
Ana Patricia Botin je bila včeraj imenovana za predsednico uprave banke Banco Santander, s tem pa je postala najvplivnejša ženska evropskega bančništva. Na položaju je sicer zamenjala svojega očeta, ki je umrl dan pred tem.
53-letno Botinovo je nadzorni svet druge največje evropske na položaj imenoval soglasno, zato se bo zdaj morala posloviti od vodilnega položaja v britanski podružnici banke.
Njen oče Emilio Botin je pri 79 letih starosti umrl zaradi srčnega napada. Tako Ana Botin, ki je najstarejša hči v družini, že 26 let pa dela v banki, prevzema nadzor nad banko, ki ima za 1,2 bilijona evrov sredstev. Banka je prisotna v Veliki Britaniji, Braziliji, ZDA, na Poljskem in v Španiji.

Družina Botin ima v banki dvoodstotni delež, pri vodenju banke pa sodeluje že od let 1895. Ana je bila rojena v mestu Santander, kjer je živela v povsem običajni družini. V službi je vedno zagovarjala enakopravnost žensk. Ko je vodila banko Banesto, se je izogibala poznim sestankom, zato je uvedla pravilo, da sestankov po 19. uri ni bilo. Želela je namreč, da bi vsi zaposleni lahko uživali tudi v svojem družinskem življenju.
Izobraževala se je tako v Španiji, kot tudi v Švici in Veliki Britaniji. Zelo dobra je tudi v golfu, saj je v letih 1973 in 1974 postala španska juniorska prvakinja. Hkrati govori pet jezikov, iz ekonomije pa je diplomirala v Pennsylvaniji.
Takoj po končanem študiju se je zaposlila v španski podružnici banke J.P. Morgan v Madridu, nato pa tudi v New Yorku, pri 24 letih pa je postala že podpredsednica te banke. Direktorica britanske podružnice je postala po tem, ko je s položaja odstopil Antonio Horta-Osorio, ki je za tem postal prvi mož skupine Lloyds Banking Group.
Britanska podružnica prinaša kar petino profita banke Santander, kar je le malo manj kot brazilska podružnica, ki prispeva 19 odstotkov vsega profita.
Nekdanji prvi mož Deutsche Bank AG Josef Ackermann je dejal, da bo dobra naslednica. "V svoji karieri je prestala vzpone in padce, to pa jo je naredilo bolj odporno in bolje pripravljeno za to vlogo", je dodal in pojasnil, da je bil njen oče njegov dobri prijatelj in velik bankir.
V desetih največjih bankah evroobmočja glede na tržno vrednost je na vodilnih položajih zaposlenih le pet odstotkov žensk. Delež v desetih največjih bankah v ZDA je nekoliko večji, saj je tam na vodilnih položajih 16 odstotkov žensk, a najvišjega položaja v ameriških bankah ne zaseda nobena ženska.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.