Gospodarstvo

Finančni trgi po super volitvah zaskrbljeni, še posebej zaradi grškega kaosa

Ljubljana, 06. 05. 2012 21.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mednarodni finančni trgi se bodo najverjetneje z večjo zaskrbljenostjo odzvali na izide volitev v Grčiji kot na tiste v Franciji, čeprav je v obeh državah po volitvah prišlo do preobrata. Prihajajoči teden bo na trgih, kot vse kaže, izjemno tvegan.

Analitiki: Če bodo Atene uporniške, bi lahko ostale brez evropskega denarja.
Analitiki: Če bodo Atene uporniške, bi lahko ostale brez evropskega denarja. FOTO: Thinkstock

Volitve v Grčiji in Franciji so poskrbele za velik preobrat v obeh državah. A finančne trge bolj skrbijo grške.

Grški koalicijski stranki Nova Demokracija in Pasok, ki sta sprejeli drastične varčevalne ukrepe, da bi državo rešili iz hude gospodarske krize, sta na volitvah izgubili veliko podpore. Pasok, pred volitvami najmočnejša stranka, je pristal šele na tretjem mestu, prehitela pa ga je levičarska Siriza, ki odločno nasprotuje varčevalnim ukrepom.

Po mnenju analitika pri banki UBS Stephana Dea bi lahko uspeh Sirize in drugih strank, ki so nasprotovale ukrepom, prisilil EU in Mednarodni denarni sklad v zaustavitev rešilnih sredstev za Grčijo. "Vlada bi kmalu ostala brez sredstev za plačevanje uslužbencev in pokojnin, kar bi pripeljalo do velikih napetosti na finančnih trgih," opozarja Dea.

Tudi če bosta verjetna relativna zmagovalka volitev Nova Demokracija in socialistični Pasok nekako uspela znova oblikovati vladajočo koalicijo, bosta verjetno poskušala zagnati nove pogovore z mednarodno skupnostjo o pogojih rešilnega paketa.

Nekateri analitiki opozarjajo, da se znova krepi možnosti izstopa Grčije iz območja evra. Analitiki banke Berenberg so tako ocenili, da obstaja "40-odstotno tveganje za izstop Grčije v tem letu".

Hollandova zmaga finančne trge skrbi manj kot grški kaos

V Franciji se je z današnjo zmago socialista Francoisa Hollanda na predsedniških volitvah končala 17-letna vladavina desnice. V nasprotju z zmago Francoisa Mitteranda v letu 1981, ki je hudo prizadela trge, pa naj se tokrat kaj takšnega ne bi zgodilo.

Razlog za zaskrbljenost bi lahko bila razhajanja v pogledih med Hollandom in nemško kanclerko Angelo Merkel. Hollande se namreč zavzema za revizijo evropskega fiskalnega pakta, da bi ta vseboval tudi spodbude za rast in krepitev solidarnosti, ne le varčevanja.

Nesoglasja med Francijo in Nemčijo, glavnima motorjema EU, bi lahko privedla do nestabilnosti. Hollande naj bi sicer še drevi poklical Merklovo. Kot pojasnjuje Valerie Plagnol, analitičarka pri Credit Suisse, Hollande najverjetneje ne bo postavljal fiskalnega pakta pod vprašaj, ampak mu zgolj poskušal dodati poglavje o rasti. "Glede tega ni edini v Evropi, ki si tega želi, kar je pomirjujoče," je dodala.

Tudi Merklova, ki odločno zagovarja varčevalne ukrepe, priznava potrebo po strategiji za zagotavljanje gospodarske rasti. V zvezi s tem se v EU pogovarjajo o več predlogih, v kratkem pa gre pričakovati tudi srečanje na vrhu med Parizom in Berlinom. Predvidoma proti koncu maja bo verjetno potekal tudi vrh EU o rasti in zaposlovanju.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mastablasta
07. 05. 2012 08.19
+1
zaskrbljenost? kaj pa če ima Hollande prav in je treba tudi kaj investirati kot pa samo šparati firme se pa zapirajo... kmalu države ne bodd imele od kje davke jemat in tudi šparanje ne bo imelo več pomena.
yarrick
07. 05. 2012 21.43
resnično ampak oni tega NOČEJO videti.Veš, lažje je našponati davke, oglobiti ljudi za totalno nesmislene prekrške kot pa dati denar za razvoj gospodarstva.Sploh zato, ker bi s takim dejanjem priznali da so imeli NAROBE in da samo varčevanje po sebi prinaša zgolj minus in težave. Hkarti pa bi ljudje posatali BOLJ pozorni kam gre deanr in bi politik elitneži težje ali skor ne več kradli denar iz teh podjetij....
skembo
07. 05. 2012 07.19
-1
A v Grčijo pa ne bodo prišli vladat iz Bruslja, tako kot grozi majer Sloveniji ?
zalijanc
07. 05. 2012 08.40
+0
so gospodje Janezi s Tonetom že oskubili kokoš
yarrick
07. 05. 2012 21.41
@skembo nemci so že poslali dol svoje dacarje...
Francisco
06. 05. 2012 23.11
+6
Že spet kapitalsko nasprotovanje demokraciji.
Jimi1
06. 05. 2012 23.17
+3
yarrick
06. 05. 2012 22.16
+10
Kot da niso vedeli, d se bo to zgodilo.sedaj pa sejejo paniko in povečujejo špekulacije ter s tem pomagajo nekaterihm svjinsko obogateti....Na koncu bo pa itak ceno plačal grški narod.