Motiv za trojni umor, ki se je v soboto okoli 11.30 zgodil v vasi Škocjan pri Domžalah, še ni znan. V zemljiški knjigi je sicer mogoče razbrati, da so bile za premoženje družine osumljenega februarja vnešene spremembe, o katerih pa še ni bilo odločeno. Ali je bilo morda dedovanje vzrok za trojni umor, policija ni želela komentirati. 24-letni osumljenec policije pa se brani z molkom.
Danes zjutraj so ga privedli k preiskovalnemu sodniku na ljubljansko okrožno sodišče, ki mu je odredil pripor zaradi ponovitvene nevarnosti. Mesec dni pripora bo preživel v Enoti za forenzično psihiatrijo UKC Maribor.
Sodišče mu očita kaznivo dejanje trojnega umora po 1. točki 116. člena KZ-1 oziroma, da je sorodnike umoril "na grozovit ali zahrbten način".
Vse od sobote je bil 24-letnik v policijskem pridržanju, potem ko se je policiji sam predal pred hišo, v kateri se je zgodil trojni umor.
Vodja oddelka za splošno kriminaliteto PU Ljubljana Valter Zrinski je danes na tiskovni konferenci dejal, da je osumljeni 24-letnik v soboto z večjim nožem vstopil v stanovanjsko hišo, kjer so se nahajali njegovi ožji sorodniki, stari 81-letna ženska, 74- in 51-letni moški. "Z večjim nožem, ki ga je osumljeni prinesel s seboj je navedene sorodnike večkrat zabodel v telo in jih porezal. Na kraju so zaradi izkrvavitev umrli."
Osumljeni je nato sam poklical interventno številko policije 113 in naznanil kaznivo dejanje. V nekaj minutah je bila policija na kraju zločina, kjer so prijeli 24-letnika. Ta se aretaciji ni upiral. Policija sicer osumljenega v preteklosti še ni obravnavala zaradi nasilnih kaznivih dejanj.
Družino mladeniča so za oddajo 24UR domačini opisali kot urejeno, njega pa kot dobrega človeka, ki je starima staršema pomagal na kmetiji, bil pa je tudi aktiven član v župniji. Po nekaterih informacijah se naj bi njegovo obnašanje v zadnjem času sicer spremenilo. Družina naj bi bila zelo verna, blizu pa so si bili tudi z župnikom, ki je že včeraj, kmalu po dogodku, prihitel na kraj zločina.
Čeprav je trenutno o višini kazni – seveda, če bo 24-letnik spoznan za krivega – težko govoriti, bi mu lahko glede na trenutno znane okoliščine dosodili tudi dosmrtno zaporno kazen, ki je pri nas v veljavi od leta 2008. Če bo med preiskavo ugotovljeno, da je osumljeni na grozovit ali zahrbten način sorodnike naklepno umoril ali pa da jih je umoril iz koristoljubnosti, morilske sle ali brezobzirnega maščevanja, bi lahko v zapor šel tudi do konca življenja. Ker pa je naklepnost zelo težko dokazati, dosmrtna kazen pri nas ni bila dosojena še nikomur.