Predstavniki petih sindikatov – KSS Pergam, KS90 Slovenije, KNSS Neodvisnost, SZS Alternativa in ZDSS Solidarnost – so se zbrali na protestni konferenci, na kateri so vlado opozorili, da bremena finančne in gospodarske krize niso pošteno porazdeljena. V državni zbor so prenesli tudi pismo, v katerem med drugim zahtevajo večjo vlogo sindikatov pri pripravi protikriznih in strukturnih zakonodajnih ukrepov.
Sindikalisti v pismu, ki so ga predali predsednici odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide Andreji Črnak Meglič, protestirajo zaradi položaja delavcev in izražajo zaskrbljenost zaradi dramatičnega naraščanja brezposelnosti, vse več stečajev podjetij in vse težjih gmotnih in delovnih razmer delavcev.
Po prepričanju petih sindikatov je nujno, da vlada v luči finančne in gospodarske krize hitro in učinkovito ukrepa ter pri tem učinkovito zaščiti delavce in druge ogrožene skupine pred posledicami krize, česar doslej po njihovem prepričanju ni bilo. Obenem pravijo, da jih mora DZ podpreti v dialogu s predstavniki delodajalcev, saj so sindikati v trenutnih kriznih razmerah v boju s predstavniki kapitala šibkejša stran.
Sindikati zahtevajo, da se v Sloveniji zagotovi pravično porazdelitev bremen krize in njenega reševanja, da se takoj izboljša položaj brezposelnih in zagotovijo spodbude za nova delovna mesta in da se z ukrepi davčne politike zagotovi tudi boljši gmotni položaj zaposlenih. Od DZ zahtevajo tudi, da v primeru socialne in delovne zakonodaje ne sprejme zakonov, ki niso predhodno usklajeni med socialnimi partnerji, in da se zaustavi nadaljnje socialno razslojevanje.
Sindikati pozivajo k okrepitvi socialnega dialoga, ki bo obnovil omajano zaupanje v politiko med delavci. V nasprotnem primeru napovedujejo zaostrovanje socialnega konflikta, za kar ne želijo prevzeti odgovornosti.
Črnak Megličeva je predstavnikom sindikatov zagotovila, da bodo še naprej lahko sodelovali v vsebinski razpravi o zakonodajnih predlogih s področja delovne in socialne zakonodaje.
Protestne konference se je sicer udeležilo več sto predstavnikov sindikatov, ki so protestno pismo z glasnimi žvižgi in vzkliki negodovanja prenesli od prizorišča konference v Kinu Vič do stavbe državnega zbora. Med transparenti, ki so jih na poti nosili delavci, so bili med drugim: "Če je revščina, ni svobode!", "Vsi imamo želodce, ampak eni vedno bolj prazne!", "Vlada sili stare za stroje, mlade na iglo!", "Tajkune na čolne, delavce pod vodo!"
Predsednik KS90 Slovenije Boris Mazalin je poudaril, da vlada ščiti "grabežljivce in finančne faraone", ki so po njegovem prepričanju v tesni navezi z vlado in si jih zato preprosto ne upa pustiti propasti. Mazalin zahteva več socialne pravičnosti v protikriznih ukrepih, saj so bili dosedanji socialni ukrepi le gašenje požara.
Generalni sekretar SZS Alternativa Zdenko Lorber je pojasnil, da so sindikati že lani predlagali dvig splošne olajšave, spremembe dohodninskih stopenj in dvig nadomestil za primer brezposelnosti ter njihov dvig, vendar jih vlada doslej ni upoštevala. Sprejela je le subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, od katerega pa imajo delavci le nižje plače, zaradi česar se mora vse več zaposlenih zatekati po človekoljubno pomoč, je povedal.
Lorber je poudaril, da je potrebno zaupanje okrepiti tudi doma in ne samo na svetovnih trgih, obenem pa se je vprašal, kako naj delavci zaupajo vladi, ki ukrepe sindikatom predstavlja, ko so že oblikovani, in grozi s podaljšanjem delovne dobe. "Ko je vojna, je vojna za vse!" je zatrdil in vlado pozval, naj si okrepi zaupanje med delavci, ki za zdaj edini nosijo breme reševanja krize.
Predsednik ZDSS Albert Pavlič je medtem poudaril, da je "danes začetek konca divjemu turbokapitalizmu", saj so po njegovem prepričanju veliko olja na ogenj krize v Sloveniji prilili tudi slovenski podjetniki, bankirji in politiki, zaradi česar se ti ne morejo sklicevati na svetovni značaj krize, ko se odpuščajo delavci in likvidirajo podjetja.
Predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar je zatrdil, da delavci ne potrebujejo paketov pomoči, ampak pošteno plačilo za pošteno delo. Po njegovem je tragedija, da morajo delavci hoditi po človekoljubno pomoč. Poudaril je tudi, da se v tretjem protikriznem paketu omenjajo spremembe delovnopravne zakonodaje v smeri še večje prožnosti trga delovne sile, kar je v trenutnih razmerah najmanj potrebno.
Predsednik KSS Pergam Dušan Rebolj pa je povedal, da "danes sindikati protestirajo še ločeno, jutri bodo združeno, pojutrišnjem pa bo protestirala cela Slovenija", če se bo nadaljevala uspešna zgodba za peščico in neuspešna zgodba za večino.
Zatrdil je, da sindikati zahtevajo tudi objavo imen tistih, ki so s tujim denarjem kupovali podjetja, in tistih, ki so to omogočili. Zahtevajo revizijo teh poslov in odvzem tako pridobljene lastnine. Po prepričanju Rebolja se mora v Sloveniji ustvariti nov družbeni red, to pa lahko dosežejo le združeni sindikati. Iz tega razloga je vsa sindikalna združenja pozval k enotnosti.
Svetlik: Njihove predloge bomo resno vzeli
Na protest sindikatov se je že odzval minister za delo Ivan Svetlik, ki je poudaril, da so sindikati eden od socialnih partnerjev, ki je avtonomen in mora na nek način izražati avtentične interese svojega članstva. Kot je poudaril, razume, ''da je tudi ta način izražanja njihovih interesov pravzaprav legitimen in bo pokazal, ali bodo imeli še kaj novega za povedati, poleg tega, kar so nam že sporočili''. ''In če bodo, bomo mi resno vzeli ta njihova opozorila in predloge.'' Svetlik je še dodal, da se na koncu vedno usedejo skupaj, tako sindikati kot delodajalci in vlada, da najdejo za vse sprejemljive rešitve.
Gaspari očitke zavrača
Minister za razvoj Mitja Gaspari očitke, da vlada v času krize ščiti predvsem kapital in tiste s polnimi žepi, odločno zavrača. Poudaril je, da je vlada z dosedanjimi ukrepi že rešila na tisoče delovnih mest in tako pomagala delavcem. In ker popolnega recepta proti krizi še niso našli nikjer, Gaspari pravi, da ne vidi razlogov za tako veliko nezadovoljstvo sindikatov.
SLS: Današnja opozorila upravičena
V poslanski skupini SLS so podprli mnenje ZSSS, da je dosedanje angažiranje vlade glede priprave ukrepov na zaostrene ekonomske okoliščine nezadostno.
Poslanec SLS Radovan Žerjav ob tem opozarja, da vlada ni prepočasna le pri pripravi ukrepov za blažitev posledic krize temveč odlaša s s sprejemanje zakonov, ki so že bili dani v parlamentarni postopek in bi podjetjem že pomenili hitro in prepotrebno pomoč, so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.