arheološko odkritje

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?

29. 12. 2024 07.57

Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Kolumbija začela ekspedicijo 300 let potopljenega 'svetega grala brodolomov'

26. 05. 2024 21.16

Kolumbija je sprožila začetno fazo podvodne ekspedicije. Z njo bodo raziskali špansko vojaško ladjo, ki je pred več kot 300 leti potonila v okolici Karibov in ki naj bi na sebi skrivala več milijard dolarjev vredne artefakte. Vendar pa spor o tem, komu pripada ta potopljeni zaklad, še zdaleč ni rešen.

Izkopavanja na območju Drame: ostanki Emone že na globini 70 centimetrov

22. 11. 2023 13.37

V ljubljanski Drami so predstavili potek arheoloških izkopavanj na njenem območju. Kot je povedala vodja arheoloških izkopavanj Maja Lavrič, so sicer pričakovali ostanke rimske Emone, jih je pa presenetilo, da so nanje naleteli že na globini 70 in 80 centimetrov, prav tako jih je presenetila dobra ohranjenost rimske arhitekture.

Pod vodstvom slovenskega arheologa Šprajca odkrili ostanke majevskega mesta

21. 06. 2023 17.38

Raziskovalna skupina pod vodstvom mednarodno priznanega slovenskega arheologa Ivana Šprajca je v tropskem pragozdu južne Mehike odkrila ostanke majevskega mesta Ocomtun, ki je bilo pred približno 1000 leti pomembno regionalno središče tedanje staroselske družbe, so sporočili z ZRC SAZU.

V Kamnik 'prilomastil' 2,5-tonski bronasti mamut

26. 03. 2023 09.18

V Kamniku so odkrili skulpturo mamuta v naravni velikosti in s tem odprli Mamutov park pri glavni avtobusni postaji. Skulptura temelji na okostju, ki so ga leta 1938 našli v bližnjih Nevljah in velja za eno najbolje ohranjenih mamutovih okostij v našem delu Evrope.

Izjemno odkritje v Siriji: odkrili 1600 let star nedotaknjen rimski mozaik

16. 10. 2022 19.37

V Siriji so se dokopali do izjemnega odkritja: odkrili so kar 1600 let star mozaik iz rimske dobe, ki je praktično nedotaknjen. Velik je 120 kvadratnih metrov, najden pa je bil pod stavbo v mestu Rastan pri Homsu. Mozaik, ki prikazuje mitične prizore, med drugim trojansko vojno, naj bi bil najredkejši te vrste.

Potapljač pri otoku Susak našel protiladijsko mino iz druge svetovne vojne

13. 08. 2022 15.34

Potapljač je med potapljanjem na otoku Susak našel "kovinski predmet, ki po svoji obliki in videzu spominja na protiladijsko mino iz 2. svetovne vojne". Ležala je na nizki globini odprtega sidrišča. Podvodni raziskovalec Vladimir Vrzič je sicer na morskem dnu našel že številne protiladijske mine, blizu Krka pa celo ladjo.

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka

22. 04. 2022 08.47

Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.

Izjemno ohranjen fosil dinozavra morda potrjuje teorijo o vzroku množičnega izumrtja

09. 04. 2022 15.29

Znanstveniki so v Severni Dakoti odkrili fosil popolnoma ohranjene noge dinozavra, za katero predvidevajo, da jo je 'odtrgal' asteroid. Odkritje je izjemno, saj naj bi bil to eden prvih odkritih fosilov, ki potrjujejo teorijo, da je množično izumiranje dinozavrov pred 66 milijoni let povzročil padec asteroida na Zemljo.

Ob obali Sicilije odkrili rimsko ladjo z vinskimi amforami na krovu

28. 07. 2021 17.32

92 metrov globoko ob obali Palerma je vse od drugega stoletja pred našim štetjem ležala rimska ladja z dragocenim tovorom na krovu – vinskimi amforami.

Egiptovsko 'izgubljeno zlato mesto' razkriva skrivnosti življenja faraonov

11. 04. 2021 07.00

Blišč zlata in dragocenosti, v kamen vklesane skrivnosti, monumentalne grobnice in čaščenje božanstev. Tako nekako bi si lahko predstavljali življenja starodavnih faraonov. Arheologi pa so nedavno v bližini nekaterih najbolj znanih egiptovskih spomenikov našli do zdaj neznano mesto, ki bi lahko odstrlo še zadnje tančice skrivnosti in strokovnjakom omogočilo vpogled v prestiž vsakdana mogočnih egipčanskih vladarjev. Gre za najpomembnejšo najdbo vse od odkritja Tutankamonove grobnice.

Arheologi v Egiptu odkrili ostanke najstarejše tovarne piva na svetu

14. 02. 2021 17.01

Ameriški in egiptovski arheologi, ki raziskujejo na enem najpomembnejših zgodovinskih najdišč v Egiptu, so odkrili najstarejšo 'pivovarno' na svetu. V njej so lahko naenkrat proizvedli približno 22.400 litrov piva, ki so ga starodavni Egipčani uporabljali pri obredih žrtvovanja. Domneva se, da najdba izvira iz časa vladavine kralja Narmerja.

V Ormožu odkrili rimsko peč, v kateri so izdelovali izdelke iz žgane gline

02. 12. 2020 16.10

Arheološke raziskave ob začetku gradnje daljnovoda Cirkovce - Pince so v Stanovnem v Občini Ormož razkrile pomembno najdbo. Arheologi so odkrili rimsko peč, ki priča o izrednem tehničnem znanju prebivalcev tega območja v rimskem obdobju.

Antična Emona je imela obvoznico, bila je vozlišče poti

04. 10. 2020 20.51

Kjer je pred dvema tisočletjema tekla stara rimska cesta, ena izmed treh glavnih vpadnic v antično Emono, danes stoji Tržaška. Na njeni severni strani trenutno potekajo izkopavanja. Pod asfaltom se skrivajo tudi grobišča prvih Emoncev, ki ležijo (kot je velevala rimska tradicija) prav ob cesti. Med najpomembnejšimi ugotovitvami arheologov v zadnjih letih pa je zagotovo odkritje, da je imela antična Emona obvoznico, pravi arheolog Matej Draksler.

V Poreču našli 2000 let staro rimsko ladjo, poimenovali so jo 'Porečanka'

28. 04. 2020 14.34

Hrvaški arheologi so v mulju kopenskega dela pristanišča v Poreču našli zelo dobro ohranjeno več kot pet metrov dolgo rimsko ladjo iz 1. stoletja. Gre za ladjo, za katero je značilna tehnika šivanja, s katero so speli posamezne elemente. Ladjedelniška tehnika je podobna rimski ladji, ki so jo našli na Ljubljanskem barju leta 1890.

Strokovnjaki razdvojeni: so v Rimu našli Romulovo grobnico?

22. 02. 2020 16.13

Arheologi so na osrednjem rimskem forumu našli ruševine starodavne grobnice, za katero številni verjamejo, da bi lahko pripadala samemu ustanovitelju večnega mesta – Romulu. Kamniti grob in krožni oltar ob njem izvirata iz 6. stoletja pred našim štetjem. Številni strokovnjaki opozarjajo, da je najdba pomembna, a da najverjetneje ne gre za resničen, temveč simboličen grob – tako imenovani kenotaf.

Arheologi na stenah jame v Istri odkrili 30.000 let stare risbe

11. 04. 2019 14.14

V bližini Vrsarja so arheologi naleteli na izjemno odkritje. V Romualdovi jami so našli 44 risb iz obdobja paleolitika. "Odkrili smo hrvaško Altamiro," so navdušeni. Gre namreč za prve prazgodovinske jamske risbe odkrite na Hrvaškem; na njih so gamsi, bizoni in človeške figure.

V Egiptu razkrili skrivnosti 3000 let stare grobnice

24. 11. 2018 21.19

V Egiptu so arheologi znova naleteli na pomembno arheološko najdbo. V sarkofagu, ki so ga odprli pred očmi mednarodne javnosti, so odkrili dobro ohranjeno mumijo ženske. Odkritje naj bi segalo okoli 3000 let v preteklost.

Kdo se skriva v starodavnem črnem sarkofagu?

14. 07. 2018 15.00

V mestu Aleksandrija ob Sredozemskem morju so arheologi naleteli na izjemno odkritje – ogromni sarkofag iz granita. Gre za največji sarkofag, odkrit v tem pristaniškem mestu. In nihče ne ve, kdo ali kaj se skriva v njem.

Kaj se je skrivalo pod Gosposvetsko cesto v Ljubljani: ostanki kapelice, mozaik in sarkofagi

08. 06. 2018 11.31

Arheologi končujejo dela na gradbišču v središču Ljubljane, kjer pa so naleteli na presenečenje. Našli so namreč ostanke stavbe iz 4. stoletja, najverjetneje kapelice, ki je bila bogato okrašena. Ohranil se je tudi del mozaika, ki je prekrival tla stavbe. Poleg tega pa so odkrili tudi več deset sarkofagov, ki nakazujejo, da so bili tukaj pokopani premožni Emonci iz zgodnjekrščanskega obdobja.

Dragocena najdba v Posavju: meč rimskega vojaka v kamnu

06. 07. 2017 18.52

Poznate legendo o kralju Arturju, ki je vlekel meč iz kamna? Tudi v Sloveniji smo našli svoj meč v kamnu. Pri nas sicer tisti, ki ga je izvlekel, ne bo postal kralj, kot se je to zgodilo v Angliji, bo pa meč rimskega vojaka lepo obogatil zbirko Posavskega muzeja. Zgodovinarji so najditelju tako hvaležni, da bodo predlagali, naj od države dobi denarno nagrado.

FOTO in VIDEO: Na Slovenski cesti odkrili okoli 2000 let star grob

25. 03. 2015 17.44

Arheologi so na Slovenski cesti v Ljubljani našli več predmetov in kar tri grobove. Najbolj jih je presenetil 2000 let star grob s kamnito skrinjo. Tam, kjer stoji Slovenska cesta, je bilo namreč nekoč urejeno grobišče, ki pa je bilo zaradi posegov v preteklosti močno poškodovano.

FOTO: Novo arheološko odkritje: na območju Iga našli bogato rimsko grobišče

25. 07. 2014 16.28

Tik pred gradnjo novega raziskovalnega centra na Igu so arheologi ob preventivnem sondiranju tal naleteli na presenetljivo najdbo - 2000 let staro rimsko grobišče. Grobovi so odkrili tudi marsikaj zanimivega, med drugim tudi, da so takrat doživeli neverjetnih 100 let.

VIDEO: Odkrili najstarejše odtise človeškega stopala izven Afrike

08. 02. 2014 15.35

Znanstveniki so v Veliki Britaniji našli odtise stopal starodavnega človeka, stare okoli 800.000 let. Odtise so odkrili v blatu rečnega ustja v kraju Happisbirgh v Norfolku, ki je znano arheološko najdišče.

Arheološki zaklad: na dnu morja več kot 2000 let ležijo številne amfore

09. 08. 2012 08.16

V ligurskem morju so odkrili antične amfore, ki naj bi na dnu morja ležale več kot 2000 let. Amfor naj bi bilo po prvih ocenah več deset, izkopati pa jih bodo morali iz peska na globini do 100 metrov.

Ramzesova glava v Kairu

26. 09. 2008 07.53

Egiptovski arheologi so izkopali glavo, izdelano iz granita. Najverjetneje gre za portret egiptovskega kralja Ramzesa II.

Otroška stopala iz 4. stoletja

31. 07. 2008 19.31

Na dvorišču gradu Khiselstein v Kranju so odkrili ostanke rimske stavbe, v njej pa nenavadne sledi - odtise otroških stopal in živali.

Dragoceno arheološko odkritje

27. 07. 2004 00.00

Bolgarski arheologi so v bližini mesta Veliko Tarnovo na severu države odkrili ostanke 8000 let stare hiše.

Rimljani krivi za navade Britancev

31. 08. 2003 00.00

Britanci, iz katerih se drugi narodi norčujejo, ker sandale obujejo čez nogavice, lahko pojasnijo, da so to navado prevzeli od starih Rimljanov, ki naj bi uvedli to modno muho.

Našli izgubljeno mesto Inkov

11. 06. 2002 00.00

V perujskem pragozdu so britanski in ameriški raziskovalci našli mesto Inkov, ki je bilo več kot 400 let "izgubljeno". Gre za največje odkritje v dvajsetih letih dela na tem območju.