"Ukinili pa smo privilegije, ko so se desetine, stotine milijonov prilivale na Metelkovo 6 brez kakršnega koli rezultata. To pa smo ukinili," je v predvolilnem soočenju povedal Aleš Hojs.
V Sloveniji deluje več kot 27 tisoč nevladnih organizacij (NVO), ki zastopajo interese na skoraj vseh področjih delovanja današnje družbe. Leta 2020 so NVO z javnim financiranjem (ministrstva, občine, javne agencije, FIHO, FŠO in donacije dohodnine) prejele 425 milijonov evrov, kažejo podatki ministrstva za javno upravo (MJU). Po podatkih CNVOS, krovne mreže slovenskih nevladnih organizacij, so sicer NVO prejele 416 milijonov evrov. Podatki se nekoliko razlikujejo zaradi različne metodologije (ročni popravki organizacij, ki so jih ustanovile osebe javnega prava).
A na naslovu Metelkova ulica 6, ki ga izpostavlja Hojs, ima sedež le okoli 20 nevladnih organizacij. Te so leta 2020 po podatkih Erarja prejele skupno slabe štiri milijone evrov javnih sredstev.
Izjava Aleša Hojsa ne drži. V CNVOS pravijo, da notranji minister Hojs zavaja. "Na Metelkovo 6 se niso nikoli prilivale stotine milijonov, torej jih niti niso mogli ukiniti." V nevladnih organizacijah na Metelkovi 6 pravijo, da sredstva za svoje delovanje pridobivajo na visokokompetitivnih javnih razpisih v Sloveniji in predvsem v tujini. "Nikoli nismo bili deležni sistemskega financiranja države. Opazili smo, da so nam posamezna ministrstva, predvsem ministrstvo za kulturo, skušala škodovati na javnih razpisih in ovirati naše delo, vendar bistvenega upada prihodkov v preteklem letu nismo zabeležili." Ministrstvo za kulturo smo prosili za odziv na izjavo o ukinitvi sredstev, vendar se do objave članka niso odzvali.
Ministrstvo za notranje zadeve pa je nevladnim organizacijam z uvedbo diskriminatornih pogojev onemogočilo prijavo na nove razpise, dodajajo v CNVOS. "Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki je pred tem s pomočjo javnih sredstev zagotavljal brezplačno pravno pomoč prosilcem za mednarodno zaščito, se tako po zaključku projekta leta 2020 ni mogel ponovno prijaviti na razpis. Prav tako je brez sredstev ministrstva za kulturo ostal na primer večkrat nagrajeni zavod Maska."
Skupina Laibach in njeno krovno Društvo za retroavantgardo, ki imata produkcijske prostore na Metelkovi, nista bila nikoli sistemsko državno financirana, so nam sporočili. "Nekajkrat je ministrstvo za kulturo finančno podprlo kakšnega od programov oziroma kakšno od mednarodnih gostovanj skupine, ampak te podpore ni bilo več kot nekaj tisoč evrov vsega skupaj. Je pa minister Simoniti dvakrat zadržal (in nikoli izplačal) izredna sredstva, ki sta nam jih za večje mednarodne projekte po sklenjenih pogodbah namenila njegova ministrska predhodnika, ampak tudi ta sredstva so bila zgolj simbolna." V zadnjih dvanajstih letih so od kulturnega ministrstva za različne projekte prejeli le 17.500 evrov, leta 2020 pa sploh nič, dodajajo. "Oziroma je minister Vasko Simoniti zadržal že s pogodbo dogovorjeno finančno pomoč/izredna sredstva za mednarodni projekt v nastajanju, v višini 5000 evrov."
Jabolko spora: stavba na Metelkovi ulici 6
Ministrstvo za kulturo je z 18 nevladnimi organizacijami, ki delujejo v stavbi na Metelkovi 6, od leta 2020 v sporu. Ministrstvo, ki je lastnik te stavbe, je nevladne organizacije, ki od leta 1996 najemajo tamkajšnje prostore, pozvalo, naj stavbo zapustijo. Ta naj bi bila zaradi dotrajanosti nevarna za najemnike. Ker nevladne organizacije po pozivu ministrstva stavbe niso zapustile, je to vložilo tožbo proti vsaki organizaciji posebej.
Za nekatere organizacije je obravnava na prvi stopnji že zaključena v korist ministrstva, nekatere na obravnavo še čakajo. Kot povejo v CNVOS, je tožbo že izgubil Center za slovensko književnost, ki naj bi se izselil do konca marca letos. Po besedah Mirovnega inštituta se bodo na sodbe pritožili.
Organizacije z Metelkove 6 o Hojsovi izjavi menijo, da so prizadevanja kulturnega ministrstva, ki jim skuša odvzeti prostore, del širšega političnega obračunavanja stranke SDS z nevladnimi organizacijami in civilno družbo. "O družbeni škodi, ki jo pri tem povzročajo, največ pove dejstvo, da skuša trenutna oblast škodovati nevladnim organizacijam, ki zagovarjamo demokratične vrednote, enakost in svobodo ustvarjanja. Da gre za politični obračun, kažejo tudi izjave nekaterih drugih predstavnikov vlade, vključno z njenim predsednikom, ki o organizacijah na Metelkovi 6 govorijo s prezirom in nas skušajo okriviti za celo vrsto družbenih problemov, za katere so sami najbolj odgovorni."
KOMENTARJI (753)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.