Ko se za silo poleže en škandal v bančnem svetu, kmalu izbruhne nov. Šele dva dneva namreč minevata od poravnave med britansko banko HSBC in ameriškimi oblastmi zaradi pranja denarja, ki je banko stala 2 milijardi dolarjev, pa bančni svet pretresa že nova afera.
Kar 500 preiskovalcev se je tako včeraj zgrnilo v prostore največje nemške banke Deutsche Bank v Frankfurtu, Berlinu in Düsseldorfu. Tožilstvo je izdalo zaporni nalog za pet zaposlenih, vsaj 25 ljudi pa naj bi bilo osumljenih pranja denarja in utaje davkov. Preiskali so tudi nekaj domov zaposlenih.
Med osumljenimi sta tudi člana upravnega odbora banke, vplivna in ugledna nemška bankirja Jürgen Fitschen in Stefan Krause, ki naj bi leta 2009 podpisala zahtevo za vračilo davkov.
Mnogi menijo, da je preiskava prišla prepozno, Fitschen pa je v intervjuju za nemški Bild vse obtožbe zanikal, dejal je, da je zaradi njih "globoko prizadet". Sicer je priznal, da je v ustanovi v preteklih letih "prišlo do določenih napak", a da so jih v zadnjem času pospešeno odpravljali.
Ali bo tem trditvam pritrdila tudi preiskava, še ni znano, nekateri analitiki pa menijo, da z razkrivanjem spornih bančnih poslov prihajajo novi časi.
"Očitno so oblasti postale precej bolj samozavestne. V preteklosti bi obtožbe bankirjev preiskovali zelo diskretno, to pa je bila prava racija," meni nemški profesor ekonomije Dirk Schiereck, ki je prepričan, da bo takšnih preiskav še več, meni pa, da bi si lahko oblasti upale še več v primeru preiskav bankirjev, predvsem ko gre za izdajo zapornih nalogov in prepoved opravljanja bančnih poslov.
V Nemčiji zdaj pričakujejo, da se bodo preiskave končale tudi s kakšno obsodbo. Čeprav Nemčija ni v središču krize, ki se je pravzaprav začela s propadom ameriške banke Lehman Brothers, s čimer so se razkrili beda bančnega sektorja, nezakonite manipulacije, milijardne izgube in drago trgovanje z ničvrednimi vrednostnimi papirji, tudi tam vlada prepričanje, da so v bankah neupravičeno izginili milijoni.
Doslej je med obsodbami nemških bankirjev še najbolj odmevala tista, po kateri so nekdanjemu šefu BayernLB Gerhardu Gribkowskemu naložili osem let in pol zapora.
Nov red lahko prinesejo le stroge kazni
A dejstvo je, da zahodni svet počasi, a precej zanesljivo pometa po bančnem sektorju in bankirjem greni življenje.
Tako so obsežne preiskave dokazale manipulacije z medbančno obrestno mero Libor, sporne finančne transakcije z Iranom, trgovanje s spornimi vrednostnimi papirji. Novo je tudi to, da banke zato že plačujejo visoke globe.
"Od sesutja finančnega sistema dalje je postalo jasno, da je nujna uvedba visokih glob in resnega nadzornega sistema nad bančnim sektorjem," pravi Schiereck. Čeprav se banke, ki so jih ujeli, upirajo na vse kriplje in trdijo, da jih bodo visoke kazni uničile, Schiereck meni, da so ukrepi, še posebej ameriških oblasti, ki tudi dejansko že pobirajo milijardne globe, pravični. "Postaviti moramo nova pravila in norme. Če ne gre zlepa, pač morajo biti kazni. Samo tako bo mogoče vzpostaviti moralno in zakonito poslovanje bank. Očitno je rešitev v tem, da se vse sumljive aktivnosti bankam enostavno ne bodo izplačale," je prepričan.
Mnogi menijo, da bo rešitev prinesel tudi pravkar sprejet skupen bančni nadzor v evroobmočju, ki naj bi bil v primerjavi z aktualnim, ki ga izvajajo države same, precej bolj temeljit in strog.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.