Izjave politikov v prvem soočenju smo preverjali s pomočjo strokovnjaka za področje ustavnega prava, dr. Sama Bardutzkega, in ekonomista Mihe Dominka.
Na POP TV se je končalo prvo volilno soočenje v organizaciji naše televizije. Ekipa Dejstev je v živo preverjala izjave prvakov strank SD, LMŠ, Levica, Konkretno, SAB, Gibanje svoboda in NSi ter podpredsednika SDS Aleša Hojsa.
Izjave politikov v prvem soočenju smo preverjali s pomočjo strokovnjaka za področje ustavnega prava, dr. Sama Bardutzkega, in ekonomista Mihe Dominka.
Dr. Samo Bardutzky, Pravna fakulteta: "Pri spreminjanju kadrovskih odločitev bo treba biti zelo previden, saj so lahko situacije zelo različne glede na to, ali govorimo o državnih funkcionarjih, vodstvenem kadru javnih zavodov, gospodarskih družb v državni lasti in tako naprej. Pogosto so zakonske določbe, ki varujejo funkcionarja pred predčasno razrešitvijo (razen v primeru, kadar je izpolnjen kateri od zakonsko določenih pogojev), namenjene sistemskemu varovanju neodvisnosti institucije. V takem primeru so možnosti predčasne razrešitve iz sistemskih razlogov zelo omejene. Denimo, pri odpoklicu neizvršnega direktorja DUTB, kar je bilo omenjeno v debati, zakon izrecno določa pet razlogov, iz katerih je možen odpoklic (8. člen Zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank)."
"Revizija vseh kadrovskih potez. Glejte, ni "naši vaši", ampak je, kdo je kompetenten. Franci Matoz je dokazal s svojim dopisom, ki ga je poslal glede tožbe Janeza Janše, ko je mene tožil, potem pa tožbo umaknil. On je živ primer ali pa Rok Snežič. Taki kadri nimajo kaj iskat. Kdor je kompetenten naj ostane," je dejal prvak LMŠ Marjan Šarec.
Podatek o najvišji gospodarski rasti drži. Rast realnega BDP v odstotkih je v letu 2021 znašala v Sloveniji 8,1 odstotka. A kot opozarja strokovnjak s področja ekonomije Miha Dominko, je tako visoka gospodarska rast tudi posledica padca BDP v letu 2020. Slovenija se je v lanskem letu po gospodarski rasti uvrščala nadpovprečno med državami EU, a najvišje rasti ni dosegla, pač pa je zaostajala za Irsko, Hrvaško in Malto. Brezposelnost v Sloveniji je v zadnjem četrtletju lanskega leta znašala 4,5 odstotka. To ni najnižja brezposelnost na sploh, pač pa je bila nižja leta 2008, ko je znašala 4,4 odstotka. Bonitetne ocene Slovenije so sicer visoke, vendar so bile v preteklosti že višje. Denimo bonitetna ocena hiše S&P za Slovenijo trenutno znaša AA-, medtem ko je bila leta 2010 AA, kar je za eno stopnjo višje. Podobno je tudi pri bonitetni hiši Moody’s in Fitch.
Predsednik stranke Konkretno Zdravko Počivalšek je izjavil, da imamo v Sloveniji danes najboljšo in najvišjo gospodarsko rast, najnižjo stopnjo brezposelnosti in v Evropi zgodovinsko gledano najboljše bonitete kot država.
V repliki podpredsedniku SDS Alešu Hojsu je Alenka Bratušek navedla dva podatka, in sicer, da vinjeta stane 120 evrov, liter bencina pa 1,7 evra. Podatka ne držita. Letna vinjeta namreč znaša 110 evrov. Vlada je sredi meseca zamrznila tudi cene pogonskih goriv. Liter 95-oktanskega bencina tako znaša 1,503 evra, liter dizla pa 1,541.
KOMENTARJI (1430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.