teh dneh namreč zaključila, a se bodo ti, kot kaže, pred uradnim vrednotenjem še nekoliko spreminjali. Najdražja nepremičnina naprodaj v Sloveniji je sicer trenutno vila v Seči. Za 1500 kvadratnih metrov velik objekt lastnik pričakuje 6,5 milijona evrov.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev

22. 11. 2024 11.06

Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Z droni ozelenili 10.000 m težje dostopnih kraških pogorišč

20. 11. 2024 00.15

Z obnovo 10.000 m2 degradiranih pogorišč v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu je Radenska uspešno zaključila letošnjo veliko akcijo obnove gozdov iz zraka. Pri ozelenitvi močno poškodovanih in težje dostopnih površin, ki so jo izvedli s pomočjo brezpilotnih letalnikov, so združili moči z organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije ter s potrošniki, poslovnimi partnerji in lokalno skupnostjo. Z uporabo te inovativne metode so letos že poskrbeli tudi za obnovo 10.000 m2 gozdov na Hrvaškem, na področju vukovarskega Podonavja.

Skromni Manuel: Če bom komu polepšal trenutek, sem izpolnil svoje poslanstvo

15. 11. 2024 10.57

24-letni Manuel Perhavec iz Sežane je svoj nastop na odru doživel kot nepozabno izkušnjo, ki pa je morda sploh ne bi bilo, če ne bi bilo njegovega prijatelja, ki je ga je prijavil z enim samim namenom: da ga spozna širna Slovenija. Manuel, ki sicer prihaja iz gostilniške družine in v gostilni trenutno tudi dela, si želi glasbene prihodnosti. Že na avdicijski oddaji so prepoznali njegov potencial, z nastopom na polfinalnem odru pa mora zdaj prepričati še občinstvo, da odda glas zanj.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Bi sodelovali pri pogozdovanju Krasa z droni?

11. 09. 2024 00.15

Pred dobrima dvema letoma so ognjeni zublji na Krasu uničili več kot 3700 hektarov površin, večinoma gozdov. Narava si do danes še ni opomogla, zato v Radenski snujejo veliko akcijo pogozdovanja težje dostopnih pogorišč. Pri tem si bodo pomagali z inovativno uporabo brezpilotnih letalnikov, k sodelovanju v pobudi pa vabijo čim več udeležencev.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč

22. 07. 2024 14.56

Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Od političnih do naravnih katastrof. Kaj nam je prinesel ta teden?

20. 07. 2024 16.29

Prejšnji teden se je začel pestro. Strel, ki je bil namenjen republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu, je dodobra pretresel svetovno javnost, v Sloveniji pa je odjeknila vest, da je zagorel priljubljen portoroški klub Alaya. In komaj smo dobro vstopili v nov teden, nas je razžalostila novica, da se je poslovila Anita Ogulin, velika humanitarka, ki je veljala za sinonim srčnosti, nesebičnosti in dobrodelnosti. In za konec, ko smo se po dveh letih spomnili na največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, ki je uničeval po Krasu, je znova zagorelo.

Požar na Krasu pogašen, Šestan preklical načrt zaščite in reševanja

20. 07. 2024 07.56

Požar na Krasu, s katerim se je borilo več kot 400 gasilcev, je dokončno 'podpisal predajo' in je pogašen. Gasilcem, ki so ponoči čistili in zalivali robove požarišča, je na pomoč priskočil še dež. Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je izdal sklep, na podlagi katerega je preklical državni načrt zaščite in reševanja.

Air tractorja sta požarišče zalila s skoraj 170.000 litri vode

19. 07. 2024 20.07

"Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče," tako na vprašanje, kako jim je uspelo preprečiti ponovitev katastrofe iz leta 2022, odgovarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Ob tokratnem požaru je bilo jasno videti, kako poučna je bila predlanska ognjena stihija, pravijo. Odzvali so se hitreje, gasilci, ki so na Kras prišli iz domala vse države, so bili izjemno dobro organizirani. Ključna pa je bila pomoč iz zraka.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna

19. 07. 2024 06.18

Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno

18. 07. 2024 10.20

Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Ugibanja o požigalcu na Krasu preuranjena, preiskava še ni opravljena

18. 07. 2024 20.16

Po tem, ko je zagorelo na hribu Trstelj na Krasu, so se v medijih pojavile tudi neuradne informacije, da naj bi šlo za požig. Gre za dezinformacije, pravi generalni direktor policije Senad Jušić. Kriminalistična preiskava, ki bi lahko potrdila ali ovrgla te informacije, namreč sploh še ni opravljena. Zagotavlja pa, da so krajani varni.

Zaradi požara na Krasu moten tudi promet, več cest zaprtih

18. 07. 2024 14.32

Požar, ki je dopoldne izbruhnil na območju Škrbine proti hribu Trstelj na Krasu, povzroča veliko težav tudi v prometu. Ta je na nekaterih odsekih zelo moten, določene lokalne ceste so na območju Renč, Dornberka in Komna tudi zaprte. Na cestah je tudi večje število interventnih vozil, ki naj jim vozniki omogočijo prednost.

'V ponedeljek je bilo točno dve leti, odkar je bil tu požar in zdaj je nazaj'

18. 07. 2024 19.56

Požar na Trstelju se je povsem približal dvema vasema, Lipa in Škrbina. Ponekod so bili plameni le petsto metrov oddaljeni od hiš. Na srečo je gasilcem na pomoč priskočil tudi veter, ki je ogenj širil v nasprotno smer. V kraških vasicah pod Trsteljem tako pretiranega strahu ni bilo, je pa dogajanje domačine vseeno spomnilo na velik požar pred dvema letoma.

Prvi posnetki gašenja iz slovenskih Air Tractorjev

18. 07. 2024 13.13

Požar na Krasu gasita tudi dve enoti za gašenje iz zraka, od Uprave za zaščito in reševanje pa smo pridobili prve posnetke uporabe slovenskih zrakoplovov. Z obema Air Tractorjema sicer operirajo španski piloti, saj so slovenski še v postopku izobraževanja.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?

18. 07. 2024 13.27

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Dve leti od požara na Krasu, ki je v 17 dneh uničil 3700 hektarjev

15. 07. 2024 20.10

Natanko dve leti minevata od največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije. Požar, ki je izbruhnil med Mirnom in Opatjim selom, je v sedemnajstih dneh uničil 3700 hektarjev površin na goriškem Krasu, od tega 2900 hektarjev gozda. Doslej so s sadikami obnovili le 45 hektarjev, na 130 hektarjih so odvrgli semena, za kar so porabili 450 tisoč evrov. Je pa država nabavila štiri namenska letala za gašenje, dva sta že operativna.

Že premierna predstava Spartak navdušila, zaslužili so si stoječe ovacije

02. 07. 2024 14.44

V ponedeljek se je na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma v sklopu 72. Ljubljana Festivala odvil baletni spektakel Spartak. Že prva premierna predstava je požela navdušenje občinstva, baletniki pa so si prislužili stoječe ovacije in bučen aplavz. Predstavo je izvedlo kazahstansko Državno operno in baletno gledališče Astana Opera - The State Opera and Ballet Theatre Astana Opera, ki bo na oder dvorane stopilo tudi danes zvečer.

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato

30. 06. 2024 08.07

Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Močan padavinski sistem s silovitimi nalivi se pomika čez državo

10. 06. 2024 10.58

Noč bo marsikje nevihtna. Nad jugozahodno Slovenijo je nastal močan padavinski sistem s silovitimi nalivi. V prihodnjih urah in v torek dopoldne se bodo predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji še naprej pojavljale nevihte z nalivi.

Film režiserja Coppola v Cannesu sprejeli z žvižgi in aplavzom

17. 05. 2024 10.30

Hollywoodski velikan in v preteklosti že z dvema zlatima palmama nagrajeni Francis Ford Coppola se je v četrtek vrnil na filmski festival v Cannesu s svojim dolgo pričakovanim filmom Megalopolis in naletel na mešan odziv. Nekateri filmski zvezdniki pa so se na festivalu na diskreten način odzvali tudi na vojno v Gazi.

Brici in Kraševci združili češnje in šparglje ter podaljšali sezono

26. 04. 2024 19.55

Hitri temperaturni preobrati povzročajo kar nekaj skrbi sadjarjem v Goriških brdih. V prihodnjem tednu bi lahko tam že dozorele prve češnje, vendar jih zaradi nizkih temperatur še ne bo, po nižjih legah jih je namreč približno desetino uničila pozeba, kljub temu pa si obetajo dobro letino. Nanjo računajo tudi gostinci in turistični delavci iz Brd in s Krasa, ki bodo češnje letos prvič združili s kraškimi šparglji.

Boštjan Pertinač v prestolnici navdušil z novim albumom

14. 04. 2024 14.15

Ljubljanski klub Zorica je ta vikend zaznamovalo kraško narečje, saj je bil za zabavo dežurni sežanski kantavtor Boštjan Pertinač in njegovi Čistokrvni Baštardoti. Misija Kras v vsako mesto ali vas je njegovim glasbenim kolegom povzročila kar nekaj simpatičnih preglavic.