Delegacija Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) je na sestanku s predsednikom vlade Borutom Pahorjem predstavila svoje zahteve. Pred vladno palačo se je zbralo tudi približno 300 članov konference ZSSS, ki so s transparenti izrazili svoja stališča do krize in ukrepanja vlade.
Na današnjem protestu so sindikati zahtevali, da vlada okrepi pravno državo, omogoči temeljit nadzor nad poslovanjem finančnih institucij in bank. Poudarjajo, da naj vlada za ukrepe v zvezi z blaženjem krize delavcev učinkovito izkoristi tudi evropska sredstva. Več pozornosti je potrebno nameniti ohranjanju delovnih mest, okrepiti sistem zavarovanja za primer brezposelnosti s podaljšanjem dobe za prejemanje nadomestila za brezposelnost in pa zvišanjem nadomestil.
"V ZSSS ne bomo dovolili nobenih sprememb zakona o delovnih razmerjih v času krize. To velja tudi za predloge delodajalcev in politikov, s katerimi naj bi omogočili 'bistveno bolj fleksibilne oblike varne zaposlitve,“ so še dejali.
Zahtevajo, da vlada oblikuje ukrepe za spodbujanje delodajalcev k zaposlovanju mladih za nedoločen čas. Vlada mora oblikovati programe, ki bodo s subvencijami spodbudili delodajalce, da bodo že zaposlene delavke in delavce v atipičnih oblikah dela zaposlili za nedoločen čas. Mladi, ki sedaj končujejo šolanje, v sedanji krizi vstopajo na trg dela v zelo težkih razmerah. Za premagovanje teh težav mora vlada nameniti posebno finančno podporo za nadaljevanje njihovega izobraževanja in usposabljanja.
Želijo tudi vzpostavitev sistema, ki bi preprečil managerske prevzeme podjetij, ki izčrpavajo podjetja in katerih edini cilj je ekstremno bogatenje. Zahtevajo, da bi morali imeti managerji ustrezna znanja, ki bi bila v skladu z načeli družbene odgovornosti.
Za ohranitev realne vrednosti plač
Za preprečitev izgube stika nezaposlenih s trgom dela pa zahtevajo, da vlada takoj pripravi program za delovna mesta v socialno-ekonomskem sektorju. To so programi za izpolnjevanje socialnih potreb, katerim je v 'normalnem' času namenjena precej manjša pozornost. Programi, ki morajo biti financirani s strani vlade, naj nudijo zaposlitve pri oskrbi starostnikov, ustanovah otroškega varstva, programih sosedske pomoči in podobno. Poudarjajo še, da naj vlada sprejme in začne izvajati programe, usmerjene v energetsko in okolju prijaznejšo stanovanjsko izgradnjo ter v obnovo starih hiš, in sicer preko davčnih spodbud, olajšav ter subvencij prebivalstvu in podjetjem.
Odločno tudi nasprotujejo zakonsko obveznemu povišanju starostne meje za upokojitev na 65 let. "Finančno vzdržnost pokojninske blagajne mora vlada zagotoviti z zaposlovanjem mladih za nedoločen čas, ustvarjanjem pogojev za razvoj mladih družin, pobiranjem prispevkov za pokojninsko blagajno od vsakega dela oziroma plačila, zmanjšanjem sive ekonomije, učinkovitejšim pobiranjem prispevkov, izenačitvijo prispevne stopnje delavcev in delodajalcev in podobno,“ so še dejali.
Sprememba dohodninske zakonodaje
Zahtevajo, da se spremeni dohodninska zakonodaja z razširitvijo progresivnosti. "Potrebno je postaviti novo dohodninsko lestvico ter progresivnost opredeliti tako, da se zavezanci z mesečnimi bruto prejemki do 800 evrov oprostijo plačila dohodnine. Zahtevamo od vlade, da obdavči luksuz!“ so še dejali v ZSSS. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije še zahteva, da se mora v času krize ohraniti realno vrednost plač, denarnih nadomestil in pokojnin in s tem ohraniti kupno moč, saj bo le spodbujanje povpraševanja pomagalo ponovno zagnati realno gospodarstvo in ga potegniti iz krize.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je na konferenco povabila tudi delavce iz nekaterih podjetij, ki so šla v stečaj oziroma so odpustila veliko delavcev, npr. IUV, STS, LTH. Sporočilo konference je, da "finančne in gospodarske krize ter uničevanja podjetij niso povzročili delavci, ne njihove plače, regresi, pravice, ampak požrešnost, hazard, aroganca in špekulacije lastnikov kapitala in finančnih institucij," je v torek dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič.
"Žuganje delavcem in napovedovanje slabšanja njihovega položaja je pristajanje na logiko, ki je pripeljala v to krizo," pravi predsednik ZSSS. Delavci morajo stopnjevati pritisk na politike, sicer bodo ti klonili pritisku kapitala, je prepričan Semolič. Tako bodo tudi proslave ob 1. maju "protest na račun razmer, v katerih je delavstvo". Morebitni nadaljnji ukrepi bodo po njegovem mnenju odvisni od razvoja dogodkov, zato o konkretnih akcijah ni želel govoriti.
Med obiskom pri premierju so pred vladnim poslopjem predstavniki ZSSS in študentov protestirali z žvižgi in plakati, s katerimi so med drugim opozarjali "Kapitalisti, vi ste kriza!", "Bankirji v socializmu, delavci v kapitalizmu", "Do 65. leta naj delajo tisti, ki samo nakladajo".
Pahor: Moramo okrepiti socialni dialog
Slovenija mora okrepiti socialni dialog; vlada ukrepov tretjega svežnja – v katerem bo 17 ukrepov in nekatere strukturne reforme – ne bo predlagala, dokler jih ne uskladi s socialnimi partnerji, je danes po srečanju s predstavniki ZSSS zagotovil premier Borut Pahor.
"Na pot socialnega dialoga smo stopili že na začetku. Sedaj smo se odločili, da to pot še okrepimo in vztrajamo na njej," pravi premier. Vlada želi, da bi iz krize vsi prišli močnejši in da ne bi nihče ostal poraženec. "Priti mora do ravnotežja med tekmovalnostjo in solidarnostjo," je dejal in ponovil, da si brez socialne povezanosti ne zna predstavljati uspeha Slovenije v prihodnosti.
"Slovenija mora okrepiti socialni dialog. Vlada bo storila vse za to, da bodo partnerji dobili zaupanje vanj. Z dialogom bomo oblikovali potrebne ukrepe in računam, da bomo v naslednjem letu z njimi premagali krizo," je povedal predsednik vlade.
ŠOS podprl demonstracije ZSSS
Predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so se danes pridružili Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pri demonstracijah in s tem izkazali medgeneracijsko solidarnost. S svojo udeležbo študenti sporočajo podporo prizadevanjem in zahtevam sindikatov ter hkrati opozarjajo, da je tudi socialni položaj študentov vse slabši. Študenti so že prevzeli dovolj bremena na svoja pleča in od te vlade pričakujejo jasne signale, da bo poskrbela za položaj socialno šibkejših družbenih skupin, med katerimi so tudi študenti.
Država je študente brez pravega dialoga obremenila s stroški zdravstvenega zavarovanja, povečali so se stroški študija, stroški bivanja, prevoza in prehrane. Med najpomembnejšimi zahtevami pa so gotovo štipendije, saj študenti menijo, da država z zniževanjem sredstev za državne štipendije in z zavračanjem argumentov po povečanem cenzusu onemogoča podporo, ki bi z vlaganjem v znanje prinesla napredek in izhod iz te krize.
Kot je znano, pa so se v torek predstavniki petih sindikatov – KSS Pergam, KS90 Slovenije, KNSS Neodvisnost, SZS Alternativa in ZDSS Solidarnost – prav tako zbrali na protestni konferenci, na kateri so vlado opozorili, da bremena finančne in gospodarske krize niso pošteno porazdeljena. V državni zbor so prenesli tudi pismo, v katerem med drugim zahtevajo večjo vlogo sindikatov pri pripravi protikriznih in strukturnih zakonodajnih ukrepov.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.