Na začetku leta 2018 se je v javnosti razkrilo, da je stranka SDS sklenila posojilno pogodbo z 32-letno Dijano Đuđić iz Prijedorja v davčno ugodni Republiki Srbski v Bosni in Hercegovini. Posojilo v višini 450.000 evrov je bilo sporno, saj za skoraj 30-krat presega znesek, ki si ga stranke lahko izposodijo od fizičnih oseb. Zakon po interpretaciji računskega sodišča namreč posojilo pri fizičnih osebah političnim strankam omejuje na 15.800 evrov. Predsednik SDS-a Janez Janša je po opozorilu računskega sodišča dejal, da je stranka denar vrnila.
Posrednik med stranko in Đuđićevo naj bi bil davčni svetovalec in lobist Rok Snežič, čeprav zanika, da bi jo poznal. A so ga v oddaji 24UR postavili na laž. Pridobili so namreč dokaze, da sta nekajkrat skupaj potovala v Bosno in Hercegovino.
Kot smo pisali v včerajšnjem članku, je Rok Snežič za 24UR Fokus pojasnil, da sta z Janšo stalno v korektnih stikih. "Midva sva prijatelja. Nikoli nisem rekel, da sem svetovalec ne vladi ne njemu kot predsedniku vlade, ampak sem mu kdaj svetoval kot prijatelju. To pa ne pomeni, da sem svetovalec vlade." Snežič je povedal, da če bi imel vpliv, ne bi imel hišnih preiskav za časa vlade Janeza Janše. Ob tem pove, da ni član stranke SDS, je pa njen simpatizer.
V nedeljo smo v uredništvu 24UR Fokus pripravili daljši preiskovalni prispevek o podkupovanju, izsiljevanju, sumih korupcije, favoriziranju in javnih spornih razpisih. Prispevek si lahko ogledate v celoti na 24ur.com in na Voyo.
Kdo vse je vpleten v domnevno pranje denarja in od kod izvira denar, ki ga je stranki SDS posodila bosanska državljanka Dijana Đuđić?
S posojilom se je ukvarjala tudi preiskovalna komisija Državnega zbora, ki je ugotavljala, da naj bi šlo pri poslovanju Đuđićeve za sume pranja denarja, fiktivnega poslovanja, davčnih utaj ter ponarejanja dokumentov. Delovala naj bi kot del dobro organizirane združbe, ki naj bi prek slamnatih podjetij odpirala bančne račune, kamor naj bi prihajal denar neznanega izvora. In iz te kvote naj bi bila tudi sredstva, ki jih je posodila stranki SDS – 450.000 evrov. "To posojilo je bilo nakazano v Ljubljani, od osebe, ki ima davčno številko in račune v Ljubljani, ne v Republiki Srbski, vsaj ne tega," je tedaj dejal Janez Janša.
Domnevno sporna nakazila so se vršila na bančnih računih na Cipru, v Švici in Avstriji, na Slovaškem, Madžarskem in seveda v Sloveniji. Na enem od bančnih računov v Avstriji naj bi bila neuradno pooblaščena tako Đuđićeva kot tudi Snežič, na računu pa naj bi bilo tri milijone evrov. A Snežič, kot je povedal za oddajo 24UR, z njo ni sodeloval. In takrat je poudaril, da gre za umazano predvolilno kampanjo in nabiranje točk na škodo drugih ljudi.
V katerih postopkih sta se znašla Snežič in Đuđićeva?
Kot smo poročali že lani avgusta, so kriminalisti NPU po neuradnih informacijah 24UR zaradi več različnih kaznivih dejanj oz. pomoči pri teh ovadili Snežiča in bosansko državljanko Dijano Đuđić.
Zoper Snežiča in Đudićevo so vložene tri zahteve za preiskavo, so nam pojasnili na specializiranem državnem tožilstvu, "v katerih se obema očita pomoč pri kaznivem dejanju zlorabe položaja ali pravic pri gospodarski dejavnosti po 240. členu KZ-1 in 38. členu KZ-1."
Kot smo lani poročali v 24UR, naj bi dve osebi iz dveh gospodarskih družb z mariborskega območja v letih 2016 in 2017 odredili več plačil prejetih fiktivnih računov podjetij iz tujine, potem pa sta s pomočjo petih drugih oseb denar dvigovali z bančnih računov. Eno gospodarsko družbo naj bi tako oškodovali za okoli 480.000 evrov, drugo pa za okoli 1.450.000 evrov. Po neuradnih informacijah 24UR naj bi bil eden od ovadenih Rok Snežič.
S spornimi posli se sicer ukvarja Specializirana preiskovalna skupina, v kateri poleg preiskovalcev NPU sodelujejo še Finančna uprava, Urad za preprečevanje pranja denarja in Specializirano državno tožilstvo, ki tudi vodi in usmerja preiskavo.
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so na specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper pet oseb. Te sumijo, da so pridobile protipravno premoženjsko korist na škodo gospodarske družbe z območja Maribora v višini več kot 600.000 evrov, so sporočili z Generalne policijske uprave. Po neuradnih informacijah 24 UR naj bi bila ponovno ovadena Rok Snežič in Dijana Đuđić.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.