S 15. decembrom so informativne oddaje 24UR na POP TV začele potekati iz novega studia, v novi grafični podobi in tudi v fomatu 16:9. Produkcija oddaj je v tehnologiji visoke ločljivosti (HD), ki prinaša kakovostnejšo sliko. Kaj to pomeni za običajnega uporabnika?
HD kvaliteto našega informativnega programa uporabljamo za testiranje oddajanja v visoki ločljivosti na oddajniku na Ljubljanskem gradu na kanalu 47. Naše HD vsebine pa bodo kmalu dosegljive tudi v nekaterih kabelskih in IPTV omrežjih.
Vse oddaje 24UR so po novem tudi na oddajanju na digitalni prizemeljski mreži (DVB-T) in predvajane v formatu 16:9, v katerem že poteka večina tujih programov in tudi že skoraj v celoti naša domača in tuja produkcija (Trenja, As ti tudi not padu?!, Kmetija, filmi, nadaljevanke itd.).
Vsi tisti, ki imajo stare televizijske sprejemnike oziroma sprejemajo program še vedno v formatu 4:3, tako ob spremljanju vidijo na zgornji in spodnji strani ekrana črne robove. Glede na to, da bo v prihodnje v tovrstnem formatu kot tudi drugje program v celoti potekal v formatu 16:9 in v visoki ločljivosti, vam v nadaljevanju podajamo še podrobnejšo razlago za čim boljše razumevanje in rešitev problema.
Kaj je DVB-T?
DVB-T je kratica za Digital Video Broadcasting Terrestrial, kar v prevodu pomeni Digitalna prizemna televizija. Gre za digitalni način oddajanja, ki poteka prek oddajnikov, ki omogočajo izboljšano izrabo radiofrekvenčnega spektra. V primerjavi z analognim načinom oddajanja, ki smo ga pri nas poznali do sedaj, digitalni oddajnik omogoča oddajanje ne samo enega, pač pa multipleks oziroma paket televizijskih programov na eni frekvenci. Tako je en televizijski kanal sedaj možno uporabiti za oddajanje več kot samo enega programa.
Prednosti DVB -T
Digitalno oddajanje ima v primerjavi z analognim oddajanjem veliko prednosti:
- možnost kakovostnejše slike in zvoka;
- boljša izraba radiofrekvenčnega spektra;
- možnost slike z večjo ločljivostjo (HDTV);
- možnost širokozaslonskega formata;
- možnost dodatnih storitev.
Kaj pomeni digitalno oddajanje za povprečnega gledalca s povsem navadnim televizorjem?
Ko bomo čez dve leti pri nas ugasnili analogne televizijske oddajnike in prešli na oddajanje programov samo v digitalni obliki, bo najmanj, kar bo potrebno kupiti t. i. "set-top box" – škatlo, podobno satelitskemu sprejemniku, v kateri bo digitalni televizijski sprejemnik in pretvornik, ki bo digitalni signal prilagodil stari televizijski tehnologiji. Druga možnost je nakup novega televizorja, ki bo prilagojen sistemu MPEG-4. Ob tem pa velja poudariti, da ne bo treba menjati antenskega sistema.
Kakšen sprejemnik bi morali imeti za najbolj optimalen sprejem?
Za sprejem programov, ki se razširjajo prek digitalne prizemne televizije, potrebujemo ustrezen DVB-T sprejemnik, ki podpira standard MPEG-4. Zelo pametno je, da sprejemnik podpira tudi televizijo visoke ločljivosti (HD), ki je prihodnost oddajanja v DVB-T. V kolikor sprejemnika še nimate, pred njegovim nakupom preverite, ali le-ta podpira samo MPEG-4 (za sprejem slovenskih programov), ali tudi MPEG-2 (torej da omogoča sprejem tudi tujih programov). Večina DVB-T sprejemnikov, ki podpirajo MPEG-4, pa podpirajo tudi MPEG-2, saj so to v osnovi nadgrajeni MPEG-2 sprejemniki. Za vse tiste, ki pa DVB -T sprejemnik še imajo, vendar ne takega, ki podpira MPEG-4, pa je rešitev nakup CI modula za MPEG-4.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.