Digitalna TV

Programi v dveh multipleksih

Ljubljana, 01. 04. 2009 13.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Digitalna prizemna radiodifuzija DVB-T bo v Sloveniji delovala v dveh omrežjih oziroma multipleksih. Z njima upravljata RTV Slovenija in družba Norkring.

Kabli
Kabli FOTO: iStockphoto

Agencija za pošto in elektronske komunikacije RS (Apek) je na javnem razpisu, ki se je končal 19. decembra 2008, za operaterja drugega nacionalnega omrežja digitalne prizemne radiodifuzije DVB-T izbrala družbo Norkring, ki je del skupine norveškega telekomunikacijskega podjetja Telenor. Izbrani operater omrežja mora do 1. septembra 2009 zagotoviti 70-odstotno pokritost prebivalstva v Sloveniji, leto dni kasneje pa mora pokriti 85 odstotkov prebivalstva države.

V multipleksu, ki ga bo upravljal, mora pod enakimi pogoji zagotoviti možnost razširjanja najmanj osmim televizijskim programom, katerih izdajatelji so pridobili dovoljenje za razširjanje v digitalni radiodifuzni tehniki.

Prvo omrežje sicer upravlja RTV Slovenija. V t.i multipleksu A je že prek 80 odstotkov prebivalcev Slovenije. Vsebine so razdeljene v tri geografske razdelitve. Poleg treh nacionalnih programov sta v prvem multipleksu tudi regionalna TV Koper in TV Maribor in programi POP TV, Kanal A in TV Pika.

Kdo v drugem multipleksu?

POP TV, Kanal A in TV 3 imajo dovoljenje za razširjanje v digitalni radiofuzni tehniki že dobro leto dni. Na programskem razpisu, končanem 17. decembra 2008, so se jim pridružili še štirje programi z dovoljenjem za nacionalno pokrivanje in trije z regionalnim pokrivanjem, ki skupaj zasedejo zmogljivosti za en nacionalni program.

Ob TV Pika in RTS+ s splošno usmerjenim programom sta dovoljenje za nacionalno pokrivanje pridobila informativni program i-TV in športni program Šport TV 2. Zahodni del države bo v digitalni tehniki pokrivala TV Primorka, na osrednjem se bo razširjal Vaš kanal, na vzhodnem pa RTS.
Med izbranimi programi se štirje zdaj že razširjajo v analogni tehniki, vendar na bistveno manjšem območju, dodajajo v agenciji. En program je povsem nov (RTS+), dva (i-TV in Šport TV 2) pa sta zdaj dostopna samo naročnikom kabelske in IP-televizije.

S tem je Apek nekaj mesecev pred zadnjim rokom za uradni pričetek obdobja hkratne analogne in digitalne radiodifuzije podelil večino za zdaj razpoložljivih frekvenc za digitalno radiodifuzijo ter pravic za oddajanje televizijskih programov v digitalni radiodifuzni tehniki.

Nekaj zmogljivosti bo treba nameniti še za televizijske programe, ki oddajajo v analogni tehniki in še niso pridobili pravic za digitalno oddajanje, še pravijo v Apeku in dodajajo, da pa bodo frekvence manjše moči, s katerimi je moč pokriti nekaj večjih slovenskih mest, namenjene televiziji visoke ločljivosti (HDTV).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Marcel Korošec
01. 12. 2010 10.08
kaj je z mux-b a so še živi
svegel
22. 11. 2010 18.59
hrvaska je ze preklopila na digitalno
Marcel Korošec
16. 11. 2010 10.12
ne pozabite nabavit sprejemnike ki podpira DD zvok in HD sliko ,ker boste to pri nas lahko že uporabili čez 20 let !
tmt
15. 11. 2010 08.09
Aja sem spregledal, da si ga do zdaj že dobila. Potem pa samo zaženi avtomatsko iskanje na DVB-t in ti mora najt.
tmt
15. 11. 2010 08.05
Cecilija, odvisno je v katerem kraju si. Če si dovolj blizu kakega hrvaškega oddajnika rabiš sobno ali zunanjo anteno. Sam imam usmerjeno na Sljeme in vseh tistih, mislim da 6-7 hrvaških programov kvalitetno deluje.
hribo
26. 10. 2010 16.26
ene 5 tem je zdaj na novo o tem a zdaj pa bo konc sveta :D
Cecilija ?elofiga
03. 10. 2010 10.48
zanima me kako s dobi RTL Hrvaška, če sem ga zdaj dobila na zunanjo anteno, ostale programe pa imam preko TOTAL2 satelicke. DVB-T že imam